Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Hellenowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Hellenowy ogród

Indywidualna... 23:58, 29 kwi 2019

Dołączył: 23 kwi 2019
Posty: 3
Witajcie,
od kilku tygodni przeglądam Ogrodowisko... Zachwycam się pięknymi ogrodami, chłonę wiedzę na temat roślin, obserwuję, notuję, podziwiam.

Wraz z przeprowadzką do nowego domu pojawił się także w moim życiu nowy temat - ogród.
Jestem osobą raczkującą w tym temacie, mam jednak w sobie sporo zapału i chęci aby stworzyć ogród, w którym ja, mój mąż oraz nasza skromna gromadka znajdzie miejsce dla siebie

Działka ma powierzchnię ok 1060m2. Z tego ok 400 zajmuje dom wraz z podjazdem, tarasem i ścieżkami. do zagospodarowania mamy więc ok 650 metrów.
Na tym terenie musi znaleźć się ogródek warzywny i owocowy, miejsce na plac zabaw dla dzieci( huśtawka, domek, piaskownica), miejsce na drążek do ćwiczeń dla męża, miejsce na ławkę/huśtawkę do odpoczynku oraz całkiem spory trawnik do gier i zabaw

Wstępnie rozrysowałam rabaty i umiejscowiłam te elementy, jednak nie wiem czy taki rozkład ma sens, oraz w jaki sposób skomponować rośliny na rabatach i żywopłotach. Nie chcę przekombinowania, ale równocześnie chciałabym, aby ogród zachwycał o każdej porze roku.

Na pierwszy rzut chciałabym zaplanować żywopłoty. Nie wiem jak podejść do tematu, chciałabym aby w ogrodzie były zarówno rośliny zimozielone iglaste oraz liściaste, ale też liściaste niekoniecznie zimujące. mam w głowie jakieś pomysły, chętnie zasięgnę waszej opinii, drodzy forumowicze.

Na początek wstawię może ten mój wymęczony plan, sukcesywnie zaś będę opisywała moje pomysły. Chętnie zasięgnę forumowych porad, przyjmę krytykę i słowa otuchy
Na rysunku nie zamieściłam stron świata - wjazd jest od północy, taras to południowy zachód.



Na pierwszy ogień tył ogrodu, czyli strona od południa, chciałabym aby za placem zabaw znajdował się szpaler z choiny kanadyjskiej , tuż obok niego na lewo myślałam o szpalerze z kilku tui ( niekoniecznie szmaragd, może w odmianie złotej),jako tło za ławką/huśtawką, a dalej przed warzywnikiem świerk serbski w towarzystwie innego iglaka ( jakiego?) - w tym miejscu mam do zasłonięcia małpo urodziwy budynek sąsiada, który widzę z tarasu. Ogród warzywny chciałabym ograniczyc z dwóch stron ( od strony płotu) ligustrem i poprowadzić go docelowo na wysokość 1,5-1,7. Sam warzywnik zaś oddzielić od trawnika albo tawułą japońską golden princess albo tawułą szarą.

Wokól ławki chciałabym posadzić rośliny, które stowrzą przyjemny klimat, zachecający do odpoczynku, może hortensje w towarzystwie traw ozdobnych i dwóch drzew liściastych, np. odmian klonu?

Jak myślicie? czy taki układ żywopłpotu się sprawdzi? wydaje mi się, że gdzieś mignął mi podobny... połączenie choin z tujami.

Z racji na ograniczone fundusze ogród będzie powstawał etapami, mając jednak w domu książkę Danusi chciałabym trzymać się zasad w niej zawartych - najpierw zaplanować, a potem trzymać się konsekwentnie i stopniowo obsadzać kolejne rabaty. . aaaaaa właśnie, te choiny z tujami może mi w książce danusinej mignęły...


Pozdrawiam serdecznie
Helena
____________________
Helena Hellenowy ogród
Nallar 00:09, 30 kwi 2019


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Witam imienniczkę mojej mamy.
Zapowiada się ciekawie.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
Indywidualna... 00:10, 30 kwi 2019

Dołączył: 23 kwi 2019
Posty: 3
Witaj Weszłam sprawdzić czy działa podpis a tu niespodzianka, pierwszy komentarz
Zielony podpis chyba już działa
____________________
Helena Hellenowy ogród
Nallar 00:12, 30 kwi 2019


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 10542
Indywidualna_mama napisał(a)
Witaj Weszłam sprawdzić czy działa podpis a tu niespodzianka, pierwszy komentarz
Zielony podpis chyba już działa

Działa, działa.
Za kilka dni będzie tu masa nowych wpisów i porad.
Pozdrawiam.
____________________
Pozdrawiam. Ogródek Ewy
sylwia_slomc... 09:33, 30 kwi 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Witaj Przyznam się, że niewiele z tego rysunku widzę bom ślepa i tak małych elementów rozczytać nie jestem w stanie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Indywidualna... 12:36, 30 kwi 2019

Dołączył: 23 kwi 2019
Posty: 3
Sylwia, dziękuję za wiadomość.
Rysunek malutki, wiem mam jedna nadzieję, ze ukazuje chociaż jak dom jest ustawiony na działce, no i wstępny zarys.
Powoli będę dodawała poszczególne fragmenty, w większej skali - liczę, ze będzie bardziej czytelne...

w każdym bądź razie, na niebiesko w prawym górnym rogu zaznaczyłam teren na warzywnik. Na górze na środku tam gdzie są te dwie kule chciałam umiejscowić ławkę, a na prawo od ławki ma być kącik zabaw - chcę żeby był na wprost tarasu, zeby mieć oko na dzieci. Z czasem plac zabaw zastąpi pewnie nowa rabata.

Poniżej zdjęcie w realu
Pierwsze zdjęcie pokazuje widok z tarasu - po lewej wyłania się raczej mało urodziwy, niezamieszkały budynek, na linii widoku planuję właśnie pod płotem posadzić świerka w kombinacji z inny iglakiem, bądź dwa, czy nawet trzy świerki - chcę zasłonić ten budynek.a na lewo za świerkami w rogu ogrodu chciałabym uprawiać warzywa. zależy mi na własnych warzywach.



i drugie ujęcie


Na wprost tarasu ( na zdjęciu zaraz za taczką) mamy furtkę - używamy jej.

O coś takiego mniej więcej mam w głowie. Przy ławce nie wiem jeszcze jakie rośliny, chętnie posłucham waszych porad - jak zaaranżować taki kącik, aby był przyjemny. TO będzie miejsce, gdzie np. babcia będzie mogła usiąść i obserwować wnuki, skąd będzie można sędziować "mecze" dzieci, ale też miejsce, gdzie po prostu można poczytać książkę.
____________________
Helena Hellenowy ogród
AnnaMS 13:41, 30 kwi 2019


Dołączył: 04 gru 2017
Posty: 2103
Witaj Heleno Widzę że mamy podobne wielkościowo ogrody, z tym że nie mam miejsca na zabawy na trawie bo są rabaty Ale mam huśtawkę i ławki i pergolkę wypoczynkową. Super że masz czystą kartę, nie musisz zmieniać i naprawiać, masz pomocników w postaci tego forum, i co najważniejsze chęć i zapał, będę podglądać Twoje postępy
____________________
Zielony zakątek z Antonówką
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies