Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

makadamia 08:39, 10 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A to nawet wiem o które zdjęcie chodzi

A co do żywopłotu, to też rób jak Ci wygodnie. Zostawiłam ten róg na odrzucanie śniegu tylko i wyłącznie. Nie ma innego powodu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 09:00, 10 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
makadamia napisał(a)
A to nawet wiem o które zdjęcie chodzi

A co do żywopłotu, to też rób jak Ci wygodnie. Zostawiłam ten róg na odrzucanie śniegu tylko i wyłącznie. Nie ma innego powodu


no, qpa jak qpa ale laczki elegansio były... zapadły mi w pamięć
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 09:09, 10 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dają po oczach, co? Mojemu pięcioletniemu synowi bardzo się podobają. Podobnie jak żarówiasto różowe klapki basenowe. Lubi też szminki i lakiery czerwone.
Jakbym się jeszcze brokatem posypała, to by już pełnia szczęścia była
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 09:13, 10 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
od razu widać, że gwiazda może być tylko jedna na ulicy hehe
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Toszka 09:16, 10 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dragonka napisał(a)


I bardzo dobrze, że zaoponowałaś bo ja doświadczenie mam zerowe, i nie widzę pewnych rzeczy a Wy tak. Także następnym razem wal śmiało i w ogóle się nie zastanawiaj, czy mówić czy nie- mówić, mnie zdecydowanie mówić I to samo w kwestii roślin, ja Was błagam wręcz, mówcie, jeśli jakaś wymyślona przeze mnie to głupota
Teraz widzę, że nic by się za łukiem nie posadziło, za to chwasty by miały raj.
Taxus baccata czyli cis pospolity, tak?- zgłębiałam wątek cisowy na O. choć nie skończyłam, przyznaję.
Czy dobrze rozumiem, że na żywopłot polecane są nawet mniejsze sadzonki? Takie 50-60 cm byłyby wystarczające czy malizny?

Tak, taxus baccata to cis pospolity. I nie liczy się długość tylko krępość sadzonki, jej rozkrzewienie. Sadzonki pozyskuje się na dwa sposoby - wegetatywnie (czyli ukorzenione gałązki) i z siewu. Te z siewu mają przewodnik i z nich w przyszłosci (gdyby nie strzyc) wyrosną drzewa o pojedynczym pniu. Z sadzonek wegetatywnych wyrastają zazwyczaj krzaki. Cisowe krzaki. I teraz najlepsze na żywopłot by były sadzonki z wyraźnym pniem. Te formy krzakowe doskonałe są na np. poduchy. Te z pniem doskonałe są na stożki, lizaki, żywopłot...poduchy też z nich zrobisz.
Trzeba polować na baccatę, bo wprawdzie są mniej popularne, ale za to po prostu tańsze i bardziej plastyczne do cięcia. I co ważne przy małych ogrodach - mozna je dość wąsko prowadzić, bo są sztywne i gęste. Sztywność ma znaczenie zwłaszcza przy ciężkim, mokrym lub tylko obfitym śniegu lub ulewnym deszczu.
Mam różne gatunki i odmiany cisa. I bezapelacyjnie baccata wygrywa. Hicksi jest dobry, ale tylko na szeroki żywopłot. Przy wąskim prowadzeniu jest po prostu mało elastyczny do strzyżenia i niestabilny.
Na olx lub all... mozna upolować bardzo intrygujące oferty. Często są to kopane sadzonki, ale o atrakcyjnej cenie. W takich wypadkach opłaca się pojechać i np. 200km dalej. Uprzedzam, że taką opcję też warto rozważyć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Dragonka 09:35, 10 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Toszka napisał(a)


Mam różne gatunki i odmiany cisa. I bezapelacyjnie baccata wygrywa. Hicksi jest dobry, ale tylko na szeroki żywopłot. Przy wąskim prowadzeniu jest po prostu mało elastyczny do strzyżenia i niestabilny.
Na olx lub all... mozna upolować bardzo intrygujące oferty. Często są to kopane sadzonki, ale o atrakcyjnej cenie. W takich wypadkach opłaca się pojechać i np. 200km dalej. Uprzedzam, że taką opcję też warto rozważyć

No właśnie oglądam taką jedną ofertę, i cena chyba dobra bo sadzonka 30-50cm po 5 zeta, z gruntu kopana. Na zdjęciu wygląda ładnie, ale pewno wybrali też taką najładniejszą. Muszę objechać szkółki w okolicy jak sezon ruszy, są trzy dość duże, wiec i nadzieja, że lokalnie coś upoluję, jest.
Nie całkiem wiem o co chodzi z tym pniem wyraźnym, ale zdjęć nie swoich wklejać nie wolno. Jak zobaczę, i obfocę to będę Cię znowu prosić o rzucenie fachowym okiem
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
AnnaCh 10:29, 10 sty 2019


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Basiu, cisy 50-60 cm, to już całkiem spore ciski
Sadziłam baccatę co 60 cm, moje miały ciężką walkę do stoczenia, bo były z gołym korzeniem, sadzonki szklarniowe z Holandii i przyszła ciężka, bezśnieżna zima, ale z 45 sztuk straciłam tylko 2 Tak jak Toszka pisze korzenią się ze dwa lata, ale później ruszają, moje już niektóre w tym roku miały przyrosty po 20-25 cm, a widziałam u dziewczyn z forum na żywo jak ich cisy potrafią mieć przyrost i po 40 cm Kupuj cisy, piękne są. Gdyby nie to, że za późno przemyślałam pewne sprawy, to bym moich tujek nie sadziła, ale nic to, mam różnorodne żywopłoty
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Dragonka 10:44, 10 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
AnnaCh napisał(a)
Basiu, cisy 50-60 cm, to już całkiem spore ciski
Sadziłam baccatę co 60 cm, moje miały ciężką walkę do stoczenia, bo były z gołym korzeniem, sadzonki szklarniowe z Holandii i przyszła ciężka, bezśnieżna zima, ale z 45 sztuk straciłam tylko 2 Tak jak Toszka pisze korzenią się ze dwa lata, ale później ruszają, moje już niektóre w tym roku miały przyrosty po 20-25 cm, a widziałam u dziewczyn z forum na żywo jak ich cisy potrafią mieć przyrost i po 40 cm Kupuj cisy, piękne są. Gdyby nie to, że za późno przemyślałam pewne sprawy, to bym moich tujek nie sadziła, ale nic to, mam różnorodne żywopłoty


oo Aniu, to super informacja dla mnie ładne są te cisy, i ufam dziewczynom, bo wiem, że wiedzą co mówią. Tuje może i ładne i szybko rosną, ale jakoś mam już ich przesyt. Tu każdy ma, obowiązkowo wokół całej działki. Cisów tylko trochę się obawiałam ze względu na wolniejszy wzrost (no wyjątkiem cisy Toszkowe podobno) ja już bym chciała, wiesz.. Ale lata lecą szybko więc i żywopłot pewnie urośnie nim się obejrzę.

Zastanawiam się nad jednak nad zasłonięciem garażu pnączem jakimś na sezon czy dwa zanim cisy urosną, potem jak już ściana cisowa by była, to pnącze można by wysadzić gdzieś.. Glicynia szybko rośnie podobno, ale czy przeżyje tu zimę, nie wiem.

____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Zana 11:15, 10 sty 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Mniemam, że mimo śnieżnej zimy nie nudzisz się poszukując cisów po internecie. Mam propozycję praktyczną: zorganizuj sobie jakąś skrzynkę drewnianą (może więcej niż jedną), taką na jabłka, ziemniaki itp., ustaw gdzieś w kącie ogrodu i składuj w nie bieżące odpadki kuchenne, fusy z kawy, torebki z fusami herbacianymi (o ile są papierowe), rolki po papierze toaletowym i ręcznikach itp. To taki początek kompostownika.
Nie kompostujemy obierek z ziemniaków (potem wyrastają podobno ziemniaki na rabatach) i cytrusów (nie pamiętam dlaczego, ale utkwiło mi, że cytrusów nie wrzucamy).

Co do listy roślin to spora jest i na szybko obejrzałam. Sylwia już Cię co nieco skorygowała. Ja dodam od siebie na szybko, żebyś zapomniała raczej o karmniku ościstym zamiast trawnika. To nie do ogarnięcia jest. Trawnik to trawnik i już.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Lodzia 11:16, 10 sty 2019


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
O tych cisach Basiu myślisz?
Też już powoli szukam, choć liczę, że bliżej wiosny pokaże się więcej ogłoszeń lokalnie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies