Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk Brewera - Pinus breweriana

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk Brewera - Pinus breweriana

mariusz_cz 10:59, 20 lip 2018

Dołączył: 29 kwi 2018
Posty: 5
witam.
Czy ktoś miał do czynienia z tym świerkiem ? czy jest kłopotliwy w uprawie itp.?
Chcę obsadzić iglakami różnych gatunków teren wzdłuż ogrodzenia i mam odwieczny pewnie problem. Posadzę gatunki szybko rosnące to za 10 lat będą wielkie drzewa, co w niewielkim ogrodzie (ok. 4 ary) nie jest raczej wskazane i ładne. Posadzę wolno rosnące to znów przez 10 lat urosną mi do połowy ogrodzenia,a za 30 lat to już raczej będę spacerował po rajskich ogrodach i nie doczekam ich optymalnej dla mnie wysokości. Co tu wybrac aby urosły w miare szybko i nie przekroczyły tych 3m ?. Sadzić gatunki szybko rosnące i ciąć ? ma to sens?. Czy mozna posadzic obok siebie rózne gatunki np. świerk, obok jakas sosna , dalej jodła , jałowiec ,dodatkowo jakieś liściaste wkomponowane miedzy iglaki. Myślałem o świerku serbskim, kaukaskim,własnie świerku brewera, jodle koreańskiej,kalifornijskiej , sośnie bośniackiej
Gardenarium 14:55, 20 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma to żadnego sensu bo:

nie ma drzewa idealnego które zatrzyma się na określonej wysokości. Na 3 metrach zatrzymają się gatunki karłowe np. świerk serbski 'Nana" ale duży jest drogi a mały rośnie 20 lat do tej wysokości.

Duże posadzone jako małe, będą duże szybko, ale przekroczą 15 metrów. Wtedy ciąć.
Nie sadzić miszmaszu, to najgorszy wybór. Tworzyć tło jednogatunkowe, ale nie na całym płocie, tylko fragmentami. To co proponujesz jest całkowicie bez sensu.

Myślałem o świerku serbskim, kaukaskim,własnie świerku brewera, jodle koreańskiej,kalifornijskiej , sośnie bośniackiej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mariusz_cz 20:10, 20 lip 2018

Dołączył: 29 kwi 2018
Posty: 5
No szkoda. Zawsze chciałem mieć w ogrodzie różne gatunki iglaków ,różniące się kolorem , czy budową . Jeśli sadzić fragmentami , to czy o to mniej więcej chodzi ? Co pomiędzy ?
Gardenarium 21:05, 20 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To moja opinia tylko, posadź po swojemu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:10, 20 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie chodziło o coś takiego, żeby z przodu było łatwiej dobierać rośliny niższego piętra. Też mogą być iglaki, ale same iglaki to nudy. Muszą być rośliny liściaste kwitnące, czy przebarwiające się jesienią.

Jak posadzisz w tle każde inne drzewo, to co potem posadzisz przed nimi?
Będzie kolekcja, a nie kompozycja.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:12, 20 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te świerki też powinny mieć różne wysokości i widzisz? brakuje czegoś co zasłoni ten dom w oddali
Dodałam na brzegu wykończenie, czyli niskie ale barwne kontrastowe rośliny.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 15:19, 25 lip 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899
mariusz_cz napisał(a)
witam.
Czy ktoś miał do czynienia z tym świerkiem ? czy jest kłopotliwy w uprawie itp.?..

Główny kłopot to cena i to że sporo lat upłynie by pokazał swój urok

Posadzenie mieszanki przy płocie to jak pisała Danusia bezsens, jeżeli chcesz zaryzykować i kosztem bałaganu i niezłego kombinowania to możesz zobaczyć u mnie jak wgląda mieszanka różnych iglaków które po prostu chciałem mieć i starałem się je upchnąć
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sonka 12:03, 24 cze 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
Kupiłam go u szkółkarza leśnika, ale cały czas się zastanawiam czy to on.Mam go 10 lat i ciągle jeszcze nie wykazuje cech gatunku,ma ok.130 cm wysokości.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Sonka 12:03, 24 cze 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2245
dubel
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
ZbigniewG 19:09, 24 cze 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8899
Jeżeli to ma być świerk z nazwiskiem to szybciej Engelmanna niż Brewera
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies