Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

inka74 23:02, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Tylko nie morduj proszę
1. Nasadzenia masz romantyczne ale rabaty proste, kanciaste - dlaczego? Tak wolisz czy gruz w podłożu?
2. Nie lubisz gambionów, kamienia a co lubisz? Wrzuć 2-3 piny ogrodów, które ci się podobają
3. Jak chcesz spędzać czas w ogrodzie jak już będzie zrobiony? Ile osób w nim będzie standardowo? 1, 2 czy np. 4?
4. Czy skrzynie na warzywa, foliak i 2 kompostowniki muszą zostać? Co uprawiasz pod folią? Czy zamiast 2 może być jeden kompostownik. Czy skrzyń na warzywa ci wystarcza?
5. Miejsce do siedzenia ma być w słońcu czy w cieniu? W jakich godzinach? Rano czy po południu?
5. Zaznacz na planie miejsca, które są w większości w ciągu dnia w cieniu i takie w większości w słońcu.
6. Gdzie trzymasz sprzęt do prac? U rodziców?
7. Czy chcesz kawałek trawnika czy dopuszczasz ew. ogród bez trawnika. Pisałaś, że nie masz obecnie trawnika ale to trochę co innego.
8. Fundamenty będziesz rozbierać czy zostają? Te pręty po ogrodzeniu przed wgłębnikiem będziesz wycinać?
9. Czy przy pracach cięższych możesz kogoś wynająć, zapłacić lub ktoś ci może pomóc czy raczej możesz liczyć tylko na swoje ręce i tańsze rozwiązania.

Jak gdzieś wcześniej odpowiedzi były to przepraszam ale takie zebranie danych pomaga. Krótkie odpowiedzi.potrzebne. twój ogród jest wbrew pozorom takiej wielkości jak cały mój frontowy ogródek i ten główny z boku przy domu. Jest sporo miejsca ale nie na wszystko. Prawie 250 metrów to jest ładna chusteczka.

Do tego przydałaby się lista drzew i krzewów które masz i koniecznie muszą zostać bo je uwielbiasz z zaznaczeniem, gdzie są wkopane lub czekające na wkopanie i kilka ulubionych innych roślin. Rozumiem, że to nowe nasadzenia i można je przenieść na wiosnę lub jesienią.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gosiek33 07:44, 11 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Inka to jest prawdziwa lista! Bardzo jestem ciekawa odpowiedzi


Szkoda, że ciężki sprzęt nie wchodzi w rachubę
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
anka_ 08:04, 11 lis 2019


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
galgAsia napisał(a)
Ania, ja po wizycie u Kasi Bellingham postanowiłam, że będę miała dużo roślin z owockami dla ptaków. Przy moich "areałach" nie mogę - niestety - poszaleć tak, jak bym chciała, ale myślę o tym i próbuję...
No i co narobiłaś Weszłam na blooga Kasi i pierwsze co rzuciło mi się w oczy to żywopłot z głogu. A ja ostatnio tyle nad nim dumałam. I teraz mus eMa za dupsko z wyrka ściągać i iść szykować teren. Oj ty niedobra...
A tak całkiem poważnie to też Asiu wybierając rośliny patrzę pod kątem zwierząt. I sądząc po zwiększającej się ich ilości to chyba działa, choć wiem że daleka jeszcze przedemną droga.
Miłego dnia życzę
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
galgAsia 10:22, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Iwona zapędziłaś mnie do narożnika i jeszcze krótkie odpowiedzi... Spróbuję, ale czasem bez rozwinięcia tematu można wysnuć mylne wnioski...

1. Ot, taka dwoistość natury, sama się nad tym często zastanawiałam. Chyba kanciaste łatwiej mi było zaprojektować i wykonać, a nasadzenia maskuję tę geometrię.
2. Pinów Ci żadnych nie wrzucę, bo nie mam . Gabionów nie lubię, bo: siatka - klatka, sztywne, sztuczne. Kamień - lubię. Drewno lubię. Podoba mi się też beton imitujący drewniane deski - np. w ścieżce z kamykami. Nie lubię zmian o charakterze rewolucyjnym - zdecydowanie wolę ewolucję. Mam wrażenie, że jestem dość konserwatywna.
3. Ogród ma być kameralny. 2 osoby to stały skład, w porywach 4-5. Leżak, książka, palenisko - tyle mi do szczęścia wystarczy.
4. Tunel jest dla pomidorów i bakłażanów. 2 skrzynie wystarczają. Kompostowniki są składane, w każdej chwili można je zredukować lub rozstawić, w zależności od potrzeb.
5. Miejsce do siedzenia - na planie 16. Cień, ale dopiero od wczesnych godzin popołudniowych. Planuję postawić tam pergolę z opcją zadaszenia / zacienienia.



Przez większość dnia na całości nie ma cienia
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 10:48, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
6. Sprzęt u Rodziców w piwnicy.
7. Trawnik jest mocno czaso- i pracochłonny, zwłaszcza na etapie zakładania. Podobają mi się trawiaste ścieżki, ale walczyłabym długo z różnorakimi chwastami, żyjącymi w tej ziemie od zawsze. Jeszcze ciągle się waham, ale dopuszczam wersję bez trawnika.
8. Usuwanie murka bez ruszania jabłonek nie ma sensu, bo trzeba będzie wypłaszczać uskok, czyli zabrać jeszcze więcej powierzchni. Jabłonki zostają (póki co...), murek zostaje, słupki do wycięcia.
9. Mogę liczyć na aktywny udział w pracach eM-a, Taty, być może brata. Wynajęcie człowieka / człowieków nie powinno być problemem. Ciężki sprzęt nie wjedzie.

Iwonka, nie chcę rewolucji...


____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 11:06, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Wszystkie nasadzenia są świeże - najstarsze z wiosny 2018.
Drzewa i krzewy:
-klony - ussuryjski, ginnala, ściętolistne
-wiąz Jacquline Hillier
-lipa drobnolistna Lico
-jabłonki ozdobne Royalty, Ola
-jarząb Autumn Spire Flanrock
-ambrowiec
-parocja perska Persian Spire
-hortensje
-kaliny
-oczary
-derenie
-trzmielina oskrzydlona
-budleje
-świdośliwy
-jodła balsamiczna Nana
-choina kanadyjska Jeddeloh
-cisy pośrednie Wojtek

Inne:
-trawy - miskanty, hakonechloe, stipa, carex
-zawilce, astry, chryzantemy
-jeżówki, pysznogłówki, jarzmianki
-róże, lilie
-powojniki
-szałwie, kocimiętka
-paprocie
-żurawki, tiarelle, brunnery, bergenie

Sadziłam tylko takie rośliny, które lubię. Niczego nie wyrzucę
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
inka74 11:31, 11 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Rewolucji totalnej nie będzie. Myślę że nie jest potrzebna. Trzeba wykorzystać maksymalnie to, co już zrobiłaś bo dużo się udało. Wgłębnik i pryzmę w nim bym wykorzystała. jako w chwili obecnej miejsce techniczne do obrobienia kiedyś w przyszłości. Plan wieczorem bo teraz niestety proza życia z chorym w domu mnie przygniata
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mary 12:05, 11 lis 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3515
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Polerowany granit jest niebezpieczny po opadach deszczu, rosie i przymrozkach. Łatwo się przewrócić.

UlaB napisał(a)
o ile wiem jest tez płomieniowany i stopnice
Z płomieniowanym mam bardzo dobre doswiadczenia od niemal 10 lat (taras i wejście główne) - nie ten z casto ale mysle ze użytkowo to to samo.

Dziewczyny. Jak wy to rozpoznajecie?
W opisie w Casto nie znalazłam wskazówki, jaki to jest.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Magleska 12:21, 11 lis 2019


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18739
ciekawe co Iwonka wymyśliła zacieram rączki na nowy serial
rewolucja Ci niepotrzebna ,bo już masz ciekawie teraz tylko podopracowywać niektóre kawałki
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
kwartet 15:23, 11 lis 2019

Dołączył: 06 lis 2014
Posty: 882
Asia zobacz co teraz Amanogawy wyrabiają bez słońca

i ze słońcem
I jeszcze taka korekta żeby bardziej widok z planowanej altanki otworzyć


Trochę deszczu doszło ale mało, latam z wężem.
Ciekawe co Iwonka wymyśli.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies