Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Walmer Castle and Gardens

Pokaż wątki Pokaż posty

Walmer Castle and Gardens

mira 22:53, 16 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Walmer jest urokliwą małą miejscowością położoną nad samym morzem /Kanałem Angielskim/ zaledwie kilkanaście minut jazdy z Dover w kierunku północno-wschodnim.
Bardzo sympatyczne miejsce do odpoczynku.





Ogród /ogrody/ przy zamku zwiedzaliśmy końcem czerwca tego roku a niebo tego przedpołudnia było takie.



Jak widać na zdjęciach linia brzegowa jest płaska co było jednym z argumentów zbudowania zamku.


Te wszystkie rezydencje nad brzegiem miały maleńkie przedogródki gdzie w przelocie zakukałam - miałam wrażenie, że fuksja to jakaś obowiązkowa roślina


jesteśmy u celu


____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 23:56, 16 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Odrobina historii.

Zamek w Walmer został zbudowany z rozkazu Króla Henryka VIII który po rozwodzie z Katarzyną Aragońską obawiał się inwazji na Anglię przez Hiszpanię i Francję.

Zamek ma charakter fortu artyleryjskiego.








Jest ciekawie pomyślany - to cztery półokrągłe wieże przylegające do okrągłego środka - bardzo często zamek jest fotografowany z góry bo wygląda jak kwiat - wieże to płatki kwiatu /czy róży ?/ - jak kwiat rysowany dziecku.

Na wieżach do dziś stoją działka armatnie.


Poza zamkiem w Walmer zbudowano jeszcze w pobliżu dwa inne forty.
To był rok 1540.

Inwazji jednak nie było a zamek tracił militarny charakter i od 1708 stał się oficjalną rezydencją Lords Warden z Cinque Ports /tytuł nadawany przez króla/.

Został więc przez lata przerabiany na wygodne " mieszkanie" i co dla nas najważniejsze mieszkanie z ogrodem. Ogród sprzed 300 lat ? !!! tak.

W zamku /forcie ?/ rezydował m.in książę Wellington zwycięzca bitwy pod Waterloo, który zmarł w zamku Walmer roku 1842.

Jest tu sporo pamiątek z czasu jego pobytu w zamku m.in fotel, w którym oddał ostatnie tchnienie i wymyślone prze niego, oryginalne buty z cholewami.
Znamy takie butki co ? .

Inną ważną osobą - Lordem Warden po której w zamku zostało sporo pamiątek była Elżbieta Bowes-Lyon Królowa Matka. Mieszkała w Zamku od 1978 do 2002.
/królowa zmarła w wieku 101 lat w 2002 roku/.

Najciekawszą "pamiątką" dla nas jest ogród który został wykonany na 95 urodziny królowej. Królowa miała powiedzieć - tyle prezentów dostałam ale jeszcze nigdy ogrodu - .

To właśnie ten ogród





____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:10, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Zapraszam na małą wycieczkę po ogrodzie którego początki datowane są na jakieś 300 lat temu.

Do ogrodu wchodzi się przez zamek gdzie kupuje się bilet w pięknym sklepie z pamiątkami.

wyjście ze sklepiku



Pierwszym ogrodem który zobaczyliśmy był właśnie ten dedykowany Królowej Matce - bardzo spokojny z dużym basenem wodnym pośrodku i wygodnymi alejkami wkoło.









Ławki mają podnóżki i są bardzo wygodne. Wprost idealny dla sędziwych spacerowiczów.

Ogród ten był bardzo stonowany w kolorze /koniec czerwca/.
Kompozycje w donicach również, za to wiosną donice wypełniają czerwone tulipany.
Wiosną w tym ogrodzie jest masa cebulowych.

____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:17, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Największe wrażenie w tym ogrodzie zrobiły na mnie karczochy jako nasadzenia obok róż.
Później okaże się, że w całym ogrodzie są często sadzone rośliny o mocno architektonicznym pokroju.







Spragnieni tych słynnych rabat angielskich opuszczamy dość szybko ten spokojny ogród i udajemy się dalej do części leśnej



ale jeszcze pokażę jak związane są jakieś cebulowe - a gdzieś czytałam żeby tak nie robić


miziające po nogach przywrotniki i bodziszki to często występujące rośliny w nasadzeniach brzegów ścieżek



leśna ścieżka z fajnymi obrzeżami


____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:27, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
W części leśnej nie robiłam fotek - chyba wielkość drzew i cień miały na to wpływ. A jak drzewa są wiekowe ta ja zastygam - dla mnie magia.

Po krótkim spacerze stwierdziliśmy, że chcemy do koloru i na skróty przeszliśmy do kolejnej części





jak się okazało to część piknikowa z wielkim trawnikiem, cudnymi drzewami i z wieloma ławkami do piknikowania - zatem postanowiliśmy też co nieco przekąsić napawając się widokiem wiekowych drzew i wzdychając do niebios aby chmury deszczowe sobie poszły.





Ta część oddzielona jest od centralnej rabaty bylinowej takim cisowym murem.
Mur jest wiekowy i był do czasów wojny strzyżony. W czasie wojny ciut zaniedbany a w 1947 po śnieżnej zimie zdeformowany. Zatem te chmurki to podpowiedź natury - wrażenie robią ogromne bo i ogromne są.










____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:31, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Centralna rabata bylinowa w ramach z żywopłotu cisowego /przyznam, że do tej rabaty wydał mi się ten mur zbyt monumentalny - no ale to wiekowy ogród/.








____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:38, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Wspomniane rośliny o mocnym kształcie / dla tak monumentalnego tła pewnie takie muszą być a i tak giną/

akant


przegorzan


widać makleję i krawędź perfekcyjnego trawnika oddzielającą ścieżkę żwirową


kancik


jak na koniec czerwca /26/ koloru było mało albo tak miało być - mocno stonowane barwy



____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:43, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
tu dołem widać podparte byliny leszczynowymi patykami






tu jakieś puste miejsce /takich trochę było/ - mięciutko staje się jak na gąbkę





____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:50, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041


Nacieszeni wreszcie spotkaną rabatą bylinową oddalamy się w kierunku kolejnej górnej części ogródu





żadnej donicy nie odpuściłam - są piękne a kompozycje różnie




te schodki to te które widać na osi widokowej na końcu - z boku wyglądało to śmiesznie - schodki w trawniku


przeuroczy domek, jak się okazało składzik dla sprzętu do gry do krykieta




____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 00:50, 17 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041








najwyżej i najdalej od zamku jest naturalna łąka z wykoszonymi ścieżkami do spacerowania

furteczka




____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies