Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Przygotowanie działki pod założenie ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Przygotowanie działki pod założenie ogrodu

maliniak80 19:15, 29 maj 2016

Dołączył: 29 maj 2016
Posty: 1
Witam. Mam nadziej, że ktoś mi tu pomoże, podpowie co mam zrobić. Mam działkę gdzie buduje dom (aktualnie wykańczanie wnętrz-zdjęcia trochę nieaktualne). Podłoże na działce to generalnie zielsko, przypominające łąkę z różnymi chwastami co trochę widać na zdjęciach.

Działka w większości zostanie podsypana (ok 30-40 cm) żeby wyrównać teren do budynku i tu nasuwa się pytanie czy aktualne podłoże trzeba jakoś usunąć, zaorać i wybrać chwasty, chemia odpada z przyczyn moralnych czy można bezpośrednio na to sypać ziemię bez obaw czy się nie przebiją roślinki z dolnej warstwy. Nasypana ziemia będzie jakoś później przygotowana do założenia ogrodu, ale czy skutecznie ukryje aktualne podłoże????


Może pojawi się jakaś przyjazna dusza z mojej okolicy, co by na działce podpowiedziała co trzeba zrobić (dolnyśląsk, okolice głogowa)
pozdrawiam


Gardenarium 20:29, 29 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przyjazna dusza pojawia się w moje osobie. Masz tutaj opracowany przeze mnie obszerną serię artykułów z serii jak zaprojektowac i założyć ogród. Przeczytaj I część.


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/55-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-1-sprzatanie

a następnie

planowanie - http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

projektowanie - http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie

realizacja -- http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/100-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-4-realizacja

Lepszego poradnika nie znajdziesz nigdzie w necie. Zapewniam, bo firmy się na nich szkolą. Pozdrawiam
Jak będzie za mało powiem co patrzeć jeszcze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
GosiaSamosia 12:38, 13 lip 2016


Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Witam ,
szukam pomocy odnośnie ziemi w ogrodzie.
Aktualnie jest pobojowisko, w niektórych miejscach błoto, glina, a dalej chwasty. Działka jest duża, ale chciałabym zagospodarować póki co teren przed domem i przy tarasie.
Kroki jakie chcę podjąć to:
1) Zebrać 10-15cm ziemi, któa jest aktualnie (większość to już wyrandapowane chwasty, suche i zniszczone)
2) Wyznaczyć miesjce na ścieżki i podjazd - zrobić obrzeża z jakiejś kostki
3) Ścieżki i podjazd póki co zrobić z ubitego tłucznia i żwiru. Tanim kosztem , ale utwardzić bo w tym miejscu działka jest pochylona i za każdym razem jak pada robi się wodospad błota.
4) Na pozostałą część nawieźć łądnej dobrej ziemi pod trawnik i rabaty (możę ktoś wie, gdzie w okolicy Olsztyna - Warmińsko-MAzurskie , dostanę taką dobrą ziemię, wyczyszczoną, przesianą...jednymi słowy ładną bo to co raz mi przywieźli to same gruzy i szkło).

Co myślicie i tych krokach? Chciałabym jeszcze w tym roku na przełomie sierpnia-września wysiać trawniki w tych miejscach.

Bardzo proszę o poradę. Bo plany mam spore, w głowie wszystko pięknie wygląda, rozrysowane, ale nie wiem czy możliwe do realizacji
____________________
Gosia To wlasnie Ja
Gardenarium 14:50, 13 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1. Przejechać całość broną rotacyjną, agregatem, innym sprzętem, który wzruszy podłoże i wymiesza. Zbieranie tych wyrandapowanych chwastów nie ma sensu. Musisz jeszcze zaobserwować, czy z potraktowanych herbicydem nie wysiały się nasiona, bo to wszystko wzejdzie potrójnie

2.Wyznaczyć miejsca pod nawierzchnie tak, ale to trzeba od razu wykorytować i przynajmniej zamówić tłuczeń pod kostkę lub inną nawierzchnię. Taka ilość ziemi też musi być na działce zagospodarowana lub wywieziona.

Po korytowaniu dopiero dowieź ziemi, bo może jej być za dużo.

3. Dobry pomysł
5. Połóż krawężniki jakikolwiek, będzie dożo łatwiej z zaznaczoną granicą trawnika i żwiru/tłucznia.

Potem jak założyć trawnik z siewu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
GosiaSamosia 12:50, 19 lip 2016


Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Bardzo dziękuję za odpowiedź i porady. Zaczynamy od przyszłego tygodnia O postępach będę pewnie informowała na swoim profilu Zobaczymy co z tego wyjdzie
____________________
Gosia To wlasnie Ja
Gardenarium 19:01, 12 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
ogrod_lesny napisał(a)
Witam serdecznie forumowiczów ogrodowiska Od dawna Was czytam i zazdroszczę pięknych ogrodów ) Jeszcze trochę i przyjdzie czas, że w końcu doczekam się swojego.

Chciałbym sięgnąć Waszej porady co do niwelacji terenu przed założeniem ogrodu. W tym roku ekipa będzie robić u mnie podjazdy, ścieżki, obrzeża rabat itp. Mam do zagospodarowania ok. 1400m2 i chciałbym wykonać niwelację terenu wraz z dowiezieniem ziemi (humus do podniesienia terenu) przed wykonaniem podjazdów, żeby już później ciężkim sprzętem nie zniszczyć kostki. Po podjazdach w tym roku zdążę jeszcze wykonać instalacje elektryczne i rozprowadzę nawadnianie, ale ogród dopiero ruszę w przyszłym roku.

Obawiam się tego pobojowiska, które zrobi mi koparka oraz chwastów po kolana, które wyrosną z nawiezionej ziemi Obecnie jest skoszona dzika łączka, trochę trawy, trochę leśnych wrzosów i możemy z rodziną z tego korzystać.

Więc moje pytanie brzmi, co mogę ewentualnie zasiać zaraz po wykonaniu niwelacji, żeby trochę ograniczyć chwasty i jeszcze w tym roku po skoszeniu dzieci mogły chociaż pobiegać po działce bez brodzenia w błocie, oraz żeby nie spowodowało zbyt wielu problemów w przyszłym roku podczas zakładania ogrodu?


Zasiać trawnik i najwyżej nie podlewać, kosić to co jest, błoto się nie będzie nosiło do domu i będzie estetycznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Simbelmyne 22:14, 20 cze 2020

Dołączył: 20 cze 2020
Posty: 1
Cześć!

Wydaje mi się, że ten wątek będzie najlepszym miejscem na zadanie pytania osobom, które się znają na przygotowywaniu ziemi pod ogród. Czytałam Poradnik, jednak mój problem z założeniem ogrodu jest troszkę bardziej dalekosiężny i byłabym wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi.
Kupujemy działkę, na której kiedyś rosło średniej jakości zboże, a teraz jest łąka. Ziemia jest do połowy działki piaszczysta, kiepska po prostu. Budowy nie zaczniemy wcześniej jak za 3 lata. I chciałabym ten czas wykorzystać na doprowadzenie gleby do jak najlepszego stanu, ponieważ marzy mi się kilka drzewek owocowych, magnolie, róże i borówki. Co mogę zrobić? Zastanawiałam się czy nie zacząć w tym roku od zaorania ziemi i zasiania na całości wyki i łubinu na nawóz zielony.
Co byście doradzili mając tyle czasu?

Pozdrawiam!
Gardenarium 23:15, 23 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tak, koniecznie musisz zaorać. Możesz zasiać łubin żółty, ale to się robi po połowie maja, a teraz jest czerwiec, koniec. Siej nawozy zielone, dwa razy w roku. Obornik stary, zleżały zaorz koniecznie. Rób własny kompost z tego co ścinasz (chwasty), będzie jak znalazł.

My sieliśmy, grykę, żyto ozime, potem łubin, znowu żyto ozime, po zaoraniu żyta wiosną odczekaliśmy i posialiśmy na teraz gorczycę. W międzyczasie był obornik. Dużo obornika.

Najlepiej użyźnia łubin. Wiąże azot z powietrza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies