Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Przygotowanie działki pod założenie ogrodu

maliniak80

Dołączył: 29 maj 2016
Posty: 1
Dodany 19:15, 29 maj 2016
Witam. Mam nadziej, że ktoś mi tu pomoże, podpowie co mam zrobić. Mam działkę gdzie buduje dom (aktualnie wykańczanie wnętrz-zdjęcia trochę nieaktualne). Podłoże na działce to generalnie zielsko, przypominające łąkę z różnymi chwastami co trochę widać na zdjęciach.

Działka w większości zostanie podsypana (ok 30-40 cm) żeby wyrównać teren do budynku i tu nasuwa się pytanie czy aktualne podłoże trzeba jakoś usunąć, zaorać i wybrać chwasty, chemia odpada z przyczyn moralnych czy można bezpośrednio na to sypać ziemię bez obaw czy się nie przebiją roślinki z dolnej warstwy. Nasypana ziemia będzie jakoś później przygotowana do założenia ogrodu, ale czy skutecznie ukryje aktualne podłoże????


Może pojawi się jakaś przyjazna dusza z mojej okolicy, co by na działce podpowiedziała co trzeba zrobić (dolnyśląsk, okolice głogowa)
pozdrawiam


Gardenarium
 mg 3368

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 72463
Dodany 20:29, 29 maj 2016
Przyjazna dusza pojawia się w moje osobie. Masz tutaj opracowany przeze mnie obszerną serię artykułów z serii jak zaprojektowac i założyć ogród. Przeczytaj I część.


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/55-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-1-sprzatanie

a następnie

planowanie - http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

projektowanie - http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie

realizacja -- http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/100-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-4-realizacja

Lepszego poradnika nie znajdziesz nigdzie w necie. Zapewniam, bo firmy się na nich szkolą. Pozdrawiam
Jak będzie za mało powiem co patrzeć jeszcze.
GosiaSamosia
Dsc09140

Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Dodany 12:38, 13 lip 2016
Witam ,
szukam pomocy odnośnie ziemi w ogrodzie.
Aktualnie jest pobojowisko, w niektórych miejscach błoto, glina, a dalej chwasty. Działka jest duża, ale chciałabym zagospodarować póki co teren przed domem i przy tarasie.
Kroki jakie chcę podjąć to:
1) Zebrać 10-15cm ziemi, któa jest aktualnie (większość to już wyrandapowane chwasty, suche i zniszczone)
2) Wyznaczyć miesjce na ścieżki i podjazd - zrobić obrzeża z jakiejś kostki
3) Ścieżki i podjazd póki co zrobić z ubitego tłucznia i żwiru. Tanim kosztem , ale utwardzić bo w tym miejscu działka jest pochylona i za każdym razem jak pada robi się wodospad błota.
4) Na pozostałą część nawieźć łądnej dobrej ziemi pod trawnik i rabaty (możę ktoś wie, gdzie w okolicy Olsztyna - Warmińsko-MAzurskie , dostanę taką dobrą ziemię, wyczyszczoną, przesianą...jednymi słowy ładną bo to co raz mi przywieźli to same gruzy i szkło).

Co myślicie i tych krokach? Chciałabym jeszcze w tym roku na przełomie sierpnia-września wysiać trawniki w tych miejscach.

Bardzo proszę o poradę. Bo plany mam spore, w głowie wszystko pięknie wygląda, rozrysowane, ale nie wiem czy możliwe do realizacji
____________________
Gosia To wlasnie Ja
Gardenarium
 mg 3368

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 72463
Dodany 14:50, 13 lip 2016
1. Przejechać całość broną rotacyjną, agregatem, innym sprzętem, który wzruszy podłoże i wymiesza. Zbieranie tych wyrandapowanych chwastów nie ma sensu. Musisz jeszcze zaobserwować, czy z potraktowanych herbicydem nie wysiały się nasiona, bo to wszystko wzejdzie potrójnie

2.Wyznaczyć miejsca pod nawierzchnie tak, ale to trzeba od razu wykorytować i przynajmniej zamówić tłuczeń pod kostkę lub inną nawierzchnię. Taka ilość ziemi też musi być na działce zagospodarowana lub wywieziona.

Po korytowaniu dopiero dowieź ziemi, bo może jej być za dużo.

3. Dobry pomysł
5. Połóż krawężniki jakikolwiek, będzie dożo łatwiej z zaznaczoną granicą trawnika i żwiru/tłucznia.

Potem jak założyć trawnik z siewu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
GosiaSamosia
Dsc09140

Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Dodany 12:50, 19 lip 2016
Bardzo dziękuję za odpowiedź i porady. Zaczynamy od przyszłego tygodnia O postępach będę pewnie informowała na swoim profilu Zobaczymy co z tego wyjdzie
____________________
Gosia To wlasnie Ja
Gardenarium
 mg 3368

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 72463
Dodany 19:01, 12 lut 2020
ogrod_lesny napisał(a)
Witam serdecznie forumowiczów ogrodowiska Od dawna Was czytam i zazdroszczę pięknych ogrodów ) Jeszcze trochę i przyjdzie czas, że w końcu doczekam się swojego.

Chciałbym sięgnąć Waszej porady co do niwelacji terenu przed założeniem ogrodu. W tym roku ekipa będzie robić u mnie podjazdy, ścieżki, obrzeża rabat itp. Mam do zagospodarowania ok. 1400m2 i chciałbym wykonać niwelację terenu wraz z dowiezieniem ziemi (humus do podniesienia terenu) przed wykonaniem podjazdów, żeby już później ciężkim sprzętem nie zniszczyć kostki. Po podjazdach w tym roku zdążę jeszcze wykonać instalacje elektryczne i rozprowadzę nawadnianie, ale ogród dopiero ruszę w przyszłym roku.

Obawiam się tego pobojowiska, które zrobi mi koparka oraz chwastów po kolana, które wyrosną z nawiezionej ziemi Obecnie jest skoszona dzika łączka, trochę trawy, trochę leśnych wrzosów i możemy z rodziną z tego korzystać.

Więc moje pytanie brzmi, co mogę ewentualnie zasiać zaraz po wykonaniu niwelacji, żeby trochę ograniczyć chwasty i jeszcze w tym roku po skoszeniu dzieci mogły chociaż pobiegać po działce bez brodzenia w błocie, oraz żeby nie spowodowało zbyt wielu problemów w przyszłym roku podczas zakładania ogrodu?


Zasiać trawnik i najwyżej nie podlewać, kosić to co jest, błoto się nie będzie nosiło do domu i będzie estetycznie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies