Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lipny ogród czy ogród z lipą

Pokaż wątki Pokaż posty

Lipny ogród czy ogród z lipą

Efffa 08:34, 16 lut 2018


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
zieloniutka napisał(a)
Fajnie, że zajrzałaś. Mam nadzieję, że będzie co czytać czy oglądać. Póki co to kiepsko widzę, ale mam nadzieję, że wątek mnie zmotywuje do działania.

Z tym budynkiem to szkoda, że nie mogę edytować postu bo widzę, że bardzo wprowadza w błąd.

No co Ty? Co Ty tak pesymistycznie?Wiem,że napewno będzie pięknie.
Czyli ta rabata z tymi bukszpanami pod oknem tego obcego domu to Twoja tak?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
zieloniutka 10:27, 16 lut 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Efffa napisał(a)

No co Ty? Co Ty tak pesymistycznie?Wiem,że napewno będzie pięknie.
Czyli ta rabata z tymi bukszpanami pod oknem tego obcego domu to Twoja tak?




Tak, to moja rabata. Zaznaczyłam na tym zdjęciu ścianę ogniową na dachu, która wyznacza granicę mojej działki i budynku. Może to ci rozjaśni sytuację.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
lindsay80 22:43, 27 lut 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Myślę, że te cisy sobie tam poradzą, bo choć to wystawa północna to ogólnie ja Twoja działkę odebrałam jako bardzo słoneczną, gdy ją widziałam na żywo.
A ten rododendron przed oknem nadal w planach? Myślalas o jakiejś konkretnej odmianie, kolorze kwiatów, max wymiarach? Może któryś z grupy królewskich by Ci podpasował?

____________________
Tu ma być ogród :)
makadamia 07:56, 28 lut 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Zuza,

tak sobie myślę, że pod tą ścianę to albo rodki albo cisy.
jednego i drugiego nie warto, bo oba są zimozielone a wymagania mają różne.

więc jeśli chciałabyś rodki, to na ścianę puściłabym hortensję pnącą, a na dół rząd dużych rododendronów, podsadzonych turzycami, hakone, enkiantami itp.
rodki mogłyby wykręcać w kierunku altany. Mają płytki system korzeniowy, na pewno nie zaszkodzą.
Do tego ze trzy sztuki grujecznika albo tego klona red sunset (grujecznik trochę mniejszy rośnie)


Wada? Tak naprawdę to powinnaś posadzić te rodki dopiero za jakieś 2-3 lata.
Trzeba poczekać aż żywopłot urośnie, żeby trochę osłony miały, a w międzyczasie pracować nad wytworzeniem stabilnego, kwaśnego stanowiska.

Jeśli chciałabyś te cisy, to faktycznie posadzić rząd pod ścianą (polecam robustę fastigiatę - ta odmiana rośnie jak ołówek i nie zabierze dużo miejsca na rabacie). Pod cisami dałabym dużo roślin o kolorowych liściach, bo na kwiaty nie za bardzo bym tam liczyła (przy rodkach też trzeba się liczyć ze słabszym kwitnięciem):
- na biało: carexy ice dance/silver sceptre, trzmielina emerald gaiety, dereń sibirica
- lub na żółto: hakone all gold, trzmielina emerald gold, dereń aurea.
Grujeczniki/klony tak samo jak przy rodkach.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
zieloniutka 11:17, 28 lut 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
lindsay80 napisał(a)
Myślę, że te cisy sobie tam poradzą, bo choć to wystawa północna to ogólnie ja Twoja działkę odebrałam jako bardzo słoneczną, gdy ją widziałam na żywo.
A ten rododendron przed oknem nadal w planach? Myślalas o jakiejś konkretnej odmianie, kolorze kwiatów, max wymiarach? Może któryś z grupy królewskich by Ci podpasował?



Hej Zapracowania Kobieto. Póki co to moja działka jest patelnią oprócz tej jednej ściany. Tam jeszcze jest słońce wczesnoporanne oraz późnym popołudniem.

Rododendrony takie małe tam rosną- te same co u Ciebie - CW. Tylko ciekawe czy jeszcze żyją przy tych mrozach jakie teraz mamy. brrrr....

____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 11:35, 28 lut 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
makadamia napisał(a)
Cześć Zuza,

tak sobie myślę, że pod tą ścianę to albo rodki albo cisy.
jednego i drugiego nie warto, bo oba są zimozielone a wymagania mają różne.

więc jeśli chciałabyś rodki, to na ścianę puściłabym hortensję pnącą, a na dół rząd dużych rododendronów, podsadzonych turzycami, hakone, enkiantami itp.
rodki mogłyby wykręcać w kierunku altany. Mają płytki system korzeniowy, na pewno nie zaszkodzą.
Do tego ze trzy sztuki grujecznika albo tego klona red sunset (grujecznik trochę mniejszy rośnie)


Wada? Tak naprawdę to powinnaś posadzić te rodki dopiero za jakieś 2-3 lata.
Trzeba poczekać aż żywopłot urośnie, żeby trochę osłony miały, a w międzyczasie pracować nad wytworzeniem stabilnego, kwaśnego stanowiska.

Jeśli chciałabyś te cisy, to faktycznie posadzić rząd pod ścianą (polecam robustę fastigiatę - ta odmiana rośnie jak ołówek i nie zabierze dużo miejsca na rabacie). Pod cisami dałabym dużo roślin o kolorowych liściach, bo na kwiaty nie za bardzo bym tam liczyła (przy rodkach też trzeba się liczyć ze słabszym kwitnięciem):
- na biało: carexy ice dance/silver sceptre, trzmielina emerald gaiety, dereń sibirica
- lub na żółto: hakone all gold, trzmielina emerald gold, dereń aurea.
Grujeczniki/klony tak samo jak przy rodkach.


Widzę, że rozważania remontowe nie przeszkadzają Ci w udzielaniu się u innych.
Dzięki, że zajrzałaś.
Zapomniałam o tym, że rododendrony i cisy to różna gleba. Muszę to więc przemyśleć.
Na pnącza na budynku nie mam zgody męża więc hortensja odpada. Rododendrony są za niskie, żeby zakryć budynek. Miały być tylko pod oknem. Pójdę w cisy.
Tutaj chyba aż tak mi na szerokości nie zależy więc nie wiem czy to nie będzie zwykły baccata licząc na szybszy efekt. Na ogrodeus właściwie przy każdym cisie jest napisane, że nadaje się do cienia, ale że nie są wtedy takie strzeliste tylko bardziej wiotkie. Robusta jest ładny. Mnie również podoba się cis viridis, który jest jaśniejszy od robusty.

Co do lasku z brzóz to on jest postanowiony.
Grujecznika miałam już i nie polubiliśmy się.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
makadamia 13:49, 28 lut 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Eee tam, wiotki.
Ciąć trzeba, to nie będzie miał szans na wiotkość.

Cisy też Ci budynku nie zakryją, dlatego jedno, dwa drzewka by się okolicy przydały. Jak będą brzozy też będzie super
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
lindsay80 20:51, 28 lut 2018


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Też bym wybrała same cisy.
A może przed nie derenie Ivory Halo? Jak będę wiosna przycinać mogę Ci sadzonek narobić

Daj znać jak będziesz jechała na wycieczkę po te cisy, może się podłączę
____________________
Tu ma być ogród :)
zieloniutka 13:09, 01 mar 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
makadamia napisał(a)
Eee tam, wiotki.
Ciąć trzeba, to nie będzie miał szans na wiotkość.

Cisy też Ci budynku nie zakryją, dlatego jedno, dwa drzewka by się okolicy przydały. Jak będą brzozy też będzie super


Ten klon też raczej będzie, ale będę musiała udawać przed mężem, że on do 8 metrów dorasta.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 13:14, 01 mar 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
lindsay80 napisał(a)
Też bym wybrała same cisy.
A może przed nie derenie Ivory Halo? Jak będę wiosna przycinać mogę Ci sadzonek narobić

Daj znać jak będziesz jechała na wycieczkę po te cisy, może się podłączę


Ja to nawet nie wiem gdzie po takie cisy zwykłe możnaby się ewentualnie wybrać.
Ty w zeszłym roku fajne w Leroyu wynalazłaś. Póki co muszę moje mikrusy wykorzystać.

Ukorzenione patyczki derenia chętnie- o ile to nie kłopot.
Gdybyś miała wyrzucać siewki szałwii to też z miłą chęcią przyjmę.

____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies