Strona główna Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt Dni otwarte

Pokaż wątki Pokaż posty

Palma mrozoodporna - Trachycarpus fortunei

kheme

Dołączył: 05 wrz 2016
Posty: 3
Dodany 19:37, 05 wrz 2016
Witam, w lipcu tego roku przywieźliśmy z Włoch 3 palmy, jedną malutką i 2 ogromne. Niestety wszystkim dzieje się to samo. Ktoś może się orientuje co się dzieje?Mazan

Dołączył: 23 wrz 2012
Skąd: podnóże Kocich Gór
Posty: 4141
Dodany 15:42, 07 wrz 2016 , edytowany o 15:43, 07 wrz 2016
Wnioskuję, że nie miała czasu na aklimatyzację, tylko od razu nasze silne słońce i być może za dużo wody w korzeniach, a palmy nie lubią moczyć stóp. Gniją im wówczas korzenie. Mówią o tym brązowe plamy na liściach


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Bartosz

Dołączył: 23 paź 2016
Posty: 6
Dodany 19:23, 23 paź 2016
@kheme czy to sa jakieś specjalne odmiany do naszego klimatu? Pytam bo ze szwagrem zastanawiamy sie nad kupnem ale nie wiem czy ma to sens.
Gardenarium
Img 1374 001

Dołączył: 09 lip 2010
Skąd: Okolice Warszawy
Posty: 73936
Dodany 20:55, 23 paź 2016
Do naszego klimatu nie ma odpowiednich palm. Jest szansa, że przy dużej, a nawet ogromnej pracy taka palma (Trachycarphus fortunei) przezimuje, ale bez okrycia nie ma szans. Są śmiałkowie, co je uprawiają, ale niestety - to nie ta bajka. W Anglii prędzej przezimuje, u nas nie.

Najlepiej aby miała grubą kłodzinę, taka malutka nie ma szans, bo gdy starci liście to na wiosnę trudno jest się odbudować, bo jest bardzo osłabiona.

Trudno gwarantować że nie nadciągną tęgie mrozy z Rosji, nawet kilka dni załatwi palmę na amen. Strefa 8 to jest absolutne minimum, aby bez dogrzewania te palmy mogły u nas rosnąć.

Takie okazy sfotografowałam w Anglii w październiku

SLIMI
Foto

Dołączył: 22 gru 2014
Skąd: Okolice Rzeszowa
Posty: 27
Dodany 11:19, 08 cze 2017
Palmy w Polsce tak, ale raczej tylko z dogrzewaniem kablem grzewczym. Bez niego palmy nawet jeśli przezimują to tracą liście. Z kablem to palma po zimie wygląda prawie idealnie - wszystkie liście zieloniutkie. Wszystko co rośnie w Europie np w Hiszpanii (więc nie tylko palmy) da się przezimować z kablem. Okazy jednak typowo tropikalne np palma kokosowa (która nawet na "kanarach" sobie nie radzi) proponuje sobie odpuścić...
____________________
Afa78

Dołączył: 05 maj 2020
Posty: 5
Dodany 07:20, 11 maj 2020 , edytowany o 07:26, 11 maj 2020


Witam Serdecznie w temacie palm. Niedawno posadziłem Trachycarpus fortunie (z wykształconym średnio systemem korzeniowym ) w ogrodzie do gruntu, inspirowany właśnie tym samym miejscem w Anglii jak sądzę co zdjęcia powyżej (Okolice Hyde Park ).Zaintrygowało mnie to , że skoro tam mogą rosnąć to czemu nie tu w Polsce. Po sprawdzeniu strefy klimatycznej okazało się ze jest szansa iż w północnym rejonie kraju skąd jestem , jest to możliwe gdyż morze którego bliskość jest dużym atutem , złagadza klimat zarówno zimowy jak i zbyt mocno upalny Wiec teoretycznie wysnułem iż jest możliwość ze wytrzyma i przeżyje a być może i urośnie.

Wsadzając do gruntu sprawdziłem ziemie wizualnie iż nie jest ona gliniasta ubita i mokra jest można by rzec zwykła ziemia w rozumieniu braku przesady z nawodnieniem i wysuszeniem , jest tak pomiędzy. Z racji okresu kwiecień - maj i istniejących przymrozkach nocnych przed zasypaniem palmy ziemia i w zamyśle zimy która być może jeszcze nadejdzie w formie jaka pamietam z dawnych lat , otoczyliśmy ja styropianowym ściankami o grubości ok 7 cm po bokach oraz położyłem ciemno agrowloknine przeciw chwastowa na górę i przysypiałem ziemia.

Jako ze jest to moja pierwsza palma , pewien dreszczyk obserwacja częsta gościła i gości gdyż zależało mi by mieć w ogrodzie palmę. Ze wstępnych obserwacji na szczęście palma ukazuje przyrosty liści nowych i nie widać śladu czegokolwiek złego. Liście nie schną nie żółkną , na razie wszystko rozwija się jak inne sadzonki innych roślin przyzwyczajonych do naszego klimatu. Zamieszczam zdjęcie na razie będąc optymistą czego i Wam drodzy odważni życzę i liczę że ktoś jeszcze napisze o swych doświadczeniach w kwestii palm.
Z Pozdrowieniami. Artur

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies