Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki głogów, głóg - Crataegus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki głogów, głóg - Crataegus

Mazan 07:48, 03 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sylwio, podejrzewam zarazę ogniową, chorobę bakteryjną. Jeśli jeszcze do informacji, że "bardzo szybko poszło" dojdzie zakrzywienie wierzchołka pędu w pastorał, a na korze zobaczysz kropelkę żółtawego wycieku to będzie dokładne rozpoznanie. Wszystkie posiadane środki działają powierzchniowo i leczenia interwencyjnego nie ma, jedynie zapobiegawcze - to środki miedziowe. Domowym sposobem niektórzy sadownicy próbują ałunem glinowo - potasowym, ale nie znam skuteczności. Na zachodzie jest używany lecz u nas jakoś nie doczekał się rejestracji.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sylwia_slomc... 09:06, 03 cze 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Dziękuję Walerku za rozpoznanie, doradź co teraz , pryskać i próbować ratować miedzianem , czy wyciąć w pień co lepsze?
Pozostałe rośliny mam na uwadze.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Whiti1 15:49, 04 cze 2017

Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 1
Czy plamki na liściach mojego głogu to również choroba? [załączam zdjęcia] Ogólny wygląd drzewa jest ok ale listki zaczynają czernieć z jednej strony i niektóre pąki kwiatów zwiędły.

Głóg wysadziłam tydzień temu i regularnie go podlewam. Na drzewie zauważyłam sporo mrówek ale nie znalazłam mszyc. Czy to choroba o której pisaliście na początku wątku i należy stosować opryski? Pozdrawiam
Mazan 13:20, 05 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Whiti1

To nie ta choroba lecz równie groźna plamistość liści głogu. Nie zwalczana może doprowadzić do uschnięcia z wyczerpania, gdyż po opadnięciu w połowie lata liści roślina wypuści drugie i z powodu braku zapasów będzie bardzo podatna na mróz.
Zwalczać trzeba sprzątając liście oraz stosować opryski sarfunem lub topsinem, domarkiem, sportakiem alpha przemiennie ze środkami ekologicznymi. Należy także przeglądać rośliny owocowe i ozdobne, gdyż grzyb przenosi się.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
asiula51 20:01, 20 kwi 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 3
Witam,

Mam problem z moim głogiem Red Scarlet posadzonym w zeszłym roku na jesień. Na jego młodych listkach pojawiły się intensywnie czerwone plamy. Czy to objaw jakiejś choroby. Czy wykonać oprysk na choroby grzybowe? Porównując zdjęcia podawane na forum z plamami na listkach nie potrafię doszukać się podobnych. Może ktoś pomoże. Załączam zdjęcia. Pozdrawiam.
asiula51 20:02, 20 kwi 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 3
Mazan 19:25, 22 kwi 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiula51

Zapytać muszę czy nie ma żadnych wycieków? Kolorem przypomina chorobę bakteryjną, ale może to być tylko grzybowa rdza. Proszę o większe i wyraźniejsze foto.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gdolniak 09:36, 23 kwi 2019

Dołączył: 23 kwi 2019
Posty: 3
Witam,

Na moich starych juz drzewach głogu (głóg szkarłatny), pojawiała się jakaś choroba, która całkowicie ogołaca gałęzie z liści. Kwiaty całkowicie obumierają, a liście robią się czerwonawe. Choroba ta, przechodzi z gałęzi na gałęzie i progresywnie niszczy drzewo.

Załączam cztery zdjęcia:
1. Chore liście na gałęzi - widać czerwonawy kolor liści, brak kwiatów.

2. Chore liscie - czerwonawy kolor listków, całkowicie zniszczony kwiat.
3. Zdrowe gałąź - tak jak powinna wyglądać, białe kwiaty, zielone liście.
4. Drzewo z suchą już gałęzią.

Proszę o pomoc w identyfikacji choroby oraz sposobu jej zatrzymania.

Pozdrawiam,

asiula51 14:11, 08 maj 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 3
Mazan napisał(a)
Asiula51

Zapytać muszę czy nie ma żadnych wycieków? Kolorem przypomina chorobę bakteryjną, ale może to być tylko grzybowa rdza. Proszę o większe i wyraźniejsze foto.


Pozdrawiam


Witam po dłuższej przerwie.

Dziękuję za odpowiedź. W międzyczasie obserwując liście , szczególnie w tych zwiniętych czerwonych pojawiły się mszyce i ich jaja lub larwy. Spryskałam drzewo preparatem Decis. Mam nadzieję, że pomoże.

Pozdrawiam.
Mazan 17:52, 09 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiula51

Teraz wiem, że to miodówka zaliczana do koliszków, bliska 'krewna' mszyc.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies