Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Wysokość koszenia trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Wysokość koszenia trawnika

Bogen 21:45, 27 cze 2017


Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 17
Hej.
Wiemy, że kosić należy nie więcej niż 1/3 długości.

Jednak ciekawy jestem jak nisko lub jak wysoko kosicie swoje trawniki ?
Bardziej mam na myśli trawniki o które dbamy, które są ozdobą naszych ogrodów niż te które kosimy bo musimy ...

Na ile cm kosicie ?
Sebek 21:50, 27 cze 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
4-5 cm
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 23:13, 27 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wysokość koszenia trawnika zależy od kilku uwarunkowań.

1. od stanowiska na jakim rośnie

- w cieniu zostawiamy wyżej
- w słońcu ma lepsze warunki więc można niżej

2. Zależy też od gatunków traw, gazonowe kosimy niżej. Sportowe wyżej.
3. Zależy też od pogody, w czasie upałów dobrze jest zostawić o jeden stopień wyższą trawę, będzie się sama nieco zacieniała.

Stwierdzenie że nie należy skracać więcej niż o 1/3 długości nie całkiem da się zastosować tak w czambuł. Mianowicie trawa przetrzymana, czyli nie skoszona dłużej niż tydzień - tutaj tego nie można zastosować, bowiem kosimy na dwa razy taką trawę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martka 10:59, 30 cze 2017


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
A jak pomóc trawnikowi, który skosiłam za nisko, a dokładnie jego część? Podczas koszenia zaplątałam się z kosiarką w gałęziach drzew i nie zauważyłam, że przestawiła się wajcha, co zmieniło wysokość kosiarki. Trochę dziwiłam się, że tak nisko kosi, ale zanim zauważyłam, jaka przyczyna (bystrzaczka...) już przycięłam ostro, bo na 3 cm... Trawnik ma miesiąc, drugie koszenie. Zostawić to tak czy czymś działać? Jest to, niestety, strona północna.
Gardenarium 13:29, 30 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niczym nie działać, podnieść wysokość koszenia na pierwotne ustawienie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 22:07, 24 kwi 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Przez 9 dni nie będę miał możliwości koszenia trawnika. Lepiej skosić trawę na 2 cm (zawsze jest na 4) czy skosić normalnie, a trawę po 9 dniach kosić na dwa razy. Jest to roczny trawnik po aeracji.
Gardenarium 21:40, 26 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skosić normalnie, a potem skosić na dwa razy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 05:55, 06 cze 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Prawdą jest ze w okresach kwiecień - maj i wrzesień - październik kosimy trawę na min. 40 mm, a w okresie letnim czerwiec - sierpień lepiej jest zachować minimalną wysokość 50 mm?

Pozdrawiam.
Gardenarium 08:39, 06 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dłużej zostawiamy, gdy są upały,. sierpień czy inny miesiąc nie ma tu znaczenia, ma natomiast znaczenia czy są upały, susza itd.

Trawnika w ramki nie da się wpasować, to żywy organizm i zależy od przyrody, a nie od kalendarza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 14:57, 06 cze 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
W sumie to jest tak jak Pani napisała. Wysokość temperatur w maju pokazała że i przed latem może być jak w lecie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies