Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Mariposa 23:03, 08 wrz 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Mazanie-Nauczycielu, sprawdź, proszę, moją pracę domową, popraw, jeśli złe wnioski wysunęłam.

Na skutek długotrwałego zalegania wody na powierzchni gleby z dużą ilością materii organicznej (obornik, darń), w wierzchnich warstwach wytworzył się glej, o czym świadczy niebieskosina barwa gleby. Jest to wynikiem procesów anaerobowych - woda opadowa jest bowiem, w przeciwieństwie do gruntowej, pozbawiona tlenu - przy jej długotrwałym stagnowaniu gleba jest niedotleniona. Drobnoustroje beztlenowe rozkładając szczątki organiczne powodują wzrost potencjału oksydo-redukcyjnego - dochodzi do redukcji metali, zwłaszcza żelaza i manganu. Zredukowane jony łatwo rozpuszczają się w wodzie i są wypłukiwane z gleju. Uważa się, że gleby glejowe są uboższe w składniki mineralne, bowiem poza żelazem i manganem, dojść może także do wypłukania wapnia, magnezu, fosforu i glinu. Glin jest szczególnie intensywnie wypłukiwany, jeśli proces glejowy powoduje zakwaszenie środowiska (u mnie pH 5,5-6, ale badałam tylko pod przyszłą kwaśną, może zbadać jeszcze w innych miejscach?).

Wnioski:
1. glebę trzeba systematycznie napowietrzać
2. należy zapobiegać nawet krótkotrwałemu stagnowaniu wody opadowej - więc drenaż będzie jak najbardziej wskazany
3. w chwili obecnej napowietrzanie i natlenowanie gleby przez jej przekopanie spowodowało zanik gleju, gleba zmieniła barwę na szarą i szarobiałą, ale niestety, żelazo już zostało wypłukane - Toszka doradzała, aby na kwaśną dać hemoglobinę (właśnie ją dzisiaj zakupiłam), w tej sytuacji może dać ją po całości?
4. czy dodatek mączki bazaltowej (dałam 50kg na 250m2) wystarczy, aby uzupełnić ew braki innych pierwiastków czy trzeba w jakiś sposób uzupełnić niedobór glinu czy manganu?

Doczytałam też, że na glebach ciężkich, gdzie brak jest przemywania ziemi, wypłukaniu ulega głównie żelazo, inne składniki pozostają na miejscu, zwłaszcza glin (brak przemywania to brak zmiany pH, gdy jest przemywanie, wypłukaniu ulegają substancje zasadowe i pH robi się kwaśne, więc glin szybko się uruchamia). To może jednak tylko hemoglobinę dać?

Obejdzie się bez badania gleby czy jednak zrobić profil pierwiastkowy?
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 23:05, 08 wrz 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Przy okazji czytanie o glebie, dotarłam do działającego na wyobraźnię zestawienia: "Szacuje się, że w 20-centymetrowej warstwie gleby uprawnej o powierzchni 1 hektara żyje 10 t bakterii, 4 t dżdżownic, 370 kg pierwotniaków, 140 kg glonów, 17 kg owadów, 6 kg skoczogonków a także wiele innych".

10 ton bakterii, niesamowite....
____________________
Ela Motylogród
AniazUroczyska 19:55, 27 wrz 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Mariposa napisał(a)


Kompost kupowałam luzem, dlatego pisałam, że najlepiej mieć swój transport (na dużą ciężarówkę z HDS weszło właśnie 8,7t). Korę polewałam, ale niedługo, bo już była nieźle przekompostowana. Może być jej dużo, 50l/m2.


Hej! Zostałam tu skierowana przez Toszkę i widzę ,że tu więcej takich jak ja-„odesłanych” i skrzętnie notujących jej rady A wydawało mi się ,że tylko ja jestem taka skrupulatna w notowaniu, cha,cha! Cieszę się jednak Elu ,że tu do Ciebie trafiłam! Porady Toszki i innych doświadczonych- jak zawsze cenne i u Ciebie jest ich dużo. Swoją droga przydałby się jeden wątek z wszystkimi Toszkowymi mądrościami! Nie uważacie ,że byłoby fajnie? Poza tym odnalazłam tu wiele osób z tzw. łódzkiej grupy, więc dołączam. Elu, dzięki Tobie dowiedziałam się ,że w łódzkiej kompostowni, sprzedają kompost również hurtowo. Tylko w moim przypadku byłby problem z transportem. Czytałam ,że sprawiłaś sobie dużo obornika i kory. Gdzie w naszej okolicy można to kupić w większych ilościach ?
Zakrecona 20:02, 27 wrz 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Aniu witaj u Eli! Podeślę Ci jutro namiary na transport od nich jeśli chcesz. Miałam ten sam problem.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
AniazUroczyska 23:08, 27 wrz 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Zakrecona napisał(a)
Aniu witaj u Eli! Podeślę Ci jutro namiary na transport od nich jeśli chcesz. Miałam ten sam problem.


Oczywiście,że "chcem" i dziękuję za zainteresowanie!
mikina34 12:24, 28 wrz 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Zakrecona napisał(a)
Aniu witaj u Eli! Podeślę Ci jutro namiary na transport od nich jeśli chcesz. Miałam ten sam problem.


Magdo, prześlij mi też info o transporcie, wiem ile kosztuje kompost luzem ale z transportem kiepsko

Elu, sorki za samowolkę
Pozdrufki
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
AniazUroczyska 20:36, 28 wrz 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
mikina34 napisał(a)


Magdo, prześlij mi też info o transporcie, wiem ile kosztuje kompost luzem ale z transportem kiepsko

Elu, sorki za samowolkę
Pozdrufki


Tak sobie myślę, czy my czasem nie jesteśmy za bardzo przewrażliwione w temacie rzekomej reklamy i za bardzo się cieniujemy wysyłając wszystko na priv”? Przecież na O chwalimy się tym, gdzie u kogo i za ile kupiłyśmy roślinki, dlaczego nie mogłybyśmy wymienić się informacjami na temat kory, obornika i kompostu? Osobiście , nie widzę w tym nic złego, a wręcz odwrotnie- więcej osób skorzysta jak będzie widoczne na wątku! Czyż nie?
Moniko, ile kosztuje kompost luzem ? W cenniku podają 60 zł za tonę, czy to aktualna cena , czy już ,ze zniżką , czy bez? Effka mówi,że kupuje u siebie w cenie 20 zł za tonę.
Mariposa 20:42, 28 wrz 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Witaj, AniuzUroczyska, no jakoś tak wyszło, że sporo tu rad dla początkujących. Ja skorzystałam, więc inni niech też korzystają. Niech nam ogrody pięknieją

info poszło na priv

A czemuż to jeszcze nie masz swojego wątku?
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 20:47, 28 wrz 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
mikina34 napisał(a)


Elu, sorki za samowolkę
Pozdrufki


Nie krępuj się, czuj się w moim ogrodzie jak w swoim
____________________
Ela Motylogród
Zakrecona 20:51, 28 wrz 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Elu, działo się pewnie , tak długo Cię nie było.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies