Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój pierwszy ogród pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój pierwszy ogród pod lasem

MagdaB 11:43, 04 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 5
Witam, mam na imię Magda i dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem. Posiadam kompletnie niezagospodarowaną działkę wokół nowo wybudowanego domu. Na początek chciałabym wykonać rabatę z lawendą przed wejściem i zastanawiam się czy można ją połączyć z opaską np. żwirową? Na zdjęciach z forum widzę, że można mieć piękne rabaty przy samym murze więc chciałabym się podpytać w jaki sposób połączyć opaskę (która powinna mieć geowłokninę)z rabatą. Jaką minimalną szerokość powinna mieć taka rabata? Działka na razie wygląda jak plac budowy więc załączam wizualizację, gdzie widać miejsce (rośliny przy ścianie) w którym chciałabym właśnie posadzić lawendę.
MagdaB 11:44, 04 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 5
sylwik69 19:34, 04 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj Magdo! ja też nie mam jeszcze opaski wokół domu
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
MagdaB 08:24, 06 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 5
Witaj Sylwio, masz za to super ogród Mój obecnie wygląda jak na Twoim pierwszym zdjęciu. Planujesz zrobienie opaski, myślałaś z czego? Ja bym chciała na fragmencie mieć połączoną z roślinami (lawendą) tylko kompletnie nie wiem jak to można zrobić.
Toszka 23:34, 06 mar 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Magdo, na poczatek zadbaj o glebę - oczyść z resztek pobudowlanych i ożyw dodatkami. Bez tego nie oczekuj pięknego ogrodu, bo gleba mocno zmęczona budową.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sylwik69 11:52, 09 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
MagdaB napisał(a)
Witaj Sylwio, masz za to super ogród Mój obecnie wygląda jak na Twoim pierwszym zdjęciu. Planujesz zrobienie opaski, myślałaś z czego? Ja bym chciała na fragmencie mieć połączoną z roślinami (lawendą) tylko kompletnie nie wiem jak to można zrobić.

Opaska będzie ok 50 cm szeroka z szarych otoczaków, pod którymi będzie geowłóknina.Tam gdzie chcesz posadzić rośliny musisz ją przeciąć i dać lepszą ziemię.Ja raczej nie będę nic sadzić ponieważ pod szerokim okapem będzie bardzo sucho a mam jeszcze bardzo dużo miejsca do zagospodarowania.Ale oczywiście takie nasadzenia bardzo mi się podobają.Trawy i lawenda na pewno dadzą radę
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Gardenarium 12:02, 09 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MagdaB napisał(a)


Tak posadzona lawenda wyłoży się na trawnik, który w krótkim czasie zgnije i zginie.
Miejsce na lawendę powinno być szersze, co najmniej metr.

Ścieżki nie pach tak blisko domu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaB 14:04, 12 mar 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 5
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Tak jak Toszka napisała gleba jest mocno zmęczona budową więc priorytetem będzie zadbanie o ziemię. Wiem, że jest bardzo dużo wątków na forum na ten temat i mam nadzieję, że się dokopię do cennych informacji jak postępować przy piaszczystej i sfatygowanej glebie. Jeśli chodzi o miejsce na lawendę to mogę je poszerzyć dowolnie, zgodnie z sugestiami Pani Danusi. Przygotowałam plan na którym widać, że mam dużo miejsca na rabatę, bo taras będzie szerszy, nie taki jak na wizualizacji. Na planie zaznaczyłam też miejsce na opaskę i właśnie z nią mam problem. Zastanawiam się czy lepiej ją połączyć z rabatą żwirową czy zrobić po prostu opaskę z kostki tak jak w pozostałych miejscach wokół domu. Jeśli mogłabym poprosić o pomysły na taką rabatę z lawendą to byłabym bardzo wdzięczna. Wklejam również rzeczywiste zdjęcie, tak jak pisałam na razie jest pobojowisko:









MagdaB 13:08, 10 kwi 2018

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 5
Z rabatą muszę jeszcze pomyśleć natomiast mam kolejną zagwozdkę. Wzdłuż siatki po lewej (zachodniej) stronie chciałabym posadzić zimozielony żywopłot najlepiej swobodnie rosnący ewentualnie lekko przycinany. Po przeczytaniu masy informacji z forum zastanawiam się nad cisami (ale wolno rosną i raczej trzeba je formować) i tujami, myślę o Smaragd, która mogłaby swobodnie rosnąć, tylko nie mam pojęcia czy przy lesie będą dobrze wyglądać. Zastanawiam się jeszcze nad laurowiśnią, która raczej by pasowała, ale trochę się jej boję, bo lubi przemarzać. Działka jest nad morzem więc ostrych zim nie ma, ale nigdy nie wiadomo. Bardzo proszę o radę, a może macie inne pomysły na żywopłot? Od strony lasu wzdłuż płotu będą dosadzone świerki.







Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies