Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakładanie "zaczarowanego ogrodu"

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie "zaczarowanego ogrodu"

Kasika 21:41, 22 mar 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Witam wszystkich, jestem tu nowa i przepraszam, jeżeli źle przypisałam temat.

Przechodząc do konkretu: po zmianach m. in. związanych z ułożeniem kostki powstały w moim ogrodzie miejsca, których nie potrafię zaplanować tzn. pomysły mam, ale chyba są one nie do zrealizowania, dlatego proszę o poradę. Ponadto chcę założyć ogród w stylu zaczarowanego ogrodu tzn ukryte zakątki z ławeczka, hamakiem, przejścia, nieregularne kształty, gęsta roślinność sadzona warstwowo, kolory głównie: fiolet, błękit, biel, róż i dużo zieleni raczej w soczystych odcieniach. Ulubione rośliny: hosty ale raczej w jednolitym kolorze, hortensje, clemantis, piwonie typu Shirley Temple, bukszpan, klon zielony kulisty, drzewka szczepione na pniu, kształty kuliste, kwitnące byliny - tak w skrócie sobie go wyobrażam.

Teraz najbardziej palący problem to obsadzenie wąskich pasków jak na zdjęciach. Na pozostałą część mam jako taki pomysł, ale te paski nie dają mi spokoju. Pasek wzdłuż płotu (nie ma stałej szerokości) w płocie jest bramka w przejściu, na której planuję pergolę którą chciałbym obsadzić clemantisem. Większość tego paska wzdłuż domu w południe jest zacieniona tzn rano i przy zachodzie dociera tam słońce. Widziałabym tam jakieś 3 wysokie drzewka szepione na pniu, ale.... Jest tam bardzo wąsko i boję się że pod rozwojem korzeni kostka się opuści,zniszczy(choć brzegi są betonem ograniczone) myślałam, aby jakoś może w ziemię wpuścić np kawałek blachy (zaraz przy brzegu kostki) może plastiku aby korzenie rosły w inne strony.

Widziałabym tam między drzewkami szałwię omszoną albo kocimiętkę dodatkowo ewentualnie małe kulki z bukszpanu. Czy taki pomysł by się przyjął? Jeżeli tak to jakie drzewka proponujecie? Ozdobne kuliste wiśnie szczepione na pniu byłyby ok? Ogólnie chciałbym coś wysokiego liściastego może buk? Tylko on pewnie ma zbyt rozbudowany system korzeniowy jak na tak wąski pasek i obecność kostki:/.Jakby ktoś pytał, sąsiad wyraża zgodę na tego typu nasadzenia. Myślałam kiedyś o wysokiej trawie ale pewnie przechodziłaby za bardzo za płot...


No i drugi pasek od rynny do rynny, pasek ma długość około 14 m i około 40/45 cm szerokości jest szerszy niż ten przy płocie. Myślałam aby posadzić tam hortensje różowe aby ładnie odbijały od elewacji, poniżej hortensji jakieś niższe roślinki np płożące, albo hosty pomiędzy (co raczej bardziej by mi odpowiadało). Tylko czy warunki na to pozwolą?

makadamia 07:46, 23 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasiu, powiem Ci od razu, że kiepsko widzę sadzenie drzew na tym pasku od ogrodzenia. Ile on ma? 20? 30 cm szerokości? Żeby wsadzić jakiekolwiek drzewko, trzeba mu zrobić dołek na co najmniej 50 cm szerokości i odpowiednią głębokość. W tym stanie nie za bardzo widzę fizyczną możliwość wsadzenia karpy korzeniowej w ziemię.
Gdyby dało radę, to bym polecała wiśnię kanzan. Widuję ją codziennie przy powrocie z pracy, przy bardzo ruchliwej ulicy, ładnie kwitnie wiosną, ładnie się przebarwia jesienią, dobrze znosi trudne warunki i do tego ma kielichowy pokrój (gałęzie wzniesione do góry), więc nie przeszkadzałaby w komunikacji.

Z drugim paskiem też jest problem. Co prawda szerszy, ale za to pod okapem, od północnej strony - sucho i ciemno. A podlewać za bardzo nie można ze względu na fundamenty.
Zarówno hortensje jak i funkie lubią wilgotną ziemię.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Gardenarium 08:29, 23 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szukaj drzew o jak najmniejszej bryle, ale żeby korona była ponad płotem.
Wybierz dużo ziemi i podsyp kompostu, wtedy zapewnisz lepsze warunki drzewom.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasika 08:36, 23 mar 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Dziękuję za odpowiedź, muszę zapoznać się z tym drzewkiem. Właśnie jest problem z tymi paskami to co bym chciała nie będzie pewnie rosło a naprawdę pasowałyby mi tam pod względem estetycznym wysokie rośliny, bo ściana domu jest duża i ma jednolity kolor, który fajnie byłoby czymś złamać... Pasek wzdłuż ogrodzenia około 40 m długości i około 40cm szerokości jeszcze je wszystkie dziś dokładnie zmierzę... Tam z kolei będzie dość mokro bo cała woda deszczowa spływa pod płot... Poprzedniego lata nawet pod ścianą było mokro przez różnicę poziomów (panowie by wyrównać jakoś poziom drogi musieli ją ułożyć nieco wyżej i te paski póki co są delikatnie poniżej poziomu kostki). Planuję dorzucić tam trochę ziemii aby różnice nie były tak zauważalne, jednak problem obsadzenia mam niewątpliwie...
Gardenarium 08:40, 23 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tych paskach jest jeszcze z jednej strony taka niedogodnośc, że nalane jest betonu i nie można go zakryć, bo podmurówka jest znacznie niżej. Trzeba było nie robić tak wysoko nawierzchni, albo płot wylać wyżej. Wtedy warunki by się poprawiły a tak - puce z betonu.

Na brzegu bym dała trzmielinę Emerald'n Gold, nie dość, że zasłoni te puce, to jeszcze może się piąć po płocie i jest zimozielona

https://www.ogrodowisko.pl/watek/3353-trzmielina-jako-pnacze-na-pergole


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasika 08:55, 23 mar 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Niestety najpierw był płot potem pojawiła się kostka a że spora różnica poziomów wzdłuż drogi to tak wyszło (inaczej brama wjazdowa wisiałaby w powietrzu:/) Posiadam nawet taką trzmielinę i przed położeniem kostki musiałam przesiedlić ją i wszystkie rośliny stamtąd, są narazie rozsiane po ogrodzie a tu chciałam coś innego tym razem (jakby warunki pozwoliły) coś wysokiego bo okno z kuchni (gdzie mam zlew) wychodzi na ten pasek... A czy w tym miejscu mogłaby rosnąć wiśnia osobliwa 'Umbraculifera?

Jeszcze jedno pytanie: nie ma szans aby pod ścianą rosły ładnie funkie i hortensje? Szukać innych rozwiązań?
Gardenarium 10:16, 23 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod ścianą jest bardzo sucho i jałowo zawsze bo dach zasłania. To najgorsze stanowisko dla tych roślin. Nie - nie skazuj je na takie miejsce. Bo one tam nie chcą rosnąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:17, 23 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy mogłaby rosnąć? Nie wiem, raczej nie mogłaby rosnąć, bo bryła się nie zmieści.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasika 10:35, 23 mar 2018

Dołączył: 22 mar 2018
Posty: 20
Dziękuję za wskazówki, a może topiary w kształcie kulek na pniu z roślin zimozielonych np tuje albo cis a pod nimi np szałwia omszona- pod płotem a wzdłuż ściany trawa wysoka?
Gardenarium 15:34, 24 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą być trzmieliny żółte na pniu (pod ścianą).. Małe bryłki mają
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies