Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prośba o pomoc w projektowaniu ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o pomoc w projektowaniu ogrodu

renkowa 09:29, 12 kwi 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 5
Witam,
jestem nowa na tym forum, a chciałabym prosić o porady.


Mam już posadzone tuje co 130 cm i zastanawiam się co mogłabym posadzić między nimi. Chociaż również myślę się czy nie zrobić rewolucji i poprzesadzać je tak żeby były np. po 4 a między nimi np. hortensję, a z przodu coś niskiego. Miejsce gdzie są róże chyba zlikwiduję (i tak do niczego już się nie nadają), a może zamiast tego poszerzę rabatę przy ogrodzeniu.


Teraz ma 90 cm szerokości ile musiałabym bym poszerzyć, żeby posadzić coś niskiego przed tujami. Jest jeszcze kłopotliwy kącik w rogu, gdzie w tej chwili są świerk, sosna, tawuła,forsycja, wierzba i sporą część zajmuje orzech. Czy można jakoś rozsądnie zagospodarować tą przestrzeń, czy przy orzechu nie bardzo będzie coś rosło?

Proszę o jakieś sugestie.



makadamia 10:24, 12 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110


No więc tak:

- likwidacja tej chusteczki pod różami (za mała jest, żeby zasłużyć na miano rabaty) to bardzo dobry pomysł. Od razu też powiem, że róże w ogóle są wymagające w uprawie, a już szczepione na pniu - w szczególności. Początkującej ogrodniczce doradziłabym wstrzymanie się z różami, póki nieco doświadczenia nie nabędzie

- zanim zaczniesz myśleć o przesadzaniu tui, weź pod uwagę, że żywopłot pełni rolę nie tylko estetyczną ale przede wszystkim - użytkową. Ma za zadanie chronić rośliny przed wiatrem. U Ciebie dookoła pola - bez żywopłotu rośliny będą Ci padać. Tak jak masz tuje teraz posadzone, z przerwami, to one osłony nie stworzą. Ja bym dosadziła tuj, poszerzyła rabatę i dopiero na tle tuj sadziła inne rośliny.

- kącik na pewno da się zagospodarować; ze zdjęcia wynika mi, że orzech jest wystarczająco daleko, żeby nie stanowić problemu; ale żeby doradzić coś konkretnego, to musielibyśmy wiedzieć coś więcej o Twoim ogrodzie i kierunku, w jakim chcesz iść.

A tak w ogóle - witamy na Ogrodowisku
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Gardenarium 10:28, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Renkowa, poćwicz wklejanie zdjęć bo pomoc będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa.
Skąd masz takie malutkie zdjątka? I dlaczego linki?

https://www.ogrodowisko.pl/watek/11-testowe-dodawanie-zdjec

Poprawiłam i poprzenosiłam posty, które zamieściłaś u Makusi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:38, 12 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam już posadzone tuje co 130 cm i zastanawiam się co mogłabym posadzić między nimi.

Moim zdaniem tuje są za rzadko i nie można pomiędzy nimi sadzić innych krzewów niż takie same tuje, aby stworzyć zielone tło. Jednolite oklejanie ogrodu takim samym żywopłotem wydaje się monotonne i nudne. Można część ogrodzenie osłonić przesadzając niektóre tuje i wtedy w innym, pustym miejscu możesz zastosować inny żywopłot.


Chociaż również myślę się czy nie zrobić rewolucji i poprzesadzać je tak żeby były np. po 4 a między nimi np. hortensję, a z przodu coś niskiego.

Źle myślisz. Ja bym tak nie zrobiła.

Miejsce gdzie są róże chyba zlikwiduję (i tak do niczego już się nie nadają), a może zamiast tego poszerzę rabatę przy ogrodzeniu.

Popieram - taka wąska rabateczka do niczego nie pasuje i w dodatku utrudnia koszenie trawnika. Kamyczki jeśli są białe, zmień na szare lub inne, aby nie białe.



Jest jeszcze kłopotliwy kącik w rogu, gdzie w tej chwili są świerk, sosna, tawuła,forsycja, wierzba i sporą część zajmuje orzech. Czy można jakoś rozsądnie zagospodarować tą przestrzeń, czy przy orzechu nie bardzo będzie coś rosło?

Rozsądnie można by było zagospodarować tę przestrzeń, ale orzech wyklucza takie rozwiązanie, bo pod nim później gdy będzie duży - nic nie urośnie

Orzech do wyrzucenia, wtedy dopiero można myśleć o ładnym ogrodzie i tym narożniku.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
renkowa 11:56, 12 kwi 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 5
Makadamia dziękuję, że poprawiłaś wklejenie moich zdjęć.

Ile musiałaby mieć rabata szerokości, żeby coś dosadzić przed tujami(za dużo miejsca nie ma, działka jest wąska). Jakieś propozycję co do roślin, gleba jest gliniasta i z 20 cm nawiezionego ziemi czarnej.
Myślałam o tym, żeby zrobić rabatę z 2 rzędów roślin tuje + np. hortensje, trawy + coś niskiego przed nimi np. szałwia, turzyce, żurawka.

Gardenarium co proponujesz jeszcze na żywopłot, jakie rośliny łatwe do uprawy.
Orzecha trochę mi szkoda, chociaż zdaję sobie sprawę, że zyskałabym sporo miejsca.
makadamia 14:01, 12 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
renkowa napisał(a)
Makadamia dziękuję, że poprawiłaś wklejenie moich zdjęć.

Ile musiałaby mieć rabata szerokości, żeby coś dosadzić przed tujami(za dużo miejsca nie ma, działka jest wąska). Jakieś propozycję co do roślin, gleba jest gliniasta i z 20 cm nawiezionego ziemi czarnej.
Myślałam o tym, żeby zrobić rabatę z 2 rzędów roślin tuje + np. hortensje, trawy + coś niskiego przed nimi np. szałwia, turzyce, żurawka.

Gardenarium co proponujesz jeszcze na żywopłot, jakie rośliny łatwe do uprawy.
Orzecha trochę mi szkoda, chociaż zdaję sobie sprawę, że zyskałabym sporo miejsca.


Podziękowania należą się Danusi

Z szerokością rabaty to trudno wyrokować tak w ciemno, bez znajomości działki, po jednym zdjęciu. Na hortensje potrzeba minimum 1 metr, na żurawki/turzyce - tak ze 30 cm (na jeden rząd). Czyli 1,2m to absolutne minimum. Biorąc pod uwagę, że tuje wyjaławiają ziemię i sadzenie roślin "na ścisk" jest prostą drogą do kłopotów (a także biorąc pod uwagę, że potrzebne jest dojście do tui, w celu cięcia, czyszczenia z suszu), powiedziałabym, że z 1,5 metra (licząc od tui, a nie od ogrodzenia!)

Jeżeli gleba tylko gliniasta, a nie zbita glina, to bardzo dobra - żyzna i dobrze trzyma wodę. Tylko próchnicy potrzebuje (kompostu i/lub obornika).
Ale żeby jakieś rośliny zaproponować, to trzeba jeszcze wiedzieć, czy to miejsce jest cieniste, czy słoneczne. Tak czy inaczej, hortensje, turzyce (nie wszystkie), żurawki (w zależności od odmiany) to dobry kierunek.
Szałwia - jeśli jest dużo słońca.

Odnośnie orzecha:
Danusia jest profesjonalną projektantką. Ma bardzo wyśrubowane wymagania w stosunku do roślin, bo jak posadzi klientowi jakąś nietrafioną, to potem słyszy pretensje
Ja aż takich wymagań nie mam.
Poza tym - jestem przeciwna pochopnemu wycinaniu starych drzew, jakiekolwiek by one nie były. Jeżeli działka nowa, to zapewne pusta. Taki podrośnięty orzech już daje trochę cienia, trochę klimatu.
No i po trzecie - moja teściowa ma orzecha trochę większego niż Twój, a moja babcia miała cały sad orzechowy. Na tej podstawie stwierdzam stanowczo, że trawa pod orzechem rośnie bez problemu. A rabatki nie musisz tam robić. Rabatkę możesz pociągnąć bliżej ogrodzenia, a orzech niech sobie rośnie w trawniku jako soliter. Wyciąć go zawsze zdążysz
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
renkowa 22:02, 12 kwi 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 5
Faktycznie to Danusia przeniosła moje zdjęcia, zakręcona jestem. Także bardzo dziękuję Danusiu.
Wrzucę na razie zdjęcie poglądowe działki. Nie jest duża ok 21 na 33 m i z przodu miejsca jest mało ok. 5 metrów od ogrodzenia do kostki.
Miejsce słoneczne strona wschodnio-południowa.
Na początek chciałabym zrobić porządek z przodu przy ogrodzeniu. Może macie jakieś zdjęcia poglądowe swoich propozycji, bo jestem w kropce co zrobić z tymi tujami.
makadamia 08:36, 13 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ten kłopotliwy róg to na planie lewy górny, tak? Czy ta strzałeczka, która tam jest narysowana to pokazuje północ?

W prawym górnym rogu ten prostokąt oznaczony jako G to chyba nie garaż?

Wybacz, że tak wypytuję, ale nie umiem wymyśleć jednej rabatki bez znajomości całego ogrodu i bez pomysłu na ten ogród. Każda rabata wizualnie łączy się pozostałymi miejscami w ogrodzie i trzeba wiedzieć, czy ogród ma być w liniach falistych czy prostych, czy w ogrodzie ma być więcej bylin, czy krzewów, czy topiarów itd.

Odnośnie propozycji, to zachęcam do chodzenia po forum, oglądania zdjęć i wpisywania się. Zobaczysz sama, co Ci się bardziej podoba, a jak będziesz się wpisywała u innych w wątkach, to i u siebie będziesz miała więcej gości
Wrzucam kilka inspiracji ogrodowiskowych na początek:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063864290109/ - hortensje pod tujami
https://pl.pinterest.com/pin/285486063864290099/ - jeden ze słynniejszych frontów na forum
https://pl.pinterest.com/pin/285486063864290091/ - też bardzo ładny ogród
https://pl.pinterest.com/pin/285486063863330744/ - zwróć uwagę, że wszędzie są szczelne żywopłoty
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862955384/ - malutki ogródek w liniach prostych - chyba by u Ciebie taki pasował
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies