Witam wszystkich na forum
bardzo lubię czytać różne wątki i wykorzystuje także wiele rad co bardzo ułatwia mi rozwiązywać problemy z moim ogrodem ponieważ od roku zaczęłam sadzić i kompletnie się na tym nie znam.
Proszę o pomoc w sprawie moich dwóch drzewek:

1) to stara sosna ma ponad 10 lat i od roku może 1,5 zobaczyłam że igły jej zaczynają brązowieć, dodatkowo pojawił się wyciek soków na korze. Czy to jest choroba grzybowa?
Ogólny stan nie jest zły bo nowe odrosty są zielone,ale brązowienie igieł chyba jest za duże i pojawia się już wiosną.
Proszę o pomoc co można zrobić bo w tym roku chciałam pod nią zrobić nowe nasadzenia ale jak to grzyb to muszę się powstrzymać. dodam że ok. kilku metrów od sosny są krzaki malin. Więc spryskanie sosnę jakimś mocnym specyfikiem nie za bardzo mi się podoba.







2) druga to brzoza golden treasure wsadzona w tamtym roku. Pięknie rosła aż do maja tego roku kiedy pojawiły się brązowe plamy na listkach. Czy to tez jest grzyb?
czym to psikać albo podlewać? czy jest jakiś środek ekologiczny do ochrony roślin który by pomógł? a jeżeli nie to proszę o skuteczne rozwiązanie które ochroni brzozę.



pozdrawiam
Ewa