Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Wysokość koszenia trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Wysokość koszenia trawnika

DawidK 22:52, 11 wrz 2018

Dołączył: 11 wrz 2018
Posty: 4
Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego na wstępie chciałbym się z Wami przywitać. Dzięki temu forum znalazłem sporo wskazówek jak założyć a następnie pielęgnować trawnik. Mieszanka to Barenbrug Sport. Trawnik założony został na początku maja br. Co 4 tygodnie nawożony Yara Mila Complex. Podlewany 2-4 razy w tygodniu. Do tej pory z uwagi na wysokie temperatury trawnik był koszony na wysokość około 4.5cm (zdjęcie numer 1).




Wygląda bardzo ładnie ale ta wysokość jest nieco mało praktyczna - trawa bardzo łatwo się "kładzie" podczas jej użytkowania. Postanowiłem coś zmienić (pomyślałem - trawnik sportowy to sprawdzę co można zyskać). Producent podaje, że minimalna wysokość koszenia to 3.5cm. Tak też zrobiłem na próbę na małym kawałku (kilka dni temu). Niestety to co zobaczyłem troszkę mnie zaniepokoiło. Trawa była żółto-brązowa (zdjęcie numer 2).



Na zdjęciu numer 3 widać porównanie.



Czy można takiej sytuacji jakoś zaradzić? Może trawa gnije przy ziemi bo ma za dużo wody? Jak odchylam źdźbła trawy to sytuacja jest podobna na całym trawniku.

Pozdrawiam
Dawid
Gardenarium 06:50, 12 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik to taki "organizm" że nie będzie nigdy wszystko zielone. Niektóre źdźbła obumierają i będą obumierać i będą brązowe. I to jest normalne. Od zabiegów pielęgnacyjnych zależy, czy na wierzchu będzie zielone czy brązowe. Chodzi głównie o wysokość koszenia i o wertykulację.
Trawie trzeba pozostawić zielone "piórka" aby miała czym asymilować. Jak będziesz to ścinał, to będzie jedynie brązowy filc widać.

Sprawa zbyt dużej wilgotności też może być przyczyną, ale te pierwsze są ważniejsze. Tylko na świeżo założonym trawniku masz wszystko zielone, potem już nigdy tak nie będzie. Jak odchylisz, będzie brązowe. Mniej lub więcej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 14:08, 13 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
DawidK napisał(a)
Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego na wstępie chciałbym się z Wami przywitać. Dzięki temu forum znalazłem sporo wskazówek jak założyć a następnie pielęgnować trawnik. Mieszanka to Barenbrug Sport. Trawnik założony został na początku maja br. Co 4 tygodnie nawożony Yara Mila Complex. Podlewany 2-4 razy w tygodniu. Do tej pory z uwagi na wysokie temperatury trawnik był koszony na wysokość około 4.5cm (zdjęcie numer 1).
Pozdrawiam
Dawid


Znalazłeś sporo wskazówek i żadnej nie zastosowałeś w praktyce. Gdybyś skorzystał z porad, to teraz Twój trawnik wyglądałby całkiem inaczej.
Glebę pod trawnik dobrze jest przygotować sobie wcześniej. Jesienią trzeba było nawieźć obornikiem w połączeniu z kompostem i mączką bazaltową. Wiosną zrobić badanie gleby. Uzupełnić ją przedsiewnie brakującymi pierwiastkami w tym tak ważnym przy ukorzenianiu roślin fosforem, potasem, magnezem, siarką i wapniem. pH gleby doprowadzić do wartości zawartej pomiędzy 6,2- 6,8. Kiełkującej i wschodzącej trawy nie nawozi się wogóle a nawozy jeśli to już potrzebne rozsypuje się w umiarkowanej dawce dopiero po 3-4 koszeniu i to co ok 45 dni a nie co 4 tygodnie. Nawóz do trawników który powinno się stosować to Yara Vila Bio-Complex a nie Yara Mila Complex. Trawniki podlewamy w zależności od pogody 1-2 razy w tygodniu tak aby gleba była nasączona wodą do głębokości 15-20 cm, a wysokość cięcia trawy w polskich warunkach ustalamy na 3,5-4,0 cm
Podsumowując zamoczyłeś swój trawnik i przenawoziłeś.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Mantis 15:03, 18 lut 2019


Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 10
Dzień dobry,

a ja mam takie pytanie

w kalendarzu pielęgnacji trawnika napisaliście, ze w marcu kosimy trawnik nisko i wygrabiamy filc. W kolejnym podpunkcie napisane jest, że: Pamiętajmy, że zbyt niskie koszenie (poniżej 2,5 cm) osłabia trawnik. W niektórych wypowiedziach widzę też, że 3,5 cm to zbyt mało na koszenie. Na jaką wysokość powinnam w takim razie skosić trawnik przy pierwszym marcowym koszeniu po zimie? Trawnik ma niecały rok (posiany w lipcu). Pozdrawiam i dziekuje
Gardenarium 15:05, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pierwsze koszenie może (musi) być tak niskie a nawet musi (na centymetry tutaj bym nie mierzyła) - bo łatwiej zrobić wertykulację.

Potem w sezonie już nie, bo ścinasz zielone "piórka" dzięki którym trawa asymiluje i ścinając je ciągle, nie ma czym asymilować. To ją osłabia.

W upały zaleca się zostawiać dłużej niż normalnie, bo trawa trochę się zacienia od słońca i upału.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mantis 15:17, 18 lut 2019


Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 10
Co do cięcia sezonowego to wiem, że nie może być nisko, chodziło mi głównie o to pierwsze koszenie po zimie. Mój trawnik ma niecały rok, z tego co słyszałam to jeszcze wertykulacji nie powinnam robić bo jest zbyt młody. W takim razie skoro nie wertukuluję to wystarczy, że zetnę go standardowo chyba nie?
Gardenarium 16:51, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie napisałeś wszystkich informacji. Oczywiście że nie nisko a normalnie, ale wygrabic możesz. Plastikowymi grabkami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mantis 09:13, 19 lut 2019


Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 10
Bardzo Pani dziekuję za odpowiedź Jak zawsze mogłam na Was liczyć i otrzymać szybką odpowiedź. Pozdrawiam!
Gardenarium 19:05, 03 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
GOODPIX napisał(a)
Witam serdecznie, wiosną tego roku założyłem nowy trawnik. Po kilku pierwszych koszeniach zastosowałem nawóz azofoskę co znacznie przyśpieszyło wzrost trawy i jej zagęszczenie się. Trawa wyglądała pięknie i cieszyła oko. Później w rejonie w którym mieszkam przyszedł okres deszczowy uniemożliwiający prawidłowe koszenie trawy. Trawa urosła do wysokości kilkunastu centymetrów. Jako laik i amator skosiłem ją do wysokości 3 cm następnie nawożąc, fatalnie wpłynęło to na kondycję trawnika. Praktycznie z dnia na dzień zmarniał. Trawa z pięknej, gęstej i zielonej zaczęła żółknąć, pojawiły się kępy, a co za tym idzie zmniejszyła się jej gęstość. Trawa od tamtego czasu przestała rosnąć, praktycznie stoi w miejscu i nie chce "odbić". Jej kolor z pięknej soczystej zieleni zmienił się na stan widoczny na zdjęciach. Niektóre źdźbła są pożółkłe na końcówkach, powstało sporo zdrewniałych kłączy na spodzie murawy. Trzy dni temu zastosowałem nawóz w granulkach florovit oraz wykonałem areację walcem ogrodowym z kolacami. Trawa jest przeze mnie nawadniana co najmniej raz na 3 dni. Nie chcąc dłużej działać na "czuja" znalazłem się na tym forum. Proszę serdecznie o radę jak powinienem postępować i co zrobić, aby przywrócić murawę do pięknego stanu?

Zamieszczam zdjęcia trawnika przed mocnym skoszeniem oraz jego stan na dzień dzisiejszy.


Brak zdjęć.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
GOODPIX 14:47, 04 sie 2020

Dołączył: 03 sie 2020
Posty: 2
Zamieszczam brakujące powyżej zdjęcia.









Zastanawiam się czy ze względu na długie opady na trawnik nie wdarła się choroba grzybowa, pojawiły się charakterystyczne plamy oraz pożółkłe końcówki (zamieszczam także zdjęcie z przybliżenia).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies