Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Świerki na szpaler, opanowanie wzrostu świerków

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerki na szpaler, opanowanie wzrostu świerków

krisenrun 13:41, 16 mar 2018

Dołączył: 16 mar 2018
Posty: 4
Bardzo proszę o pomoc w kwesti doboru odpowiednich roslin na szpaler. Posiadam działke 17ar (30x55m) i chciałbym wzdłuż jednego boku przyslonic sie nieco. Dołączam poniżej screen rzutu mojego ogrodu na którym wkleiłem z prawego boku szpaler z tuji (reszta widocznych drzew rośnie). Ziemię w ogrodzie mam raczej słabą, piaszczystą, dobrze przepuszczalną i szybko wysychającą a stanowisko gdzie planuje nasadzic szpaler jest dobrze nasłonecznione. Z uwagi na to że podobrają mi sie szpalery nieformowane i warunki jakie mam chciałbym posadzic tutaj świerki (pospolity\kłujacy) z "wstawką" sosny watereri (drzewa co 3m). I tutaj nurtuje mnie kwestia opanowania zbyt dużego rozrostu tych drzew - czy po osiągnieciu np. 3.5m będę mógł przycinac przewodniki tak aby nie dopuścić do zbyt dużego rozrostu (w górę) drzew. Ile razy na rok musiałbym cinać galęzie i jak będą sie zachowywały rośliny (sosna powinna sie zagęścić a swierk) ?. Czy myślicie że taki spaler ze świerków/sosen (ok 15 drzew) jest do "ogarnięcia" przez osobę która lubi popracowac w ogrodzie ale chce aby to było raczej bezobsługowe.

Myślałem jeszcze o cisach, choć ze względu na ziemię raczej się nie nadają, oraz tuji aureospicata (chyba jedyna tuja która mi się podoba). Jałowiec chiński obelisk ze względu na glebę i nasłonecznienie miałby tam komfortowe warunki ale czytałem że z jałowcami często sa problemy i nie wyglądają tak pięknie jak w szkółkach, choć u moich sąsiadów rosną dobrze i są ładne (to samo świerki i sosny). Macie może jakieś inne propozycje roślin które mógłbym posadzić i nie poświęcać im w przyszłości zbyt dużo czasu. Dodam jeszcze że nie chce robić szczelnej ściany z roślin\żywopłotu. Co myślicie o tych świerkach ?.
krisenrun 13:45, 16 mar 2018

Dołączył: 16 mar 2018
Posty: 4
Gardenarium 07:50, 17 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Żadna z tych roślin, ani świerk kłujący, ani sosna, tym bardziej pomieszana ze świerkiem nie nadaje się. Świerk jest zbyt wielki, a walka z jego ogromem po latach graniczy z masakrą. Sosna z kolei ma zupełnie inny pokrój - zaokrąglony, więc między świerkami, czy nawet z przodu będzie zamierała w tym cieniu i ciasnocie.

Sośnie trzeba po latach obcinac dolne gałęzie, bo schną i zamierają.


Świerkowi temu także musisz potem podcinać dolne gałęzie.

Taki ma sosna pokrój

Sosna sypie igłami od sierpnia do wiosny, świerk jak zachoruje to obsypie się albo zróżowieje w jeden rok.

Sadzenie tych drzew co 3 metry to pomyłka. Sam świerk osiąga szerokość pewnie z 7 metrów, więc musiałbyś go posadzić co 7 metrów.

Tak wielkie rośliny nie nadają się.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BronkaBiedro... 21:30, 11 paź 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 2
Stary temat..., dla mnie aktual
Wizja jest taka aby osłonić jeden bądź dwa boki dużej działki, roślinami nie wymagającymi formowania, zimozielonymi. Mógłby to być szpaler, nie żywopłot. Mieszkamy w polach, blisko lasu, tuje jakoś tu nie pasują... Co proponujecie? Świerk i sosna odpadają. Chyba że są "skromniejsze" pod względem wielkości roślinny ?
Możecie coś doradzi? Musimy mieć na prawdę dużo sadzonek.
____________________
Biedronka
BronkaBiedro... 21:30, 11 paź 2021

Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 2
Stary temat..., dla mnie aktual
Wizja jest taka aby osłonić jeden bądź dwa boki dużej działki, roślinami nie wymagającymi formowania, zimozielonymi. Mógłby to być szpaler, nie żywopłot. Mieszkamy w polach, blisko lasu, tuje jakoś tu nie pasują... Co proponujecie? Świerk i sosna odpadają. Chyba że są "skromniejsze" pod względem wielkości roślinny ?
Możecie coś doradzi? Musimy mieć na prawdę dużo sadzonek.
____________________
Biedronka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies