Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Żywopłot z daglezji zielonej

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot z daglezji zielonej

Greg 19:00, 28 paź 2017

Dołączył: 16 paź 2017
Posty: 6
Witam

Mam na działce do obsadzenia dwie strony, południową i zachodnią. Na dwóch pozostałych mam posadzone tuje brabanta i szmargda. Aby uniknąć monotonii szukam na pozostałe strony innego rozwiązania.
Zacząłem rozważać daglezję zieloną, która jest również wybierana na nasadzenia żywopłowe. Daglezja sama w sobie bardzo mi się podoba, natomiast mam wątpliwości jak ona faktycznie sprawdza się w żywopłocie. Czy z wiekiem jeśli nie będzie podcinana dolne gałęzie nie wrosną w siebie i nie zacznie gubić igieł? Chciałbym przede wszystkim uniknąć sytuacji, że wieloletnie drzewa będą bardzo wysokie i gołe na dole.
Ponadto chciałbym zapytać w jakim rozstawie najlepiej sadzić drzewa? Czy dadzą sobie one radę w półcieniu i cieniu?
Z góry dziękuję za sugestie od osób mających doświadczenie z daglezją w żywopłocie.

Pozdrawiam
Gardenarium 08:11, 13 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To wielkie drzewo, ograniczane i przycinane będzie się zagęszczało, w środku będzie się obsypywało, to normalny proces gdy jest brak światła. Jednak na zewnątrz będzie
ok.

Miałam daglezję ciętą, jednak po latach ogołociła się pomimo przycinania i wywaliłam. Odradzam tak wielkie drzewa na żywopłoty. Już lepszy będzie zwykły świerk pospolity.

W półcieniu, cieniu odpada, od razu zrezygnuj.

Wybierz do półcienia cis lub choinę. Na słońce świerk.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Victoria 16:17, 15 sie 2019

Dołączył: 15 sie 2019
Posty: 4
Witam,
planuję posadzić u siebie na działce dalglezje. Posiadam dużą działkę, jeden z boków działki ma 100 metrów i to właśnie tam wzdłuż chciałabym utworzyć żywopłot z daglezji. W sąsiedztwie mojej działki są same lasy, wysokie, stare drzewa, więc myślę że daglezja będzie tam pasować. Co o tym sądzicie? W jakiej odległości posadzić je od siebie? Myślałam o 2,5 metra od siebie i o mniej więcej 1,3 od ogrodzenia. Czy to oby nie za mało?

Zastanawiam się też nad żywopłotem ze świerku serbskiego, czy to lepszy pomysł?

Pozdrawiam.
Toszka 07:29, 16 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Podstawowe pytanie: jaką masz glebę? Dobór roslin powinien zależeć od gleby i od warunków wodnych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Victoria 08:19, 16 sie 2019

Dołączył: 15 sie 2019
Posty: 4
Pierwsze 20 cm to dobra ziemia którą sami na działkę nawieźliśmy, kolejne pół metra to ziemia podobna do tej w lesie, a jeszcze niżej glina. Teren znajduje się bardzo blisko dużego zbiornika wodnego, a więc sądzę że suszy tam nigdy nie będzie. Dodatkowo codzienna poranna i wieczorna rosa z racji bliskiego sąsiedztwa wody.
Zaplanowałam przed wsadzeniem drzewek w dół który wykopie, nasypać odpowiedniej ziemi która daglezjom będzie potrzebna, lecz wiadomo ziemi tej będzie niewiele, tyle co w dołku.
I tak mniej więcej by to wyglądało.
Toszka 13:12, 16 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cały szeroki pas ziemi trzeba przekopać z korą i ziemią nową+macierzystą. Kory sporo. Działa p/fytoftorozie i dodatkowo rozluźni i wzbogaci ziemię w próchnicę. Kopiemy szeroki pas, a nie dołki. Wszystko dla zachęty do dobrego ukorzenienia się. Mozna dodać przekompostowany obornik. Żadnego torfu z worków.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ZbigniewG 18:16, 16 sie 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Victoria zlituj się nad sobą i sąsiadami , daglezja to masakra chyba że masz hektary i potrzebujesz potężnych drzew
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies