Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Glina w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Glina w ogrodzie

chlodny_ogro... 14:10, 05 maj 2019

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 1
Witam,
Wiem , że temat gliniastej ziemi został dosyć obszernie omówiony w wielu wątkach jednakże chciałem zasięgnąć porady. W zeszłym roku ogrodziłem kawałek ziemi i postanowiłem przeznaczyć jej część na ogród.

Kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu został rozebrany dom więc zacząłem od przekopania ziemi i wygrabienia gruzu, a następnie wyrównania jej i zasiania trawy. Mimo, że trawa ładnie urosła okazało się, że ziemia jest bardzo nieprzepuszczalna, w zimę miałem jedno wielkie błoto które wciągało buty natomiast w susze twardą popękaną skorupę, a sama ziemia jest gliną w niektórych miejscach czarną a w innych żółtą.

Po zimie oczywiście trawa na większości terenu nie wyrosła. Kupiłem 6 ton piachu i mam zamiar przekopać ziemie i ją porządnie przegrabić, a potem rozsypać piach i przekopać z nim ziemie.

Nie mam kompostu dlatego po wszystkim chciałbym zasiać łubin niebieski.Czy takie działania mogą w znacznym stopniu poprawić przepuszczalność ziemi?.

Teren na którym działam to około 80-100 m2 i nie mam możliwości wpuścić sprzętu, także pozostaje mi łopata, widły i grabie, stąd chciałbym się upewnić czy mój wysiłek nie pójdzie na marne.Pozdrawiam
sylwia_slomc... 14:59, 05 maj 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81723
Gline rozluźniamy piaskiem, ma sens to działanie tylko trzeba ten piach wprowadzić równomiernie i jak najgłębiej
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
embejot 12:53, 14 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2018
Posty: 3
Również mam całą działkę z gliniastej i kwaśnej ziemi. Z tego co czytałam warto piasek zmieszać z granulowanym obornikiem. Dodatkowo na jesień przekopać i zostawić w tzw. ostrej skibie - podobno przez zimę dobrze przemarznie i poprawi to jej strukturę.

Ciekawa jestem rezultatu po łubinie. Planujesz w tym roku łubin, a w przyszłym zakładanie trawnika?
Gardenarium 23:03, 17 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piasek rozluźnia ale trzeba glinę także użyźnić obornikiem, nawozami zielonymi (łubin żółty najlepszy do tego celu).

Dodawaj wszystko, co zielone i co tworzy próchnicę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:04, 19 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
HaniaA napisał(a)
Witam wszystkich

Razem z mężem postanowiliśmy założyć rabatę, mąż kopiąc dół pod rośliny napotkał problem w postaci twardej zbitej gliny na głębokości ok 30-40,jest nie do rozbicia szpadlem czy widłami (to by była długa żmudna praca-ponad siły), dodatkowo przeszkodził mu deszcz i nasz rów wypełnił się wodą która nie schodzi.

Plan był taki żeby wykopać jak najgłębszy rów, nasypać żwiru, potem specjalnie przygotowanej mieszanki ziemi i powsadzać rośliny. Nie mniej jednak nie spodziewaliśmy się że kopanie zakończy się na 30-40 centymetrach. Dodatkowo ta stojąca woda rodzi pytania:

Czy rośliny nie będą gnić stojąc w takiej wodzie po deszczu?
Czy dalsza praca ma sens tzn wykopać ten rów na te 30-40 cm i powsadzać tak płytko rośliny? czy za jakiś czas jak korzenie zaczną się rozrastać to przebiją się przez tą twardą glinę? Czy zrobi się taka "donica"? w dodatku płytka? co wtedy?

Dodatkowo w ogródku jest pełne słońce a więc- jak nie ma deszczu to jest sucho i skała a jak leje to woda długo wsiąka.

Narazie kupiliśmy thuje golden smaragd, oraz dwa modrzewie szczepione na pniu. Rośliny stoją i czekają a my nie wiemy co robić. Proszę o pomoc doświadczonych ogrodników, gdyż ja jestem zupełnie początkująca...






Tak, rośliny będą gnić w takiej wodzie.
Rozwiązanie:

nawiercenie dziur drenażowych - przewiercić się do piasku, wypełnić dziury kamieniami.

Podwyższone rabaty a na brzegu rabat odwodnienie liniowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies