Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Grzybnia w glebie

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzybnia w glebie

kasiek 16:40, 23 lip 2017


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Myslałam że to wericilioza, teraz widzę że pleśń, wszędzie mam takie kłaczki w ogrodzie, dziś odkopałam tuje i takie ma korzenie - czy ktoś wie co to? Bo mi drzewa umierają
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Mazan 17:24, 23 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasiek

Wygląda na grzybnię opieńki. Na przełomie września i w październiku masz grzybobranie. Po tym czasie zaczną tworzyć się ryzomorfy i rozrastać po całym ogrodzie, a widać, że grzybnia - matka wypuściła już odrośla. Na razie są podobne do długich pasm pleśni, ale szybko zbrązowieją.

Drzew zaatakowanych raczej nie uratujesz, opieńka powoduje armilariozę - białą zgniliznę drewna. Zlej glebę aliette, mildexem czy previcurem - można też przemiennie co 3 tyg. póki jest jeszcze pleśnią i jeśli to możliwe wymieszaj z glebą na ok. 20 cm, w przeciwnym razie czeka Cię powtórka w przyszłym roku o podobnej porze. Tego grzyba nie przeczekasz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kasiek 18:15, 23 lip 2017


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Mazan napisał(a)
Kasiek

Wygląda na grzybnię opieńki. Na przełomie września i w październiku masz grzybobranie. Po tym czasie zaczną tworzyć się ryzomorfy i rozrastać po całym ogrodzie, a widać, że grzybnia - matka wypuściła już odrośla. Na razie są podobne do długich pasm pleśni, ale szybko zbrązowieją.

Drzew zaatakowanych raczej nie uratujesz, opieńka powoduje armilariozę - białą zgniliznę drewna. Zlej glebę aliette, mildexem czy previcurem - można też przemiennie co 3 tyg. póki jest jeszcze pleśnią i jeśli to możliwe wymieszaj z glebą na ok. 20 cm, w przeciwnym razie czeka Cię powtórka w przyszłym roku o podobnej porze. Tego grzyba nie przeczekasz.



Pozdrawiam


Bardzo dziekuje za odpowiedź, tego sie obawiałam i niestety wiem skąd przywiozłam - z korzeniami z Rożnowa. Załamka, ja mam tego wszędzie pełno. Tą glebę mam zlać w całym ogrodzie czy tylko pod drzewami? Zresztą jak rozpoznam które są zaatakowane? A byliny - też atakuje ten grzyb?
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Mazan 18:38, 23 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasiek

Pomiędzy bylinami rośnie korzystając z materii organicznej przez nie wytworzonej, chyba że są częściowo drewniejące.
Jeżeli rosły już w ogrodzie opieńki - tak. Opieńka z jednego ogniska może wytworzyć rozłogi do 4 m /ryzomorfy/ rocznie właśnie na głębokości 15 - 20 cm i żadne drzewo czy krzew nie będzie bezpieczne, a wspomogą ją suche patyki i inne fragmenty zdrewniałe, których w ogrodzie nie sposób uniknąć.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kasiek 18:59, 23 lip 2017


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Ech to to mam
A kilka dni temu pisałam u siebie że mam wysyp grzybów - tu są pokazane, opienki nie ma ale jest milion innych - jak znajdziesz chwilke to proszę zobacz
http://www.ogrodowisko.pl/watek/7213-ogrod-zludzen-i-niespodzianek-cz-ii?page=258
a to w zeszłym roku
http://www.ogrodowisko.pl/watek/7213-ogrod-zludzen-i-niespodzianek-cz-ii?page=5
i takie purchawy
http://www.ogrodowisko.pl/watek/7213-ogrod-zludzen-i-niespodzianek-cz-ii?page=6
a to we wrzesniu było... hmmm sporo... to musiały być sygnały
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3614-ogrod-pelen-zludzen-i-niespodzianek?page=997
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Mazan 20:37, 23 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasiek

Pokazane grzyby mogą się rozprzestrzenić na trawnik, gdyż są saprotrofami żyjącymi na już przerobionej materii organicznej podobnie do pieczarki. Lubią podłoża złożone z liści traw, bylin i domieszką igliwia oraz liści niektórych drzew liściastych o niewielkiej zawartości garbników, takich jak brzoza, olcha, topola, klony. Szkodzić im mogą bukowate /dęby, buki/ o dużej zawartości garbników.
Prawdę mówiąc grzybnia różnych gatunków grzybów jest do siebie podobna, a rozpoznać można jedynie w laboratorium, częściowo po wieku i gatunkach drzew oraz funkcji jaką pełnią grzyby w środowisku, które porastają.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 20:46, 23 lip 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Każde grzyby są szkodliwe dla drzew? bo u mnie w przydomowym były już jak mała byłam , a drzewa nie padały i tak się zastanawiam bo teraz ogród młody a grzybów wszelakich nie jadalnych pełno.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mazan 21:29, 23 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nie każde. Przeważająca większość grzybów leśnych to saprotrofy oraz grzyby mikoryzowe. Saprotrofy przywracają składniki pokarmowe, a mikoryzowe je udostępniają. Widoczne jest także następstwo grzybów po sobie. W młodnikach występują inne, a w lasach starszych inne o głębiej sięgającej grzybni. Dlatego nie jest łatwo założyć uprawy podgrzybka czy borowika sosnowego, natomiast prosta wydaje się uprawa pieczarki, kani czy boczniaka mających grzybnię w podpowierzchniowej warstwie, gdzie panuje stała wilgotność, niewielka ilość światła oraz jest dużo materii do przetrawienia. O boczniaku można powiedzieć, że jest również nicieniobójczy przechwytując je podczas penetracji podłoża, na którym się rozwija.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 23:37, 23 lip 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Dziekuję bardzo za odpowiedź , uspokoiła mnie w znacznym stopniu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
rozark 08:54, 24 lip 2017


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Mazan jesteś skarbnicą wiedzy
ogrodowisko dużo zyskuje dzięki twoim wpisom i chęci dzielenia się wiedzą
____________________
pozdrowionka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies