Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jodła kaukaska

Pokaż wątki Pokaż posty

Jodła kaukaska

kaz32 20:54, 03 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Jodła kaukaska słabo rośnie na wysokość za to mocno na szerokość, wsadziłem ja dwa lata temu i ciągle tak jest, przez co gubi ładny pokrój stożka, który miała. Jest bardzo szeroka. Przyrosty boczne są 2 albo więcej raza dłuższe niż do góry. Co z tym zrobić żeby do góry rosła tak samo szybko? Czegoś jej brakuje?
Gardenarium 11:20, 04 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żeby stwierdzić czego jej brakuje, a przede wszystkim ocenić jak wygląda, należy wkleić zdjęcie tej jodły. Poproszę o nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaz32 18:40, 05 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Wklejam:
ZbigniewG 21:15, 05 cze 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Chyba brakuje jej po prostu odpowiedniego klimatu , wg mnie pąk wierzchołkowy leciutko podmarza przez co jest opóźniony a boczne ostro startują,
możesz zastosować taki trik wyprostować do pionu najsilniejszy boczny (z tych tegorocznych) a pozostałe wyciąć .
I jeżeli będzie podobna sytuacja to w następnych latach powtórka z rozrywki,
robię tak u siebie gdy chcę mieć wąskiego iglaka, jeżeli wierzchołek rośnie tak samo jak boki to tylko wycinam boczne(na gładko)

Nie bez znaczenia jest to że ten typ tak ma - w młodości to są pękate panienki
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
kaz32 14:10, 07 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2016
Posty: 35
Będę okrywał, bo w tym roku nie przykryłem. Piszesz że są z nich pękate panienki w młodości - to znaczy, że nawet jeśli teraz nie będę ingerował ona za parę lat nabierze stożkowatego pokroju? Bo trochę żal mi ciąć takie ładne przyrosty, ale docelowo chcę stożka.
Asia73 22:41, 24 kwi 2018


Dołączył: 23 kwi 2018
Posty: 11
proszę poradźcie co robić, otóż rok temu w lutym wsadziłam do gruntu jodłę kaukazką zakupioną w lidlu na Boże Narodzenie, wyglądała latem tak:


mnóstwo nowych przyrostów, jakby się przyjeła, ale NIESTETY przez rok do dziś nic nie urosła żadnych kolejnych przyrostów i zaczyna żółknąć



wymieniłam ziemię na kwaśną dałam nawozu do iglaków codziennie podlewam podsypalam korą, a szystko teraz na wiosnę i co robic?? bedzię coś z niej czy wyrzucić?
Dodam ,że ziemia u mnie słaba,prawie sachara...
I zapytam czy obciąć jej ten łysy przewodnik?
ZbigniewG 11:59, 25 kwi 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Absolutnie nie obcinaj , jodła wymaga wilgotnego powietrza, może przesadź ją w pobliże wody albo przy podlewaniu polewaj po igłach, grymaśna na przeciagi
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Asia73 12:35, 13 maj 2018


Dołączył: 23 kwi 2018
Posty: 11
Proszę poradźcie czy mogę jeszcze teraz przesadzić tą jodłę w inne miejsce czy nie jest za późno? Boje się że może się nie przyjąć a w obecnym miejscu będzie jej za ciasno



Posadziłam żywopłot z serbów a do jodły mam sentymentbo to moje pierwsze drzewko (z lidla zresztą).
Bałagan bo tuż przed układaniem polbruku i ogrodzenie w trakcie budowy
Karol99 21:51, 14 maj 2018


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli byłaby obkopana z duża bryła i przez co najmniej dwa tygodnie obficie podlewana to jest bardzo duża szansa, ze się przyjmie. W tym tygodniu pogoda by jej sprzyjała. Natomiast jeżeli bryła się rozsypie albo będzie za mała to raczej padnie. Trochę ryzyka jest
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies