Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Donica wewnątrz domu w podłodze

Pokaż wątki Pokaż posty

Donica wewnątrz domu w podłodze

Sylvi 13:00, 12 lut 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
Witam wszystkich serdecznie. Potrzebuję Waszej pomocy.

Nie ukrywam, że najbardziej liczę na Danusię, chociaż każda porada będzie mile widziana. W moim nowym domu już na etapie budowy zaplanowałam donicę w podłodze. Nie wiedziałam jednak jakie to wyzwanie. Szczerze mówiąc tak naprawdę nic oprócz dracen nie rośnie dobrze.

Na wiosnę chcę montować parapety więc i tak wszystkie rośliny muszę z donicy wysadzić.

I tu moja prośba. Nie bardzo wiem jakie rośliny posadzić. Donica jest bez dna, czyli tyle ma głębokości co fundamenty.

Będę oczywiście wymieniać ziemię, ale teraz jest tam drenaż z piasku i keramzytu, potem ziemia do kwiatów doniczkowych. Wystawa okna południowo-wschodnia, jednak dookoła rosną wysokie sosny i światła nie ma zbyt dużo. Ogrzewanie podłogowe. Zawsze chciałam posadzić w niej np. sagowce, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Proszę- pomóżcie.
____________________
Gardenarium 13:13, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyobraź sobie, że obsadzałam dokładnie taką samą donicę i na dokładnie takim samym stanowisku. Południowy wschód i sosny.

I posadziłam tam różnej wysokości ...draceny One nie lubią zbyt dużo wody, wręcz im szkodzi.

Inne rośliny, które obecnie hołubię - sansewierie. Różne są, duże, małe, niskie, wysokie i różnie ubarwione. Będą niższe niż draceny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvi 20:07, 12 lut 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
Więc roślinki same mi podpowiadały Sansewierie też mam posadzone, ale chyba wcisnęłam je zbyt blisko ściany i mają za mało światła. A co myślisz o obsadzeniu palmami, ale takimi na pniu? Czy raczej zrezygnować, bo szkoda pieniędzy i roślinek?
____________________
Gardenarium 20:41, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Palmami, ale jakimi, jaki gatunek chcesz posadzić ?

Zmieniłam tytuł wątku na bardziej czytelny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvi 21:17, 12 lut 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
Chodzi mi o palmy drzewiaste. Co do gatunków czekam na podpowiedź
____________________
Gardenarium 09:53, 13 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Są paprocie drzewiaste Dicksonia antarctica, nie ma palm "drzewiastych", no chyba że o pokroju "drzewiastym" czyli szorstkowiec Fortunego, daktylowiec kanaryjski Phoenix canariensis.

Ale palmy wolą słońce latem i chłód zimą, a w domu będzie im za ciepło. Zaraz dostaną tarczniki, albo miseczniki, albo wełnowce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvi 16:51, 13 lut 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
Jak zwykle masz rację, oczywiście, że paprocie drzewiaste. Ale plama
Czyli zostają draceny...
____________________
Gabriela 17:43, 13 lut 2017


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Wiele lat temu, przy budowie domu miałam taki sam pomysł, żeby w salonie albo w ogrodzie zimowym zbudować zagłębioną donicę. I zrezygnowałam, bo rośliny miałyby tzw. zimne stopy, zwłaszcza zimą, nawet mimo izolacji, a latem w środku byłoby za gorąco.
Poza tym roślin tak rosnących, nie da się wynieść i umyć, a w razie ataku szkodników, nie ma mowy o ochronie pozostałych egzemplarzy.
Skoro już masz tę donicę, to może wstaw tam rośliny w donicach plastikowych i całość wysyp podłożem - ziemią, keramzytem, kamieniami. W razie potrzeby, bez trudu wyjmiesz lub wymienisz rośliny.
Gatunki - jak Danusia poleca, może być jeszcze zamiokulkas, skrzydłokwiat, filodendrony pnące, begonie o ozdobnych liściach, zwykłe paprocie jako poszycie.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gardenarium 17:56, 13 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja tak właśnie zrobiłam, zatopiłam donice w keramzycie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvi 18:04, 13 lut 2017


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
Bardzo dziękuję za porady. Chyba właśnie tak zrobię. Do zbudowania tej donicy zainspirowała mnie właścicielka pobliskiej kwiaciarni, która obok budynku miała szklarnię, w której bezpośrednio w podłodze rosły draceny i juki.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies