Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

makadamia 10:08, 07 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ja też uważam, że 4x8 to piękna, duża rabata i będziemy się nad nią później pochylać

Na razie powiedziałabym tylko że ani hakuro tam nie widzę (choruje w starszym wieku) ani macierzanki (na dużych powierzchniach szybki brzydnie; mam wrażenie, że lepiej się sprawdza jako wypełnienie małych szczelin).

Podoba mi się pomysł Anuli na ławeczkę schowaną w rabacie. Czasami te rabaty wychodzą trochę za duże i ławeczka w środku rozwiązywałaby ten problem.
Jako "focal point" trzeba by było wymyśleć coś innego

Ewciu, a czemu znakiem zapytania zaznaczyłaś ten róg pod tarasem?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwia_slomc... 10:09, 07 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Dragonka napisał(a)


Sylwuś, nie nie Ja nie chce tej rabaty nr 1 samym trawnikiem uczynić, ale nie mam na nia na razie żadnego sensownego pomysłu bo taka malizna.. Twój macierzankowy dywan to już propozycja zupełnie zaskakująca, in plus oczywiście. Niestety mam już tam posadzone dwie wierzby hakuro ( szczyt moich ogrodniczych marzeń zanim trafiłam tu... ) więc albo stamtąd wyjadą albo muszę je wkomponować na razie- chciałam mieć coś zielonego patrząc z kuchni.

Wierzby hakuro żeby były dłużej ładne musza być cięte, więc i tak słonka dużo nie zabiorą, wodę wypiją więc będzie suszej, co macierzanka lubi, więc ten dywanik mógłby być pod hakuro, macierzanka znosi delikatne zdeptanie od czasu do czasu i cudnie pachnie jak się ją ruszy, a kwitnie całym kobiercem kwiatówPotem jest zielona w innym odcieniu zieleni niż trawa. Tam bym dała tylko tą najniższą płożącą co kożuszek na ziemi robi, i nie puszcza gałązek w górę. Warunek, między nią a trawnikiem trzeba by dać jakieś ograniczenie żeby się nie przerastały wzajemnie. Całkiem nie głupio by takie kuleczki z hakuro w niej zatopione wyglądały. A żeby ograniczyć koszenie trawnika w tamtym miejscu można by go zastąpić jakimiś ładnymi turzycami wokół macierzanki. Podpowiadam, nie upieram się, ale ja to widzę
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:11, 07 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
A widzę, że Asia przeciwna...to planujcie dalej To fakt hakuro z wiekiem traci na urodzie, ale skoro już jest i trzeba wykorzystać ....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 10:12, 07 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33593
Asiu, tam gdzie znaki zapytania są miejsca, nad którymi zastanawiałam się nad ewentualnym umiejscowieniem warzywnika. Wydaje mi się, że będzie dość blisko tarasu i przesłaniający go żywopłot byłby bardzo "nachalny" dla błądzącego (od tarasu w stronę ogrodu) spojrzenia
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Dragonka 10:14, 07 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)
Aaa, myślałam, że to wielkie to drzwi, a to okno

Tak, chodzi mi o zdjęcia z okna i od stolika, tak jak najczęściej siedzicie.



Warunki co prawda nie najlepsze ale trudno


no, teraz to rozumiem, hehe. Ogarnę temat zaraz po powrocie
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 10:23, 07 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Sylwiu, mam u siebie właśnie taką niską macierzankę jak piszesz.
Chyba jak wszystkie niskie, płożące byliny (ta sama uwaga dotyczy rogownicy i floksa szydlastego) ma skłonności do kwitnięcia na końcach pędów, a te stare części w środku kępy drewnieją i obsychają, co brzydko wygląda. W zeszłym roku już ją mocno przycinałam.
Ale ja mam parę krzaczków między stopniami, a nie wielką połać, to mogę sobie pozwolić na takie zabawy.

Na taki prostokąt jak ma Basia, to pasowałby mi któryś z projektów Roya Diblika, które ostatnio pokazywałam w swoim wątku. Ewentualnie uzupełniony o jakieś zimozielone akcenty.
Jego projekty są proste w utrzymaniu i mogą być oglądane ze wszystkich stron, czyli tak jak tutaj

Tylko nie chciałabym rozmawiać teraz o obsadzeniu tej rabaty, bo może się okazać, że Basia woli styl bardziej formalno-uporządkowany i wtedy inspirowałabym się raczej projektami Danusi

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:24, 07 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
sylwia_slomczewska napisał(a)
A widzę, że Asia przeciwna...to planujcie dalej To fakt hakuro z wiekiem traci na urodzie, ale skoro już jest i trzeba wykorzystać ....


Sorry Sylwuś
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 10:26, 07 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Anda napisał(a)
Hej Basiu Swietne plany. Masz fajną pomoc

Tak sobie oglądam ten plan i zastanawiam się, czy warzywnik musi być pod płotem, bo piszesz, że może mieć tam mało światła. A czy nie mógłby być z boku tarasu? Wtedy byłby mniej na widoku, bo nie masz tam żadnego okna. Bo pod płotem byłby bardzo blisko tarasu.Albo z przodu domu, pod oknem kuchennym? 4x8 m to wcale nie tak mało. Zaznaczyłam te miejsca na czerwono.

Przejście między żywopłotami do garażu pomiędzy żywopłotami jest fantastyczne Zaznaczyłam je wykrzyknikiem żywopłoty mogłyby mieć wtedy różne wysokości. Ten kawałek zakrywający garaż mógłby być o wiele wyższy, a wrażenie nie byłoby tak klaustrofobiczne.



Ewo, dzięki Ci za Twoje spojrzenie Tak, pod płotem warzywnik zająłby całą powierzchnię, to i komunikacja by ucierpiała, i tam tez cień, bo ogromniasta leszczyna za płotem akurat tam jest.
Warzywnik po lewej stronie ( stojąc na tarasie) to fajny pomysł, słońce tam praktycznie cały dzień operuje. Zobaczymy co moje guru Asia powie

____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 10:33, 07 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)
Asiu, tam gdzie znaki zapytania są miejsca, nad którymi zastanawiałam się nad ewentualnym umiejscowieniem warzywnika. Wydaje mi się, że będzie dość blisko tarasu i przesłaniający go żywopłot byłby bardzo "nachalny" dla błądzącego (od tarasu w stronę ogrodu) spojrzenia


Jest takie ryzyko
Ale dobra wiadomość jest taka, że ja go narysowałam w wersji maksimum. Cały tamten odcinek ma 12 metrów, warzywnik zajmuje mniej więcej 2/3, czyli ok. 8 mb po 1,5 m szerokości - to naprawdę dużo, nawet jeśli miałyby się tam zmieścić i truskawki i maliny.
Basia jest chyba otwarta na ograniczenia w tym zakresie, więc można go zmniejszyć i trochę odsunąć od tarasu. Żywopłot wystarczyłby taki do wysokości 1m, więc chyba nie taki straszny, co?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 10:33, 07 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)
Sylwiu, mam u siebie właśnie taką niską macierzankę jak piszesz.
Chyba jak wszystkie niskie, płożące byliny (ta sama uwaga dotyczy rogownicy i floksa szydlastego) ma skłonności do kwitnięcia na końcach pędów, a te stare części w środku kępy drewnieją i obsychają, co brzydko wygląda. W zeszłym roku już ją mocno przycinałam.
Ale ja mam parę krzaczków między stopniami, a nie wielką połać, to mogę sobie pozwolić na takie zabawy.

Na taki prostokąt jak ma Basia, to pasowałby mi któryś z projektów Roya Diblika, które ostatnio pokazywałam w swoim wątku. Ewentualnie uzupełniony o jakieś zimozielone akcenty.
Jego projekty są proste w utrzymaniu i mogą być oglądane ze wszystkich stron, czyli tak jak tutaj

Tylko nie chciałabym rozmawiać teraz o obsadzeniu tej rabaty, bo może się okazać, że Basia woli styl bardziej formalno-uporządkowany i wtedy inspirowałabym się raczej projektami Danusi


hehe Asiu, aż się uśmiałam..ja chyba nie jestem porządna ani formalna, i mój ogród będzie tez musiał chyba dostosować się do właścicielki- z eleganckich strojów najchętniej nosze dżinsy i t-shirt

Dobrze, że wspomniałaś floks i rogownice, bo to akurat były/ są byliny na mojej liście. Nie wiedziałam, że robią się z nich 'wiechcie', nie chciałabym takich suchych straszydeł Ale to potem na spokojnie, wygooglam sobie jakiś większy obraz Diblika żeby rozeznanie mieć większe. Bo proste w utrzymaniu i widzi się rabatę z każdej strony to coś akurat dla mnie chyba.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies