Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc w rozplanowaniu terenem

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc w rozplanowaniu terenem

millosz222 11:01, 11 wrz 2018

Dołączył: 11 wrz 2018
Posty: 3
Witam serdecznie,

Planujemy budowę domu, ale już teraz mam możliwość zagospodarowania sobie fragmentu działki na mały przydomowy sad.
Chciałbym w nim zamieścić mały warzywniak. Kilka jabłoni, brzoskwinie, wiśnie czereśnie, śliwy, ewentualnie jakaś grusza. Z krzewów to maliny, borówka, jeżyny. Może parę truskawek. Noi oczywiście winorono. Po środku chciałbym dać taką małą zadaszoną "altankę" głównie na przechowywanie drewna na ognisko i do kominka w domu, ale z miejscem na jakiś stół w środku. obok miejsce na ognisko i oczywiście siedziska. No i jakby się zmieścił to może jakiś orzech o ile to dobry pomysł.

Przesyłam zdjęcie działki, przestrzeń która chce przekazać na sad to 9m x 38m ( zaznaczone na czerwono.

Pomożecie?

Pozdrawiam

makadamia 13:24, 11 wrz 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pomożecie, tylko prześlij jeszcze raz to zdjęcie.
I mapę koniecznie - z wymiarami.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
millosz222 14:05, 11 wrz 2018

Dołączył: 11 wrz 2018
Posty: 3
Przeprasza myślałem że wstawiłem wymiary jak wspomniałem wcześniej 9m x 38m


makadamia 09:29, 12 wrz 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Milosz (wybaczysz, że sobie tak skrócę Twojego nicka?), przy tej ilości informacji, jakie nam podałeś, planowanie czegokolwiek zakrawa na żart ale trudno. "Na rozruch" popełniłam takie rysunek:


Z braku informacji musiałam zrobić kilka założeń:
- że działkę masz na terenach wiejskich, niezabudowanych, dookoła same pola
- że nie macie doświadczenia z ogrodnictwem, zasadniczo - nie pracujecie "na gospodarce" tylko za biurkiem/na etacie
- owoce i warzywa chcecie hodować tylko na własne potrzeby.
Jeśli dziwią Cię te rozważania na temat Twojego osobistego życia - chodzi po prostu o to, że jeśli jesteś doświadczonym rolnikiem z dziada pradziada, który zakłada właśnie własną gospodarkę; albo działka jest w środku lasu/wsi (miasto wykluczam ze względu na wielkość działki), to plan będzie wyglądał zupełnie inaczej

A wniosek z przyjętych założeń jest m.in. taki, że na otwartym polu nie ma problemu z nasłonecznieniem, za to jest problem z wiatrami - trzeba zatem sadzić żywopłoty.
Jeśli te wszystkie warzywa i owoce potrzebujecie tylko na własne potrzeby, a doświadczenia nie macie, to nie sadziłabym ich dużo.

Rozmieścić to wszystko trzeba tak, żeby rośliny wzajemnie się nie zacieniały. Dlatego jabłonie, grusze - które sadzi się na podkładkach skarlających - dałam od strony południowej, a wiśnie i czereśnie, które są większe - od północnej.
fioletowy prostokąt to jagodnik,
brązowy - warzywnik.
Warzywnik jest umieszczony blisko składzika.
To jest ten szary prostokąt, podzielony tak jak chciałeś na dwie części: od strony ogrodu - część wypoczynkowa, od strony żywopłotu - drewutnia połączona ze składzikiem.
Czarny prostokąt w samym rogu to kompostownik.
Ciemnozielone linie to żywopłoty a zielone maziaje to proponowane rabaty (niezależnie od względów estetycznych - przy drzewach owocowych dobrze jest mieć rośliny miododajne).

Niezależnie od tego, czy ten plan spełnia Twoje oczekiwania czy jest kompletnie od czapy, żeby mieć sukcesy w uprawie przede wszystkim i w pierwszej kolejności musisz dokształcić się w zakresie prawidłowego przygotowania gleby (tutaj polecam wątek Mariposy), a następnie w zakresie właściwego wyboru drzewek i krzewów owocowych (samopylne, obcopylne, alleopatia itd.). Tutaj nie pomogę - jedyna forumka co do której jestem pewna, że ma sad, to Pszczelarnia. Innych musisz szukać sam albo wejść na watki tematyczne.

Daj znać, czy plan się nadaje do wykorzystania, czy do kosza i co ewentualnie zmienić.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
millosz222 10:19, 12 wrz 2018

Dołączył: 11 wrz 2018
Posty: 3
Cześć,

po przeczytaniu Twojej widomości, dochodzę do wniosku, że rzeczywiście nie przekazałem Ci zbyt wiele informacji.

Jestem informatykiem urodzonym i mieszkającym na wsi, doświadczenia rolniczego nie mam zbyt dużego, aczkolwiek pochodzę z rodziny w której się uprawiało ziemniaki, zboże itd.

Wracając do działki to ulokowana jest na podkapraciu w okolicach Rzeszowa. Pomimo iż u nas tereny pagórkowate działka jest dość prosta maksymalnie 1m różnicy poziomów. Działka ma 3 klasę ziemi a poziom wód gruntowych do 4 metrów nie zaobserwowano więc są na znacznej głębokości.

Rozpoczynamy budowę i chciałbym już coś sobie posadzić żeby za dwa lata były już coś podrosło. Sad oczywiście na własny użytek. Wrzywniak będzie nieduży bo później trzeba się nim opiekować a z czasem różnie bywa, nie mniej na własne potrzeby jakieś warzywa by się przydały.

Jeżeli mogłabyś jeszcze wskazać mniej więcej miejsce na winogrono i brzoskwinie.
Mam jeszcze pytanie odnośnie żywopłot obok orzecha czy ma on jakieś zastosowanie czy to są względy estetyczne.

Pozdrawiam i dzięki.
makadamia 08:53, 13 wrz 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Myślę, że na tym etapie nie ma sensu zbyt szczegółowo planować roślin - wystarczy orientacyjnie, żeby wiedzieć jak i gdzie przygotować glebę. Winogrono dałabym w jagodniku lub na całej południowej granicy. Brzoskwinię upchnęłabym w jednym lub drugim rzędzie drzewek owocowych. Myślę, że wejdzie ich tam więcej niż narysowałam, bo rysunek jest w dużej skali. Ten żywopłot zawijający za orzechem to bardziej ozdobny miałby być: myślałam, żeby on był raczej niski - poniżej 1m wysokości, żeby tylko lekko zasłonić część użytkową.

Zanim zaczniesz sadzić, koniecznie, ale to KONIECZNIE zadbaj o ziemię. Masz czas, możesz porządnie oczyścić ziemię z chwastów wieloletnich, wrzucić obornik do przerobienia, posadzić poplon. To jest jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesów w uprawie. A zaniedbania w tym zakresie później, po posadzeniu roślin trudno jest nadrobić.
Z doświadczenia wielu forumek - pilnuj budowlańców, żeby nie wrzucali nic do ziemi. Mają skłonność do ułatwiania sobie roboty przez wyrzucanie gruzu czy wapna "bo sobie pani zrobi tutaj taras" a potem usunięcie tego i spulchnienie zbitej ziemi to mordęga.
Znowu zalecam wątek Mariposy.

A po tym wszystkim, sadzenie zaczęłabym od żywopłotów - tych na granicy, które mają chronić od wiatrów.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 09:16, 13 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
W temacie budowlańców przestrzegam także przed rozplantowaniem podglebia wykopanego przy kopaniu pod fundamenty. Częsty błąd robiony dla oszczędnosci potem latami kosztuje by poprawić i ożywić glebę w ogrodzie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies