Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe począti

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe począti

Fizia 10:29, 22 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 10
Witajcie.

Podglądam Was już jakiś czas i w końcu postanowiłam też zasięgnąć waszych rad.

W styczniu przeprowadziliśmy się do domku z ogródkiem. Ogródek już częściowo założony przez poprzedników. Nam udało się założyć przed ogródek. Chciałam żeby przed domem było zimozielono, stąd też iglaki, ale pojawiła się też wierzba Hakuro szczepiona i trochę traw.
Ogólnie chciałabym żeby ogród był biało - niebieski. Hortensje, ostróżki, trawy, lawenda lub szałwia...i strasznie podobają mi sie czosnki, tylko nie wiem gdzie je wpasować

A teraz problemy i pomysły:
1. To co zastaliśmy to dziwna rabata z sosnami, brzozą i bzami lilakami (zdjęcie nr 1). Po prawej stronie od tej rabaty planuję postawić domek dla dziecka ze zjeżdżalnią.
Pomyślałam sobie, że może dobrze by było założyć w tym miejscu taki mały "leśny kącik", ale nie bardzo wiem co tam posadzić.
Po lewej stronie zaś, chciałam postawić maleńką altanę lub zadaszoną pergolę z ławką i obsadzić ją pnączem. Czy to dobry pomysł? Co nasadzić obok aby ładnie grało z sosnami i tym co jest skaranie po lewe.
Nadmienią, że skrajnie po lewej stronie posadziłam kalinę koralową, dereń biały, hortensje.


2. Drewutnia. Taka jest jak na zdjęciu nr 2. Żeby ja trochę ukryć posadziłam przed nią cypryśnik, rododendron biały, bukszpan (który zaczął mi brązowieć). Czegoś mi tam brakuje. Może zrobić jąkać kratkę, pergolę opartą o dach drewutni i posadzić clematisa, albo przywarkę japońską?

3. Za domem jest skarpa. Na skarpie posadzonych trochę bylin, kosaćce, floksy, ostróżki, odetka. Prawa część skarpy od narożnika opada w stronę tarasu. Najbliżej tarasu posadzone są krzaczki malin. Chcę je zachować. Myślałam żeby przed nimi posadzić tryskawki i poziomki. Jak to zrobić , aby w miarę ładnie wyglądało od strony tarasu? Czym obsadzić skarpę, aby nie trzeba było specjalnie wdrapywać się na nią w celach pielęgnacyjnych. Płożące jałowce, irga?
Pomyślałam, że może zrobić murek oporowy na dole, dosypać ziemi, aby wyrównać teren i posadzić tam lawendy i trawy a najwyżej kosodrzewinę, może tawuły? Murek byłby najwyższy w narożniku, gdzie zrobiłabym niewielki okrągły placyk na fontannę lub jakąś rzeźbę. (obecnie rośnie tam maleńki jaśminowiec). Murek byłby coraz niższy w stronę tarasu i tam , tj. poniżej malin, posadziłabym truskawki i poziomki.

Ogród jest słoneczny. Ziemia w ogrodzie jest raczej gliniasta, na skarpie też.
sylwia_slomc... 10:46, 22 wrz 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Witaj ta rabata poprzedników wygląda jak tymczasowy przechowalnik. Teraz jest odpowiednia pora na rozsadzenie tych drzew, bo w takim zagęszczeniu nie mogą rosnąć.
Czym młodsze tym łatwiej rozsadzić, drzewa szybko rosną
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 12:06, 22 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Fiziu,

Obawiam się, że będziemy musiały Cię trochę pomęczyć, zanim odpowiemy na wszystkie Twoje pytania

1. Nie wiem, czy placyk dla dzieci i altanka w tym tym miejscu to dobry pomysł. dlaczego akurat tutaj, przy ulicy, a nie z tyłu?
Żeby Ci wyszedł lesisty zakątek, to musi on mieć jakąś minimalną powierzchnię, a nie wiem, ile tam jest miejsca.

2. Rośliny przy drewutni na pewno do rozsadzenia - one już teraz mają ciasno, a przecież każda z nich jeszcze sporo urośnie. Zasadniczo, to ja bym osłaniała taką drewutnię strzyżonymi w ścianę cisami. Tylko że znowu - wcale nie mam pewności, czy ona stoi w optymalnym miejscu. Może znalazłaby się dla niej jakaś lepsza miejscówka niż przy samym tarasie?

3. Skarpę na pewno trzeba będzie powiększyć i wypłaszczyć - obecnie jest za wąska i za stroma, żeby coś sensownie na niej posadzić. Nie wiem, co zrobić, żeby ładnie wyglądała od strony tarasu, bo nie wiem, jak wygląda ze strony tarasu i nie wiem jakie ma wymiary.

Jednym słowem - proszę o plan i o więcej zdjęć. Jak planować ogród, to na całego
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Fizia 21:39, 22 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 10
Ok. Zrobiłam coś na wzór rzutu ogrodu. Mam nadzieję, że będzie dla Was czytelny.

Niestety drewutnia chyba musi tu być, gdzie jest, bo to jedyne miejsce dookoła domu, gdzie nie ma okien. Po drugiej stronie stoi szopka na narzędzia. Miałam nadzieję, że można ja obsadzić roślinami z dwóch stron i jakoś częściowo zasłonić. Z drugiej strony jest miejsce pod domem gdzie można coś posadzić i dopiero zaczyna sie taras. Taras jest narożny.

Czy sosny z "Leśnego zakątka" (pozwólcie że będę tak nazywać tą dziwna rabatę)można jeszcze przesadzać? Przyjmą się. Mają chyba ok. 3 lat.

Aaa powinnam jeszcze wspomnieć, że rzut jest tak zlokalizowany jak strony świata, tj. górna krawędź zdjęcia to północ.
Gardenarium 12:03, 24 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest błąd w tytule wątku, ale gdy chciałam poprawić, okazuje się że wątek Ogrodowe poczatki już istnienie. Wymyśl proszę inny tytuł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fizia 14:39, 24 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 10
Może "ogrodowe wyzwanie" ?

Dziękuję
makadamia 12:36, 25 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Fiziu, na podstawie tego, co pokazałaś, baardzo z grubsza i wstępnie proponowałabym coś takiego:


zakątek leśny zrobić w północnym rogu działki, żeby drzewa nie zacieniały Ci połowy ogrodu.
tą część, gdzie planowałaś lasek, wykorzystać gospodarczo: zostawić tam drewutnię, tylko (jak już aktualna Wam się rozsypie) w innym kształcie (szersza, ale płytsza).
od frontu do tarasu, przed drewutnią, zrobić utwardzoną ścieżkę (bardzo się przyda w zimie)
naprzeciwko drewutni posadzić maliny, warzywka czy inne tego typu chciejstwa.
całą tą część osłonić żywopłotem.
Rabaty od frontu i dookoła tarasu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Fizia 15:00, 25 wrz 2017

Dołączył: 19 wrz 2017
Posty: 10
Dziękuje makadamia. Do kiedy mogę przesadzać sosenki z tego obecnego "leśnego zaułku"? Mam na myśli wiek drzewka lub jego wielkość. Czy istnieje znaczne ryzyko że może być za późno (maja ok. 3 lata) i nie przyjmą się w nowym miejscu? Czy można je ciąć, aby nada im karłowaty kształt, aby wyglądały ładnie i nie wyrosły takie jak w lesie?
makadamia 15:26, 25 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Generalnie sosny mają opinię słabo znoszących przesadzanie, a to ze względu na korzeń palowy, który idzie głęboko w ziemię, i przy przesadzaniu trzeba go po prostu uciąć.

Ja jednak przesadzałam sosnę zdecydowanie starszą niż 3 lata i - odpukać - póki co nie choruje.

Przyciąć jak najbardziej można, a najlepiej uszczykiwać "świeczki", które się wiosną pojawiają (znaczy: nowe przyrosty).

Pytanie: gdzie chcesz je przesadzać?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 15:43, 25 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
makadamia napisał(a)
(...)

Pytanie: gdzie chcesz je przesadzać?


A ja dodam tylko, że chyba nie warto dla tych sosen marnować miejsca w ogrodzie. Zahamować ich tempa wzrostu się nie da, bez doświadczenia i wiedzy. Żadne uszczykiwanie tu nie pomoże, zwłaszcza, ze nie było robione to od początku. Jesli lubisz sosny, to jest dość duży wybór "rasowych" o określonym pokroju, długości igieł, kolorze etc.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies