Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

DariaB 11:45, 06 lip 2023


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3092
Ja też chyba nadal mam nornicę, kret jest również. Póki co obserwuję. Nawieźli mi świeżej ziemi do uzupełnienia rabat i na następny dzień były tam dwa krecie kopce. Z kretem mi ją przywieźli czy jak? "Mój" kret działa w drugiej części ogrodu . Łowna kotka do mnie zajrzała i prawie się to źle skończyło dla mojej Hery. Siedziała sobie jak zwykle na smyczy w ogrodzie i jak dojrzała tą kotkę to wydarła z taką mocą, że przerwała smycz i uciekła. Dobrze, że to widziałam. Był wczesny ranek, a ja za nią goniłam po osiedlu w samej piżamie na szczęście dojrzałam ją na podwórku u sąsiada. Mogło się to źle dla niej skończyć bo miała na sobie szelki i kawałek smyczy. Nie toleruje tej młodej kocicy, jeszcze nigdy jej nie widziałam w takim bojowym nastroju. A Tobie Judith życzę powodzenia w walce z nornicą!
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Judith 09:21, 07 lip 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10227
Do pułapki złapał sie mały kret. Zatem może to był jednak kret...? Choć kopców nie było...
Zobaczymy...

Dziewczyny, mam prośbę o identyfikację - co dolega moim jeżówkom DC. Ten problem pojawia się co roku i tylko na DC, choć na tej rabacie są tez inne jeżówki...
Zaczyna się od pojedynczych ciemnych plam na pojedynczych liściach, a finalnie wszystkie liście sa całe w plamach paskudnych.
Co to jest i czym pryskać?

A zaczyna się tak:
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
April 09:25, 07 lip 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10407
Judith napisał(a)

Lidka, napisz proszę na priv co to za specyfik. Jestem zdesperowana, będę truć gadzinę/y!


A co jak kotek dorwie taką faszerowaną nornicę? Ja się boję używać takiej chemii bo mój kot łapie nornice i przynosi mi na taras albo do domu. Już i tak mam stresa przez tą ptasią grypę u kotów.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Judith 09:26, 07 lip 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10227
A na czerwonej pojawiają się pierwsze jeżówki

____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Wiaan 09:30, 07 lip 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5415
Judith napisał(a)
Do pułapki złapał sie mały kret. Zatem może to był jednak kret...? Choć kopców nie było...
Zobaczymy...

Dziewczyny, mam prośbę o identyfikację - co dolega moim jeżówkom DC. Ten problem pojawia się co roku i tylko na DC, choć na tej rabacie są tez inne jeżówki...
Zaczyna się od pojedynczych ciemnych plam na pojedynczych liściach, a finalnie wszystkie liście sa całe w plamach paskudnych.
Co to jest i czym pryskać?

A zaczyna się tak:


Nie mam dużego z nimi doświadczenia ale usunęłabym te liście i dodatkowo oprysk na grzyba by się przydał, aby się nie rozprzestrzeniło na inne jeżówki.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gruszka_na_w... 13:12, 07 lip 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22251
Judith napisał(a)
co dolega moim jeżówkom DC. Ten problem pojawia się co roku i tylko na DC, choć na tej rabacie są tez inne jeżówki...
Zaczyna się od pojedynczych ciemnych plam na pojedynczych liściach, a finalnie wszystkie liście sa całe w plamach paskudnych.
Co to jest i czym pryskać?

A zaczyna się tak:


Wygląda na szarą pleśń. Kiedy jej zarodniki pojawią się w ogrodzie, to same z niego nie wyjdą. Czasem sadzonki mogą być zainfekowane, stąd choroba tylko na tych jeżówkach.
Poczytaj więcej

Rabata z czerwonościami zapowiada się świetnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 15:48, 07 lip 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10227
Haniu, dziękuję za linka. Poczytałam.
Konkluzja: najpierw, tak jak napisała Wiaan, usunięcie zarażonych liści. Potem obserwacja. I - jeśli będzie potrzeba - prysku prysku .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Anda 17:15, 07 lip 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33775
Judith, Botrytis występuje przeważnie gdy roślina ma zbyt mokro. Niektóre słabe odmiany są podatne na łapanie chorób grzybowych.

Co to za jeżówka DC? Może pozbądź się jej po prostu i zastąp lepszą odmianą?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agatorek 20:04, 07 lip 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Chyba delicious candy
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 00:34, 08 lip 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10227
Anda, u mnie sytuacja „za mokro” nie występuje nigdy - piach i bez deszczu od miesiąca (drobnego i krótkotrwałego pokapywania nie liczę)…
DC to Delicious Candy, tak jak napisała Agnieszka.
W pierwszych dwóch sezonach była zdrowa i piękna. Kolejne dwa tez piękna i coraz większa, szaleńczo kwitnąca a sezon kończąca z czarnymi liśćmi…
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies