Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewo dla stworzenia cienia, dające cień

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewo dla stworzenia cienia, dające cień

Gardenarium 07:25, 06 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Flesz napisał(a)
Witam. Mam taras od strony połudnowo-zachodniej i chciałbym go zacienić bo w słoneczne dni jest trudny do użytkowania. Myślałem o żaglach, ale od godziny 17-18 (czerwiec/lipiec) żagle zacienią okno i elewację a nie taras. Myślę teraz, żeby posadzić koło tarasu kilka drzew które zrobią przyjemny cień.
Drzewa liściaste, żeby nie cieniować w zimie.
Szybko lub bardzo rosnące żeby na efekt nie czekać wiele lat i możliwe do posadzenia jak największe.

Co polecacie?

Myslałem o surmii aurea albo tulipanowcach. Ale może coś innego lepiej by się nadawało?






Platan lub tulipanowiec, ewentualnie lipa, klon jakiś ciekawy. Powinny mieć wysoki pień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 07:25, 06 lip 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z drzewa zacieniające zamkn.

Poszukaj ogrodu z Pszczyny - Anulajda w raju, strona 500 - są już zdjęcia dojrzałego ogrodu.
Ma posadzony szpaler z buka chyba. Wspaniale to wygląda.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Flesz 07:26, 06 lip 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z drzewa zacieniające zamkn.

Dzięki, znalazłem, przepiękny Anulajda ma ogród. Mnóstwo inspiracji tam znajdę

A co do szpalera to nie buki tylko graby. Mam z nich żywopłot, uwielbiam go. Faktycznie nadawałyby się na zacieniowanie tarasu od zachodu gdy słońce schodzi niżej, tylko że one zostawiają sporo liści na zimę więc trochę zacieniują nam duże okno gdy w zimie słońce potrzebne.
Flesz 09:24, 06 lip 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Co szybciej rośnie, platan czy tulipanowiec? Co sądzicie o pomyśle, żeby pod kulistymi formami szczepionymi dość wysoko (2,5m) np platany, klony albo katalpy posadzić jakieś wysokie trawy? Kulki będą chronić przed słońcem wczesnym popołudniem a pod wieczór gdy cień kulek pójdzie na okno i elewację, rolę cieniującą przejmą wysokie trawy, np jakieś miskanty?
Flesz 11:26, 06 lip 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Znalazłem jeszcze jedną opcję - brzoza pożyteczna Long Trunk. Spełnia wszystkie wymagania: bardzo atrakcyjna, ładny pokrój, biała kora, szybko rośnie ale nie dorasta zbyt wysoko, dodatkowo gałęzie mogą wisieć do samej ziemi co zapewnia cień aż do późnego wieczora, zrzuca liście na zimę i dość szybko się zazielenia wiosną.

Do tego mało wymagająca glebowo, lubi pełne słońce i znosi nawet suszę.

Chyba idealna opcja

Czy można ją sadzić teraz w lipcu gdybym znalazł gdzieś sadzonki w doniczkach?
ZbigniewG 15:10, 06 lip 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8907
Long Trunk jest wąska musiałbyś gęsto je posadzić i wymaga prowadzenia do określonej wysokości (to nie jest trudne)
w doniczkach można sadzić praktycznie cały sezon
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Flesz 18:32, 06 lip 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Byłem dziś w szkółce. Mają 3 sztuki dużych Long Trunków. 2 z nich są jakby szczepione na wysokości około 3m (z doniczką) i zwisają im pędy w dół na kilkadziesiąt cm, poniżej na pniu brak pędów. Trzeci oprócz zwisających od ok 3m pędów ma też jeden prosty pęd sięgający około 4-5 metrów. Ceny jak za tak dorodne drzewa 250-350 zł chyba całkiem atrakcyjne.

Zastanawiam się, czy wziąć wszystkie 3, czy ten najwyższy odpuścić i zamiast niego wziąć Wiąz Camperdowni, tez wysoko szczepiony około 3m. W takiej opcji posadziłbym wiąz na środku a obok 2 Long Trunki, uwzględniając, że wiąz pójdzie znacznie szerzej.

Mam pomysł, żeby osiągnąć efekt jak na poniższej "wizualizacji" Czy jest to wykonalne?


jeszcze jedno pytanie, te Long Trunki nie miały białej kory, a chyba powinny, bo z tego słyną. Możliwe, że zostały zaszczepione na podkładce z innej odmiany brzozy?
ZbigniewG 21:57, 06 lip 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8907
Cena rzecz względna ja swoje dwie kupiłem po 7zł (1m, przecena )
jedna ma około 5m druga jakieś 3 i pnie dopiero teraz zdradzają chęć bielenia. Czy są szczepione - pomysłowość szkółkarzy jest przeogromna może tak, może nie (sprawdź z bliska można poznać) . Camperdowni możesz pociągnąć jeszcze wyżej swojego z 1,8m zrobiłem prawie 4m,
młode gałązki są podatne zdrewniałe są kruche
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Flesz 23:01, 06 lip 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Z bliska jest gładka, brązowa a raczej ruda. Pytanie, jak szybko te gałązki zwisające na 3 metrach zejdą nisko by zrobić w miarę szczelny szpaler. Możesz pokazać, jak Twoje wyglądają?
ZbigniewG 11:51, 07 lip 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8907
Flesz Long przyrosty 0,5-1m
katalpa była cięta na łyso





z brzozy będzie się sypało do szklanek i na głowę
buk Purple Fountain (ten pośrodku) jest ok, tam w głębi mam kącik z parasolem (w trakcie formowania) z Camperdowni a z boku cieniuje klon Eskimo Sunset
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies