Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Jak zebrać nasiona z kwiatów

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak zebrać nasiona z kwiatów

Jolka85 16:32, 20 lut 2017


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 21
Jako początkujący ogrodnik zakładam taki wątek w którym można będzie udzielić informacji jak zbierać nasionka z kwiatów.
Ja sama nie mam czasami pojęcia jak z danego kwiatka można zebrać nasionka samemu, zazwyczaj kupuję kwiaty jednoroczne w sklepie. Bardzo byłoby to przydatne zwłaszcza dla początkujących ogrodników.
____________________
Gardenarium 22:14, 20 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeżówki - bylina
Zbierasz gdy nasiona zaczynają odpadać od koszyczka. Do koperty papierowej podstawionej pod koszyczek.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wendy79 23:03, 20 lut 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Zaznaczam i mam nadzieję, że będzie trochę tych podpowiedzi
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Gardenarium 08:37, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba poszukać zdjęć, no bo jak wytłumaczyć jak zebrać nasiona.

Zasady zbioru nasion:

- przygotowujemy ostre nożyczki lub sekator i koperty oraz długopis

- zbieramy z roślin okazałych, nie "zapyziałych", co zapewni wigor

- zbieramy w czasie suchej pogody

- nasiona szybko dojrzewają i mogą się wysypać (na kwiatostany pękające zakładamy torebki zapobiegające temu)

- zbieramy nasiona dojrzałe i suche, wyjątkiem jest nagietek, Ranunculus i Aneomone nemorosa, które powinny być zielone

- obserwujemy czy są dojrzałe, objawia się to zmianą koloru z zielonego na brązowy/beżowy

- nie mieszamy gatunków

- każdy gatunek wkładamy do torebki papierowej, opisujemy nazwą i datą zebrania

- przechowujemy w suchym chłodnym (lodówka) miejscu temp. 5 ' C.

- możemy włożyć do słoika, ale wtedy należy dodatkowo włożyć tam malutką torebkę z osuszaczem. Jest nim chlorek wapnia lub żel krzemionkowy (takie torebki często są w skórzanych butach lub innym towarze)

- nasiona magnolii dla odmiany przechowujemy w woreczku plastikowym z wilgotnym piaskiem, te nie mogą wyschnąć

- najbardziej płodne nasiona są jednoroczne

- niektóre nasiona trzeba wysiewać tuż po zebraniu (ciemiernik)

- nasiona z jagód lub innych owoców pozyskujemy rozgniatając je i przelewając wodą przez gęste sito, potem suszymy

- strąki - nie zgniatamy od razu, tylko czekamy aż wyschną, dopiero wtedy otwieramy i pozyskujemy nasiona

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:42, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Teraz pokazujcie, jakich kwiatów nasiona zbieracie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jolka85 08:48, 21 lut 2017


Dołączył: 26 lut 2015
Posty: 21
Podejrzewam, że bardziej pod koniec lata będzie tutaj więcej wskazówek i zdjęć, jak zbierać nasiona.
Ja pierwsze moje nasionka jakie zaczęłam zbierać to z aksamitek i tak naprawdę gdyby nie roczna córeczka, która zerwała kwiatek pewnie bym nie przywiązała do tego uwagi. Ale dzięki niej zobaczyłam jak zbierać nasiona z aksamitek. Później doszły goździki, dziwaczki, lwia paszcza.
Wczoraj jak zakładałam ten wątek to pod chwilą impulsu, zobaczyłam piękne gerbery w wazonie i się zastanowiłam czy można z nich nasionka zbierać. W tym roku zakupiłam już dużo nasionek kwiatów jednorocznych i chciałabym już na jesień spróbować zebrać z nich nasionka.

Pani Danusia napisała fajny pomysł z zakładaniem torebek na kwiatostany pękające. Na pewno to wypróbuję
____________________
Gardenarium 15:15, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Takie siateczki widziałam w jednym z ogrodów angielskich, ale chyba bardziej chodziło o to aby różanecznik kamczacki nie został zapylony innym gatunkiem. To samo można zrobić, aby zapobiec wystrzeliwaniu nasion.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 18:35, 21 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
W jakimś programie ogrodniczym widziałam jak właścicielka zakładała na kwiaty pończochę w celu zebrania nasion.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
MarysiaTysia 11:20, 03 kwi 2017

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 26
bez problemu można samemu zrobić coś podobnego, ciekawe przyznam
kamra 22:48, 06 lis 2017

Dołączył: 12 paź 2017
Posty: 6
Ja mam przygotowane takie pojemniczki specjalne na nasiona, dzięki którym od razu jak wysuszone zostają to zbieram do podpisanych pojemniczków.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies