Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moja mała kwiatowa wyspa

Pokaż wątki Pokaż posty

Moja mała kwiatowa wyspa

Adaline 14:00, 20 mar 2019

Dołączył: 20 mar 2019
Posty: 2
Witam, mam na imię Magdalena i od jakiegoś czasu regularnie zaglądam na forum w poszukiwaniu ogrodowych inspiracji

Od ubiegłego roku mieszkam w nowym domu. Mój ogród jest niewielki i bardzo chciałabym żeby stał się taką kwiatową wyspą pomiędzy polami które nas otaczają Dla mnie każdy maleńki nawet kwiat to powód do radości i uśmiechu. Poza tym chciałabym przyciągnąć jak najwięcej owadów i ptaków żeby ogród tętnił życiem. Ubiegłej jesieni posadziłam kilkanaście róż w rabatach utworzonych przed domem tzw przedogródek.

Chciałabym stworzyć rabatę przy płocie od strony południowej i kawałek od wschodniej do końca tarasu żeby stanowiło to ładną całość. Od południa posadzone są tuje po stronie sąsiada a od strony wschodniej jest płot betonowy. Bardzo prosiłabym o pomoc w następującej kwestii jaki nadać kształt rabacie żeby tworzyła z resztą ogrodu spójną całość?






Jakiej szerokości powinna być rabata aby rośliny dobrze rosły? Jakie rośliny dobrać? (marzy mi się nie wysoka odmiana brzozy
Gardenarium 07:38, 21 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro brzoza ma być wysoka, to nie odmiana, a normalna brzoza, jakie występują w stanie dzikim. Brzozy odmianowe są mniejsze od tych dzikich, ale bardziej szlachetne i atrakcyjne jeśli chodzi o korę i większe liście, lub wręcz liście np. koloru bordowego lub żółtego.

Rabaty dobrze aby miały np 200 cm. Skoro mają być na nich drzewa liściaste.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 08:16, 21 mar 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Adaline,

trochę dziwnie projektować rabaty nie wiedząc, gdzie potrzebujesz przejścia, ile byś chciała trawnika zostawić, i gdzie potrzebujesz się osłonić.
Ale strzelając w ciemno zaproponowałabym taki układ:


Sama mam rabatę szer. 2m od południa i powiem Ci, że to strasznie mało

Poproś sąsiada, żeby te tuje przycinał na wysokości ogrodzenia, nie puszczał ich na żywioł. Tuje dają cień całoroczny a rosną wysokie. Za parę lat na tej południowej rabacie nie utrzymasz ani jednej kwitnącej rośliny.
Drzewa liściaste pod tym względem są bardziej przyjazne, bo można sadzić kwiaty pochodzenia leśnego, które kwitną wiosną, przed rozwinięciem liści na drzewach.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Adaline 12:51, 22 mar 2019

Dołączył: 20 mar 2019
Posty: 2
Dziękuję bardzo za porady. Jeśli chodzi o trawnik to chciałabym go zostawić jak najwięcej aby dzieci miały gdzie poszaleć. Co do osłaniania się to nie mam aż takiej potrzeby
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies