Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lipny ogród czy ogród z lipą

Pokaż wątki Pokaż posty

Lipny ogród czy ogród z lipą

zieloniutka 14:12, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
anbu napisał(a)
Witaj
Fajna nazwa wątku.
Myślę, że jak "wsiąkniesz w O", to lipny ogród Ci nie grozi


Dzięki.
W O. to ja już wsiąknęłam już dawno, tylko jako bierny "czytacz".
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 14:13, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
sylwik69 napisał(a)
Witaj wśród świerzaków i zieloniutkich


Bardzo dziękuję za odwiedziny. Ciekawe co z tego całego zamieszania wyjdzie.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 14:30, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)


Danusiu bardzo dziękuję za wszystkie cenne uwagi.
Właściwie ułożyłaś mi cały ogród . Bardzo dziękuję.
Faktycznie po lewej trzy drzewka będą lepszym rozwiązaniem. Niestety kuliste korony drzew nie są moim ulubionym, a do bordowych drzew jeszcze dojrzewam. Ale może dojrzeję. 3 magnolie? Chyba za duży wygwizdów mam.

Za altaną faktycznie prosi się o drzewa, jednak jest to jeszcze strefa, na której nie mogę posadzić drzew, więc będą sobie tam rosły hortensje.

Czy uda mi się pomieścić więcej brzóz doorenbos na tym kawałku nie wiem ponieważ tam idzie ścieżka do tego budynku, między brzozami ma być miejsce na hamak dla męża, stąd brzozy w trawniku a nie w rabacie.
A przyjęłam, że brzozy min. 2 m muszę posadzić od żywopłotu czy za duży ten dystans?


Wracając do mojego budynku gospodarczego wyglądającego jak dom to wklejam takie nieudolne próby jego zamaskowania.
Czy ten klon to mógłby być Ginnala lub inny wielopienny? Chodzi o to, że mąż może stawiać opory - jego obawy to drzewo walące się na budynek.

Mnie po głowie chodziła jeszcze w tym miejscu świdośliwa lamarcka.
Jednak brakuje mi drzew ładnie wybarwiających się jesienią. Bo lipa i stosunkowo późno startuje i za ładnie się nie przebarwia. Ale i tam ją kocham.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 14:31, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
A to już próby


____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
BKosimkArt 14:33, 30 sty 2018


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 5749
Witaj, ale dziwacznie ktoś ten budynek postawił że wchodzi w Twoją działkę...
Trudny temat zwłaszcza że ma okna :/
Z Danusi pomocą i innych uda się na pewno coś stworzyć.
Pozdrawiam
____________________
Basi Kosimkowo - Kosimkowo-ogród po totalnej rekonstrukcji
zieloniutka 14:39, 30 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
BKosimkArt napisał(a)
Witaj, ale dziwacznie ktoś ten budynek postawił że wchodzi w Twoją działkę...
Trudny temat zwłaszcza że ma okna :/
Z Danusi pomocą i innych uda się na pewno coś stworzyć.
Pozdrawiam


Taaaaa, kiedy powstawał i jednak wyraziłam na niego zgodę nie sądziłam, że sprawi tyle kłopotu.
Jednak człowiek wtedy było młody i głupi a teraz tylko to drugie zostało.


____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
Gardenarium 14:50, 30 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
zieloniutka napisał(a)



Faktycznie po lewej trzy drzewka będą lepszym rozwiązaniem. Niestety kuliste korony drzew nie są moim ulubionym, a do bordowych drzew jeszcze dojrzewam. Ale może dojrzeję. 3 magnolie? Chyba za duży wygwizdów mam.

Za altaną faktycznie prosi się o drzewa, jednak jest to jeszcze strefa, na której nie mogę posadzić drzew, więc będą sobie tam rosły hortensje.

Czy uda mi się pomieścić więcej brzóz doorenbos na tym kawałku nie wiem ponieważ tam idzie ścieżka do tego budynku, między brzozami ma być miejsce na hamak dla męża, stąd brzozy w trawniku a nie w rabacie.
A przyjęłam, że brzozy min. 2 m muszę posadzić od żywopłotu czy za duży ten dystans?


Wracając do mojego budynku gospodarczego wyglądającego jak dom to wklejam takie nieudolne próby jego zamaskowania.
Czy ten klon to mógłby być Ginnala lub inny wielopienny? Chodzi o to, że mąż może stawiać opory - jego obawy to drzewo walące się na budynek.

Mnie po głowie chodziła jeszcze w tym miejscu świdośliwa lamarcka.
Jednak brakuje mi drzew ładnie wybarwiających się jesienią. Bo lipa i stosunkowo późno startuje i za ładnie się nie przebarwia. Ale i tam ją kocham.


Nie magnolia, stanowczo odradzam, magnolia wygwizdów, ale magnolia rzadko kiedy wytrwa kilka dni ładna, z reguły mróz przymrozi kwiaty i wiszą takie brązowe i brzydkie. Unikaj magnolii, a jeśli ja musisz mieć, to jedną, pod ciepłą ścianą, która oddaje ciepło. Inaczej będzie kaszana. A w pozostałą część roku wygląda brzydko

Kuliste nie są ulubione, ale ogród potrzebuje także kulistych drzew, a nie wszystkie kolumnowe
Brzozy można przysunąć na co najmniej 150 cm.

Acer ginnala może być, raczej na jednym pniu a nie wielopniowy. A mąż niech oporów nie stawia, bo to mit to drzewo walące się na budynek. Takie rzeczy się nie zdarzają normalnie. Ja bam wiele drzew na małej działce, blisko domu, blisko ogrodzenia.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zieloniutka 07:43, 31 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)


Nie magnolia, stanowczo odradzam, magnolia wygwizdów, ale magnolia rzadko kiedy wytrwa kilka dni ładna, z reguły mróz przymrozi kwiaty i wiszą takie brązowe i brzydkie. Unikaj magnolii, a jeśli ja musisz mieć, to jedną, pod ciepłą ścianą, która oddaje ciepło. Inaczej będzie kaszana. A w pozostałą część roku wygląda brzydko

Kuliste nie są ulubione, ale ogród potrzebuje także kulistych drzew, a nie wszystkie kolumnowe
Brzozy można przysunąć na co najmniej 150 cm.

Acer ginnala może być, raczej na jednym pniu a nie wielopniowy. A mąż niech oporów nie stawia, bo to mit to drzewo walące się na budynek. Takie rzeczy się nie zdarzają normalnie. Ja bam wiele drzew na małej działce, blisko domu, blisko ogrodzenia.




Danusiu Twój ogród znam i faktycznie sporo w nim drzew.

Mam jeszcze pytanie te Nigry musiałyby być szczepione?
Odległość od żywopłotu 2 metry?

Podoba mi się również klon z ogrodu Magdy "Zamieszkać w ogrodzie". Klon sunset red.
Na stronie zszp znalazłam, że jest on krótkowieczny. Co autorzy mogli mieć na myśli? 50-100 lat?
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
zieloniutka 07:45, 31 sty 2018

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 271
Gardenarium napisał(a)




Kuliste nie są ulubione, ale ogród potrzebuje także kulistych drzew, a nie wszystkie kolumnowe





W kulistych kształtach będę się wyżywać przy ziemi- kulki cisy i bukszpany.
____________________
Zuza Lipny ogród czy ogród z lipą
makadamia 14:56, 31 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ja też uwielbiam lipy

Pytania:
- dlaczego od wschodniej strony nie możesz sadzić drzew?
- pokaż poglądowo zdjęcia domu i altany; zwłaszcza altany, bo - tak jak Danusia narysowała - trzeba by było połączyć ją jakoś z rabatą pod oknem, a nie wiemy jak ona wygląda i jakie tam masz widoki.

Z sumakiem trzeba umiejętnie postępować. Im bardziej tniesz mu odrosty, tym więcej ich wytwarza. Ja z odrostami radziłam sobie tak, że nakrywałam je czarnym workiem na śmieci. Po miesiącu, dwóch odrosty się zaparzały i ginęły.
Generalnie - jak sumakowi się nie grzebie w korzeniach, to odrostów nie daje. W praktyce oznacza to, że najlepiej je sadzić w trawniku
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies