Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Zakładanie rabaty a problem z gliną i stojącą wodą

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie rabaty a problem z gliną i stojącą wodą

HaniaA 17:14, 18 maj 2019

Dołączył: 18 maj 2019
Posty: 5
Witam wszystkich

Razem z mężem postanowiliśmy założyć rabatę, mąż kopiąc dół pod rośliny napotkał problem w postaci twardej zbitej gliny na głębokości ok 30-40,jest nie do rozbicia szpadlem czy widłami (to by była długa żmudna praca-ponad siły), dodatkowo przeszkodził mu deszcz i nasz rów wypełnił się wodą która nie schodzi.

Plan był taki żeby wykopać jak najgłębszy rów, nasypać żwiru, potem specjalnie przygotowanej mieszanki ziemi i powsadzać rośliny. Nie mniej jednak nie spodziewaliśmy się że kopanie zakończy się na 30-40 centymetrach. Dodatkowo ta stojąca woda rodzi pytania:

Czy rośliny nie będą gnić stojąc w takiej wodzie po deszczu?
Czy dalsza praca ma sens tzn wykopać ten rów na te 30-40 cm i powsadzać tak płytko rośliny? czy za jakiś czas jak korzenie zaczną się rozrastać to przebiją się przez tą twardą glinę? Czy zrobi się taka "donica"? w dodatku płytka? co wtedy?

Dodatkowo w ogródku jest pełne słońce a więc- jak nie ma deszczu to jest sucho i skała a jak leje to woda długo wsiąka.

Narazie kupiliśmy thuje golden smaragd, oraz dwa modrzewie szczepione na pniu. Rośliny stoją i czekają a my nie wiemy co robić. Proszę o pomoc doświadczonych ogrodników, gdyż ja jestem zupełnie początkująca...




MartaKozak 14:50, 05 lip 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Nie wiem czy temat jeszcze aktualny, ale ze mialam u siebie podobny problem , to sie wypowiem

Tez mam glebe gliniasta, z wysokim poziomem wod gruntowych i spadkiem w strone rabaty. Jeszcze przed O wsadzilam w taka ziemie szmaragdy, niestety zaczely mi zamierac.

Zrobilam przed nimi drenaz / odwodnienie terenu: wykopalam gleboki row (ok 1.2m), zasypalismy drobnymi kamieniami na ok 80cm, wlozylismy rure drenarska z odprowadzeniem wody do stawu sasiada.

Niestety niewiele to dalo. Nastepnej wiosny wykopalam wszystkie tuje. Przekopalam ziemie na szerokosc ok 80 cm i glegokosc ok 1 szpadla z duza iloscia kory. Nastepnie zrobilismy podwyzszone rabyty z czarnoziemu (ok 40 cm) i w tak przygotowanym podlozu wsadzilismy te szmaragdy. Rosna jak szalone

Fotorelacje masz tutaj:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7347-wielicka-przygoda-ogrodowo-remontowa?page=33
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies