Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wsi

makadamia 14:09, 23 maj 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszko, w takim razie jakie drzewa być poleciła?

Nie upieram się przy konkretnych gatunkach (choć akurat z lipami mam dobre doświadczenia).
Podtrzymuję jednak swoją opinię, że na takiej dużej działce, otwartej z wszystkich stron, potrzebnych jest kilka drzew większych niż 5 m.

Oczywiście, to jest tylko moja opinia - Zgred się jeszcze nie wypowiedział co do swoich preferencji, dlatego drążę temat
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 14:49, 23 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przede wszystkim planowania ogrodu bym nie zaczynała od sadzenia drzew, a żywopłotu dającego osłonę ogrodowi. Osłonę od zimnych wiatrów i sprzyjającą stworzeniu mikroklimatu.
Najpierw bym poobserwowała skąd wieją najzimniejsze wiatry i ciągi.
Potem bym poobserwowała słońce jak pada i z której strony.
Potem bym mocno przemyślała nad zagospodarowaniem przestrzeni - jak dla mnie to podstawą ogrodu jest kompostownik, plac rekreacji, dla dzieci, altana, a może dwie. Grill, może piec chlebowy...
Potem plan na część otwartej przestrzeni/widokową i części z zaułkami, osłoniętymi, zacisznymi tzw. pokoje. Może woda...staw, a może nawet kapielowy staw....w tym szlaki komunikacyjne, ścieżki...
Potem bym dopiero zaczęła wybierać drzewa.
A wybierając drzewa ja bym przede wszystkim postawiła na jesienny kolor i na kompozycję z kolorów. Na pokrój ciekawy zimą. Na warunki siedliskowe...

kolor jesieni którego zazdroszczą nam południowcy, a my mamy i nie doceniamy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ewalm 12:47, 24 maj 2016


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Ale to nie jest odpowiedź na pytanie, które zadała macadamaia
____________________
Ogródek na trzy lata
Toszka 13:22, 24 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
a jak można dać konkretną odpowiedź jak nie zna się warunków glebowych i wodnych terenu?

Preferencje właściciela i styl ogrodu też trzeba brać pod uwagę.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ewalm 13:32, 24 maj 2016


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
A to chyba nie o to chodziło w tym pytaniu, tylko o gatunki jakie polecasz w ogóle, skoro są takie których nie polecasz, jak klony, lipy i kasztanowce.
Danusia ma przecież swoją listę sprawdzonych roślin, z których dobiera pod kątem siedliska. To może i Ty masz jakieś podpowiedzi?
____________________
Ogródek na trzy lata
Toszka 14:48, 24 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ewo, mam dziwne wrażenie po przeczytaniu kilku twoich dzisiejszych postów w "projektowaniu", że masz gorszy dzień

Ja takich dni staram się nie miewać, a na pewno staram się do każdego pozytywnie podejść nawet jak cierpliwości braknie do tłumaczenia czegoś setny raz na forum.
Odnośnie drzew to wybór nalezy do właściciela ogrodu, a my, z większym doświadczeniem, możemy przedstawić wady "produktu", bo zazwyczaj wszędzie można przeczytać o super zaletach, a wady są przemilczane. Jak kupujesz pralkę, lodówkę, odkurzacz to na prawdę nie interesują cię wady i mankamenty danego produktu? Mnie interesują przede wszystkim.
Podobnie z doborem roślin, w tym drzew - ja mogę lubić klony japońskie, jarzęby, dęby, buki, klony odmianowe, wiązy, graby, brzozy etc, ale czy tylko z tego powodu mam komuś je proponować i wsadzać na minę niedoświadczonego ogrodnika?
Nie!
Ale ze zwykłej sympatii do braci ogrodniczej staram się nie tylko pokazywać marketingowe, nie rzadko fotoszopowane, albo kradzione zdjęcia, ale ze zwykłej przyzwoitości uprzedzić o minusach, a zwłaszcza minusach związanych z masową chorobą danego gatunku lub odmiany. I tak ostateczna decyzja należy do właściciela ogrodu To niech to będzie świadoma decyzja.
Z mojej strony to tyle Od wczoraj mam bardzo dobry humor i taki chcę utrzymać jak najdłużej, zwłaszcza na forum.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ewalm 15:07, 24 maj 2016


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
To chyba jest dla mnie zupełnie zwyczajny dzień Toszko, ani gorszy ani lepszy.
To bardzo długi wywód, ale odpowiedzi w nim nie znalazłam. Szkoda, zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego. To miłego dnia, Toszko.
____________________
Ogródek na trzy lata
anbu 16:07, 24 maj 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
ewalm napisał(a)
To chyba jest dla mnie zupełnie zwyczajny dzień Toszko, ani gorszy ani lepszy.
To bardzo długi wywód, ale odpowiedzi w nim nie znalazłam. Szkoda, zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego. To miłego dnia, Toszko.


Czy Ty czasem odpuszczasz? Bo mam wrażenie, że niestety chyba nie :/
Czy Ty naprawdę nie zrozumiałaś nic z tego, jak to nazwałaś wywodu Toszki?
Moja rada: wróć na sam początek tegoż wywodu i czytaj do skutku
Bez odzewu. Pozdrawiam
____________________
Ania Ogród Ani :)
zgred2 21:11, 13 lut 2018

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 10
Trochę czasu minęło, ale w tym czasie wykończyliśmy prawie dom, tzn. już mieszkamy, wybudowaliśmy garaż, taras i utwardziliśmy kostką betonową podjazdy i powierzchnie manewrowe. Teraz pozostało się ogrodzić i brać się za ogród. Zgodnie z poradami w niniejszym temacie oraz po przeczytaniu kilku książek na temat projektowania ogrodów, rozwinąłem swoją poprzednią koncepcję, narysowałem na kartce ołówkiem schemat koncepcji po czym zrobiłem rysunek 2d planowanego mojego zagospodarowania terenu w programie. Chciałem spytać o opinie odnośnie tej koncepcji. Mile widziane są wszelkie komentarze. Przypomnę, że z boków działki są posesje zabudowane. Od południa grunty rolne. Po uzyskaniu Waszych opinii będę próbował dalej rozwijać swój projekt, a każdy kolejny punkt projektu wrzucać na forum, tak aby finalnie zamieścić zdjęcia z realizacji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies