Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

galgAsia 17:23, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Takie ostatnie uśmiechy jesieni



A to dla niedowiarków - magnolia jesienią też może być ciekawa

____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 17:25, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 17:29, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
A jak patrzę na takie brzozy, to zaczynam intensywnie główkować, gdzie by tu chociaż jedną dopchnąć kolanem...

____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
galgAsia 17:40, 11 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Margerytka40 napisał(a)


Ha, ha też doszłam do wniosków, że posiadanie ogrodu mocno mnie edukuje w dziedzinach innych niż bym się spodziewała. Począwszy od matematyki, poprzez chemię, biologię, budowlankę właśnie, teraz geodezja by się przydała

No, jednak posiadanie hobby - jakie by ono nie było - znacznie rozszerza horyzonty A już ogródkowanie to na maxa
Buziaki, miłego wieczoru
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
sylwia_slomc... 18:59, 11 lis 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82135
galgAsia napisał(a)

Sylwia, cześć, witam Cię serdecznie ! Bardzo mi miło, że mnie odwiedzasz i jeszcze na dodatek się Tobie u mnie podoba. Ja do Ciebie często cichcem zaglądam ; bardzo przeżywałam Wasze tegoroczne zmagania z wodą i nieustająco podziwiam ten hart ducha, który pozwala, pomimo wszystko, podnieść się i znów stanąć pewnie na nogach
Taaa, te wykopaliska to chyba taka wartość dodana do ogrodniczkowania

I nigdy człek nie wie co z tej ziemi wygrzebie
Amanogawy cudne dwa razy w sezonie, wiosną i jesienią, a jesienią to jedne z najpóźniej przebarwiających się drzew, przynajmniej u mnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
mrokasia 19:08, 11 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
No bardzo jestem ciekawa tej rewolucjo-ewolucji w Twoim ogródku. Czytam wszystko, tylko często z telefonu więc nie piszę (to taka inteligentna wymówka - po prostu nie mam nic mądrego do napisania... ).
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 22:29, 11 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
W skrócie kształty rabat prawie zostają, tylko lekka korekta, do przeniesienia skrzynie warzywne i tunel. To i tak sporo pracy. Między nimi dałabym szpaler - mogą być drzewka owocowe na linkach, może być winogrono, mogą być jeżyny - wszystko to co się da poprowadzić wąsko na linkach i nie będzie ciężkim tłem a jednocześnie trochę zasłoni tunel od strony pergoli i nie ograniczy mu światła. Między tunelem a szpalerem ok. 80 cm przestrzeni aby można było do nich dojść. Skrzynie odwrotnie ustawione niż są bo mniej miejsca zabiorą a więcej zostanie na rabatę, można pomiędzy nimi dodać jeszcze jedną wąską skrzynię (ciemniejszy kwadrat) i powstanie coś na kształt litery U. Ania Różana z tego co pamiętam takie ma. Potem spora rabata koło pergoli. Żywopłot robisz wymianę na nieformalny, w sumie za foliakiem i przy skrzyniach tylko dałabym rośliny, które da się formować, utrzymać w ryzach. 14 to dobre miejsce dla klonów przeplatanych jarząbami, dużo słońca. Jak rozbierzesz mur 15 zobaczysz co tam się da zrobić. Panele i skrzynie na cieniolubne rośliny to dobry pomysł. Ale jakby dało się wsadzić tam ambrowca to poprowadziłabym go tak. Jak nie da się tam to posadziłabym go swobodnie obok w żywopłocie 14 z tyły rabaty przy pergoli. Skrzynie z dwóch stron przy pergoli - od strony rozebranego murku i od żywopłotu. W skrzyniach na dole można ukryć schowki na narzędzia, doniczki.
Dojście do pergoli mogłoby być na tyle szerokie, aby można było tam postawić 2 leżaczki i korzystać ze słońca. Jak niepotrzebne - byłyby złożone w skrzyni przy pergoli - niebieski prostokąt. Na centralnej rabacie posadziłabym jakieś drzewo, niewielkie, dosyć wysoko szczepione, aby po południu dawało trochę cienia w stronę pergoli i stanowiło punkt centralny ogrodu. Coś, co rośnie niezbyt szerokie i niezbyt wysokie. Jeszcze jedno średnio większe drzewo bym dała na rabacie przy murze. Coś, co przebarwia się na żółto jesienią, aby wybiło się z winobluszczu na dalszym murku. Może Ola? Nie wiem tylko na jaki kolor się przebarwia. Kompostowniki przeniosłabym na pryzmę we wgłębniku - trzeba zmierzyć - potrzeba ok. 2-2,5 m szerokości x 3-4 m głębokości, pryzmę trzeba umocnić na krańcach wykorzystując np. pustaki z murka 15 i pręty które tam widać na dole (czy tam też był murek?). Do kompostowników mogłaby prowadzić nieformalna ścieżka - taka, żeby można było taczką pojechać ale nie taka totalnie prosta. Z trawników bym zrezygnowała. Ścieżki żwirowe.



Brama i mur - można pomalować, obciąć diaksem wystające pustaki aby nie wyglądało jak niedokończone i zamontować tego typu kratki- tu bardziej zwróć uwagę na mocowanie bo sama kratka to może być takie gotowe przęsło ogrodzeniowe przycięte w kształt tak jak jest potrzebny. Na to można puścić bluszcz, przywarkę, hortensję pnącą bo chyba powojniki tam zbyt dobrego miejsca by nie miały, po południu zbyt dużo cienia. Podobne kratki można umieścić między słupkami otaczającymi wgłębnik zostawiając tylko przerwę od murka na przejście. Wgłębnik, póki jabłonki są to bym zostawiła w spokoju, tylko bym je odmłodziła. Jak się "skończą" to we wgłębniku można zrobić np. miejsce na ognisko, grilla czy co tam jeszcze potrzebne.

Może coś ci się z tego wszystkiego przyda. W sumie dziewczyny już bardzo wiele ciekawych pomysłów zaproponowały. Namiot można też zostawić tak jak jest ale warto mieć rabatę kwiatową przy pergoli a nie warzywnik. Aby to zrobić wystarczy skrzynie z warzywami przenieść za foliak po uprzątnięciu terenu. A sam foliak kiedyś w przyszłości może wymienić na taką fajną szklarnię w stylu angielskim.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
makadamia 07:24, 12 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
dobry plan!
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
galgAsia 11:18, 12 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Iwonka, piękny plan . Bardzo spójny i przemyślany. Gdybym taki miała na "dzień dobry" w 2018, to kto wie, kto wie... Dziękuję Ci, kochana

Bez najmniejszych zastrzeżeń kupuję część warzywnikową. Myślę, że pomidory będą rosły już na nowej miejscówce. Dokończymy żywopłot i pomyślimy, co ze skrzyniami. Mamy już z eM-kiem doświadczenie, nawet nowe machniemy raz-dwa, ale podejrzewam, że dopiero na jesień. A fajna szklarnia to fajna myśl , wiele razy sobie o takiej marzyłam...

Trochę mnie zakręciłaś z wgłębnikiem. Muszę sobie przez zimę ogarnąć temat. Już mi się powoli klarował plan działania, ale teraz trzeba na nowo sprawy przemyśleć. Być może wrócę do rozmowy z Rodzicami, może zmienił im się pogląd...

Zdecydowanie, rabata przy pergoli ma sens. Tak jak piszesz, dopiero po rozebraniu murku będzie można podejmować sensowne decyzje. Panele na siatkę muszą być, inaczej nici z oddzielenia od sąsiadów w sensie wizualnym. Bo pokrzykiwania kucharek słychać przez każdy mur i żywopłot … Panele takie mi się widzą - na pewno taki styl, może właśnie te...

Cała reszta będzie pochodną tych decyzji i działań, więc się specjalnie na razie nie nakręcam. Zobaczymy w praniu, co będzie.
Jeszcze raz Ci dziękuję i dobrego dnia . U mnie znów pada...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Pszczelarnia 12:25, 12 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jak by nie było jabłonek to bardzo przemawia do mnie to wgłębnikowe miejsce na takiego grilla i kiełbaski. Przytulnie, zacisznie. Z cieniem w lecie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies