Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W jabłoniowym sadzie

Pokaż wątki Pokaż posty

W jabłoniowym sadzie

agu 22:33, 25 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 30
Asiu ! Bardzo dziekuje za rady i pomoc Pomysł z zagajnikiem w narożniku bardzo mi się podoba! Zasłoni te stara wiatę, na która mam widok z tarasu i będzie uporządkowany - będę tam mogła zrobić wrzosowisko w kamyczkach. Projekty oglądałam są urocze, ja chyba wolałabym mniej „sielski” a bardziej nowoczesny, poukładany ogród. Pod jablonkami podobają mi się te inspisacje które mi przysłałas - np. bukszpany lawenda i miskanty

Musze przetrawić pomysł falistych rabat, lubię proste formy ale może to da ciekawsze widoki. Moj M za to chce mieć prosto i łatwo do koszenia . Czy masz może pomysł co zrobić z roślinami, które już mam pod jabloniami, jesli tam miałyby znaleźć się tylko bukszpany i trawy? Altany bliżej ogrodzenia nie planujemy - raczej siatka do siatkówki by się przydała (wiem ze to niezbyt uroczy element)
Jeszcze raz bardzo bardzo dziekuje
____________________
Agu W jabłoniowym sadzie
agu 05:55, 26 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 30
lawenda i bukszpany.. ale to Prowansja i mnóstwo słońca a u mnie pod jabłonkami akurat cień i lawenda nie będzie go lubiła

Więc może bardziej rabata z hortensji i bukszpanów pod jabłonkami? powtarzalna. A przy pniach "skarpetki" z funki lub może jakiś traw?
Wtedy bałaganik cieniolubny (rododendrony, azalię, tawułę, irgę mogłabym zabrać i posadzić od południa tam gdzie będzie żywopłot nowy. Tylko nie mam cienia - wszędzie patelnia tylko pod jabłonkami cień.

Może z tych roślin, które mam coś takiego by się udało stworzyć:


A zagajnik brzozowy mógłby być taki tylko z wrzosami?



Najpilniejsze teraz to rozbudowa tarasu - w maju, pergola dla Wisterii i żywopłot od południa żeby już zaczął sobie rosnąć
____________________
Agu W jabłoniowym sadzie
makadamia 07:49, 26 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No więc tak:
- fajnie że lasek brzozowy klepnięty
- nad połączeniem brzozy-kamyki-wrzosy trzeba będzie pomyśleć, bo to nie jest połączenie występujące w naturze; inspiracje z brzozami i kamieniami jakiś miesiąc temu wyszukiwałam Magdzie z ogrodu z wilkiem, bo ona też robi brzozy z kamieniami; natomiast czy wrzosy się polubią z kamieniami.... wątpliwe ale do przemyślenia
- bukszpany pod jabłonkami owszem, lawenda na pewno nie;
- linie proste na pewno mogą być, nawet łatwiej mi będzie coś wymyśleć niż z takimi swobodnymi

Mogłabyś zrobić listę roślin, które już masz? z planu czasem trudno mi odczytać. Postaram się je jakoś zagospodarować.

Jakie wymiary powinno mieć boisko do siatkówki?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 07:51, 26 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110

tutaj akurat rośnie kocimiętka


tutaj na pewno rozpoznaję szałwię i rozchodniki, na samym przodzie chyba jakiś carex
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:49, 26 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Narysowałam linie proste.
Boisko do siatkówki od północy.
Właśnie się zorientowałam, że brzozami zasłoniłam Ci okno.
Powinny zostać tylko te trzy przy garażu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
agu 09:56, 26 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 30
Wow! to jest to! Dzięki - jesteś cudowna!! Ta rabata na rogu w dole będzie miałą z 6 m szerokości. to będzie ok? Gdzieś czytałam że nie powinno się przekraczać 3m. Bardzo podoba mi się rabata na froncie - muszę pomyśleć o przyszłości i zasłonić okno od sypialni
____________________
Agu W jabłoniowym sadzie
makadamia 10:27, 26 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Powinno być ok.
3 metry to jest szerokość solidnej rabaty bylinowej. Natomiast drugie 3 metry to jest miejsce na jakiś piękny krzew. Jak poszukasz np w katalogu ZSP czy ogrodeusieto zobaczysz, że ciężko jest znaleźć krzewik poniżej 2 metrów szerokości. Jakieś tawułki czy berberysy najczęściej. Natomiast większość dereni, kalin, jaśminowców, pęcherznic, bzów jest dużo szersza.
A takie krzewy są bardzo cenne dla ogrodu, bo najczęściej kwitną wcześnie, kiedy rabaty bylinowe jeszcze nie błyszczą pełnią urody

W dodatku widzę, że w tym rogu posadziłaś już jakieś bordowe drzewko, które też się rozrośnie.

Tutaj napomknę tylko o częstym problemie, z którym sama się zresztą borykam: jak się kupuje i sadzi sadzonkę sięgającą kolan, to trudno uwierzyć, że ona rozrośnie się w krzew szerokości pokoju. Dlatego powszechna jest tendencja do sadzenia roślin zbyt gęsto, co potem odbija się czkawką.

W każdym razie, ja bardziej się boję o obsadzenie tej rabaty od południa: nie dość że wąziutka to jeszcze tyłem do słońca, a że jest blisko tarasu, to powinna być super atrakcyjna.
Nie wiem, czy tam nie byłby najlepszy po prostu szpaler hortensji pod żywopłotem.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
agu 05:24, 27 kwi 2019


Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 30
makadamia napisał(a)
No więc tak:
- fajnie że lasek brzozowy klepnięty
- nad połączeniem brzozy-kamyki-wrzosy trzeba będzie pomyśleć, bo to nie jest połączenie występujące w naturze; inspiracje z brzozami i kamieniami jakiś miesiąc temu wyszukiwałam Magdzie z ogrodu z wilkiem, bo ona też robi brzozy z kamieniami; natomiast czy wrzosy się polubią z kamieniami.... wątpliwe ale do przemyślenia
- bukszpany pod jabłonkami owszem, lawenda na pewno nie;
- linie proste na pewno mogą być, nawet łatwiej mi będzie coś wymyśleć niż z takimi swobodnymi

Mogłabyś zrobić listę roślin, które już masz? z planu czasem trudno mi odczytać. Postaram się je jakoś zagospodarować.

Jakie wymiary powinno mieć boisko do siatkówki?


Asiu, moje rośliny obecne (pod jabłonkami):
1. 2 rododendrony - Hybride Balalaika - różowe- urosną do 40-80cm
2. 1 azalia Knap-Hill-Hybride "Schneegold'biala - urośnie na 1-2 m
3. 1 hortensja bukietowa
4. 1 irga płoząca
5. ok 6 jałowców płożących
7. tawuła van Hautte'a
8. 2 bukszpany obecnie ok 50 cm

A co do rabaty od południa to właśnie o hortensjach myślałam na tle Cisów

Wrzosy mogą nie być na kamykach - mogę sobie ułożyć ścieżkę z płyt między wrzosami samymi - też będzie urocza

Zasłonięcie okna brzózką tak nie przeszkadza bo to już jest i tak północny widok z okna na nieszczęsną wiatę a do tego te brzózki himalajskie są takie ażurowe.

Boisko do siatkówki jakieś 8x16m. powinno być wzdłuż jablonek bo od domu w stronę jabłonek jest spadek. Ale myślę o tymczasowych rozwiązaniach - na lato będziemy montować siatkę na trawniku i tyle, nie planujemy specjalnego podłoża etc

Jejku dziękuję że mi tyle pomagasz !

Tadaaam!
____________________
Agu W jabłoniowym sadzie
Sima 23:11, 30 kwi 2019


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
Podczytałam trochę o tym cieniu u Ciebie pod drzewkami - a myślałaś o Hakonechloa macra? Jest kilka odmian - rosną u mnie i w cieniu i na słońcu Mają też uniwersalny wygląd jak dla mnie - mogą grać i w sielskich klimatach i w nowoczesnych
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
agu 06:43, 02 maj 2019


Dołączył: 13 kwi 2019
Posty: 30
Sima napisał(a)
Podczytałam trochę o tym cieniu u Ciebie pod drzewkami - a myślałaś o Hakonechloa macra? Jest kilka odmian - rosną u mnie i w cieniu i na słońcu Mają też uniwersalny wygląd jak dla mnie - mogą grać i w sielskich klimatach i w nowoczesnych


Haniu, dziękuję że zajrzałaś! Hakonechloa właśnie bardzo mi się podoba i zaplanowałam je w moim projekciku ale nie wiedziałam o tym że dobrze im w cieniu - to super wiadomość dla mnie
____________________
Agu W jabłoniowym sadzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies