Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Funkie - Hosta

Pokaż wątki Pokaż posty

Funkie - Hosta

meconopsis 16:08, 25 kwi 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
Toja napisał(a)
Szukam największej odmiany? Czy zna ktoś miejsce gdzie można kupić takiego olbrzyma??? Widziałam w Berlinie taką , która miała z 2 metry wysokości nie wiem co to była za odmiana.

Za największą hostę uważa się "Empress Wu". Ostatnie dane mówią, że dorasta już do 140 cm przy liściach o wymiarach 71 cm x 63 cm i wciąż rośnie. To stosunkowo młoda odmiana z 2006 roku więc nie ma jeszcze 10-12 letnich roślin, a w takim wieku hosty olbrzymie osiagają swoje maksymalne parametry. U nas jak najbardziej do kupienia. W moim ogrodzie 3 letnia w ub.r to już wzrost prawie 100 cm. Inne odmiany tez potrafią być duże. Moja dziesięcioletnia "Sum & Substance" to ponad 125 cm wysokości w liściach i 180 cm szerokości...
...

A w rozmiarze 2 m to może była Gunnera manicata lub tinctoria, hosty nie są tak duże.

Pozdrawiam,
Piotr
____________________
Mag 17:00, 25 kwi 2014


Dołączył: 28 lis 2013
Posty: 66
Toja napisał(a)
Szukam największej odmiany? Czy zna ktoś miejsce gdzie można kupić takiego olbrzyma??? Widziałam w Berlinie taką , która miała z 2 metry wysokości nie wiem co to była za odmiana.


Toja, sprawdz w sklepie wysylkowym

Strona otwiera sie w jez. angielskim, ale mozesz zmienic jezyk klikajac na flage polska. Kliknij na zakladke "wielkosc". Jedna z opcji to "hosty - olbrzymy". Maja kilka naprawde wielkich: Sum and Substance, Empress Wu, Blue Angel, Big Daddy...
Danusia przeslala Ci tez zdjecia innych duzych host.

____________________
Ogrodowe rozterki
ele2001 19:53, 25 kwi 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Posiadam wszystkie trzy: Sum and Substance, Empress Wu, Blue Angel, Big Daddy - empress wu mimo że ma trzeci dopiero rok wysokością przewyższa pozostałe bardzo na nią licze
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
ele2001 19:55, 25 kwi 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Warto by jescze dodać do tej listy Lady Isobell Barnet
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
wojtas2101 14:46, 26 kwi 2014


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Jedną z największych host jest Hosta Empress Wu jej wysokość to 120 - 150 cm, a wielkość liścia dochodzi nawet do 45 - 60 cm.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
ZbigniewG 16:33, 27 kwi 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8905
to może coś z mniejszych rozmiarów bo moja Wu po pierwszej zimie dopiero startuje



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
safikey 07:26, 29 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Czy ktos moze mi podpowiedziec jaka funkie kupilam- nawet pani w szkolce nie pamietala nazwy
Chcialam ja posadzic na sloncu (11-16) tylko nie wiem wytrzyma.
????

Mysle że jest to funkia Fragrant Bougert albo Emily Dickinson?



pomożecie?
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
safikey 07:26, 29 kwi 2014


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
ZbigniewG napisał(a)
to może coś z mniejszych rozmiarów bo moja Wu po pierwszej zimie dopiero startuje





Zbyszku, przecudna jest ta funkia!

pozdrawiam słonecznie
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
meconopsis 09:19, 29 kwi 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
safikey napisał(a)
Czy ktos moze mi podpowiedziec jaka funkie kupilam- nawet pani w szkolce nie pamietala nazwy
Chcialam ja posadzic na sloncu (11-16) tylko nie wiem wytrzyma.
????

Mysle że jest to funkia Fragrant Bougert albo Emily Dickinson?



pomożecie?


To raczej nie będzie "Fragrant Bouquet", bo ta ma bardziej owalne liście. "Emily Dickinson" ma podobne w kształcie liście z tym margines jest szerszy. Ale ta Twoja hosta jest młoda i w pojemniku więc na stanowisku moze wybarwiać się trochę inaczej. Obie należą do host Fragrant, czyli o białych pachnących kwiatach. Podobne wśród tych kształtem liści są "Austin Dickison" i "Mistress Mabel". Jest jeszcze "So Sweet", ale tej liście sa lekko błyszczące i mają mocniejszą fakturę.
W moim ogrodzie liście "Fragrant Bouquet"


i "So Sweet", której wstawiam zdjęcie na wystawie południowej. Wszystkie wymienione Fragrant mogą rosnąć prawie w pełnym słońcu, także bez względu na to jaka to się okaże Twoja odmiana w przyszłości, można ją dać na takie stanowisko...


Hosta "White Feather", którą wstawił Zbigniew, byłaby niewątpliwm hitem ogrodów gdyby ta biel liści utrzymała się trochę dłużej poza wczesną wiosną. Później niestety, zielenieje kompletnie i jest bardzo mało widoczna. Ale jak na ten czas to robi faktycznie wrażenie.
____________________
ZbigniewG 09:36, 29 kwi 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8905
zgadza się White Feather można ją traktować jak kwitnące tulipany , u mnie znika za paprociami
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies