Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Niwak - klasyka w nowoczesnym wydaniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Niwak - klasyka w nowoczesnym wydaniu

MAgda 09:49, 29 maj 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 17


Może teraz będzie czytelniejsze a jak nie to przerysuje na gładki papier.
MAgda 10:22, 29 maj 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 17
Co do skalniaka to myślałam łupek ciemny coś w stylu jak zaprojektowane http://jacksgarden.pl/realizacje/skalniak-z-czarnego-lupka/. Można trochę zmniejszyć warzywniak ale i tak trzeba by odgrodzić od części zielonej dotychczas był kobierzec białych kwiatów rogownicy trochę obecnie zdewastowane pozostały kepi. A może nimi obsadzić? jak przekwitną to srebrzyste liście wprowadza trochę koloru. Bo kolejny iglak płożący o innym odcieniu zielni to chyba już za dużo bo i tak w ogrodzie dominują iglaki i cisy. Jak patrze na Wasze hortensje to pozazdrościć . Wiem że jest szereg błędów w ogrodzie w porównaniu do dzisiejszego podejścia do architektury ogrodów ale to ogród z czasów PRL dlatego chciałabym trochę nowoczesności wprowadzić. Nowe rośliny można jeszcze spokojnie przesadzić, żeby nie były w jednej linii. Pod starymi tujami posadziłam małe, które zastąpią te ponad 30 letnie tuje, które będą dla następnego pokolenia.
malkul 11:47, 29 maj 2017


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Klasyka w nowoczesnym wydaniu?-pewnie że się da. będą poglądala CMOK
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
MAgda 13:02, 30 cze 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 17
Witam ponownie
Przedstawiam do uwag moje pierwsze projektowanie
Mozę coś robię nie tak ze małe mi sie wgrywają mapki




Trawnik możne zostać ale niekoniecznie. Nad żywopłotem ścieżka żeby dojść podczas ścinania. Do usunięcia wewnętrzny krawężnik biegnący wzdłuż. Zmieniłam ścieżkę przy warzywniku na okrągło i ścieżkę zrobię z kamienia będzie dojście i jednocześnie odgrodzi warzywa od części z tujami.

Patrząc od góry prawa strona pod żywopłotem chcę wieniec brides zostawić on jako pierwszy kwitnie w maju cały na biało później tylko zostaje krzak zielony wiec pomysł na usunąć trzmieliny w zamian dosadzić 2 Hortensję Anabella czyli biało nadal będzie ale już większość czasu. Podziwiam u Was bukszpany dlatego chcę nadać piętrowości i tutaj jeden na pniu bardziej w głębi środka i kilka mniejszych i większych okrągłych kul będą tak posadzone trochę po łuku do strony chodnika z kostki. Pod tujami powinny mieć dobrze. Zakochałam się w czosnkach ozdobnych wiec pomiędzy nimi z 15 czosnków. Ewentualnie żurawki jasne lub Hakonechlomy. Na samej górze tak pośrodku miskant i krzewuszkę zostawię. Pod tują przy pniu Funkia sina. Na prawo od niej kilka róż w odcieniu blado różowym.też sadzone lekko po kole. Na lewo w stronę niwaka więcej słońca już pada to może funkia z zielonymi jaśniejszymi kiściami z trawą red baron.
Obszar z numerem 2 tu mam problem bo coś wysokiego pomóżcie co? Chodzi o to jak się wejdzie na posesję to wzrok przykują bukszpany, róże a później jest warzywniak więc trzeba go osłonić. Może z trzy niskie kolumnowe jałowce czy sosna górka na pniu i mniejsza kula sosny ? do tego trawa ozdobna bo tam jest słońce . Mam jeszcze tulipany wiec sezonowo w maju były by kwiaty lub różanecznik.
Następnie juki 3 pomiędzy nimi widziałam fajne zestawienie z zawciągiem nadmorskim.

SKALNIAK: Nie chce typowego skalniaka na okrągło z tradycyjnymi skalnymi roślinami. Albo pokryć go roślinnością okrywową brwinek z narecznicą dobre zestawienie?. Myślę o łupkach ciemnych, kamieniach pionowych. Jałowiec jest na górce mogę ją ukształtować jaka bedzie potrzeba wstepnie linia prawy górny róg jako przedłużenie linii z hotencjami schodzaca do dolnego lewego rogu czyli do tui po lewej stronie ogrodu
Plac nr 1 od strony żywopłotu wysoki 1,7m , między tują 1 m i przy warzywniaku 30 cm. chciała bym uzyskać też taką warstwicowość dlatego:
- najwyżej pomysł z miskantem przy żywopłocie jako najwyższy,
- niżej pomóżcie co bo nie mam pomysłu ostróżki (jest ogromny wybór w kolorystyce białe różowe, niebieska ? kosaciec bordowy koło 1 m jakieś roślinki, przed nimi różanecznik?.
- najniższe piętro Hakonechlomy najbliżej środka skalniaka pod jałowcem posadzone tak aby się połączyły z funkia pod tują oraz zachodzacy kopytnik i trzmielą płożącą taką z biało zielnymi liśćmi. Jak będzie się rozrastać to przycinać aby nie wchodziła na ścieżkę z kamieni w warzywniaku.

Podobają mi się ciemierniki, szałwia omszona, które mogłaby być łącznikiem miedzy obszarem nr 2 a jukami?.

Założenia są takie że to nie jest część przeznaczona gdzie się spędza czas na leżaku gdyż ogród jest przy drodze krajowej więc żywopłot jest barierą i osłona od spalin i hałasu kiedyś będzie trzeba go zlikwidować i odświeżyć dlatego kaskada od żywopłotu jako punkt najwyższy w ogrodzie i coraz niżej żeby cieszyło oko patrząc przez okno tarasu oraz jako że jest to główne wejście to ma być taki zadbany reprezentatywny czyli taki może małe łoł w porównaniu z Waszymi pięknościami.

Proszę o uwagi czy idę w dobrą stronę?






Gdanszczanka 15:50, 30 cze 2017


Dołączył: 05 kwi 2016
Posty: 99
Ja Ci za dużo nie podpowiem bo sama dopiero się uczę ale trzymam kciuki
Inspiracja z "czarnym" skalniakiem super!
____________________
pozdrawiam Gosia Nowoczesny ogród z lasem
MAgda 22:26, 30 cze 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 17
Gosiu nie jesteś taka początkująca bo już coś się zaczyna u Ciebie dziać w ogrodzie i można podziwiać. Jeśli inspiracja się przyda do twojego ogrodu to .
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies