Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Dorota71 03:32, 14 lip 2016

Dołączył: 16 paź 2015
Posty: 30
Czy tymi samymi środkami mogę opryskać gruszę z rdzą?
TeresaSz 17:36, 14 lip 2016


Dołączył: 06 sty 2013
Posty: 356
Mazan napisał(a)
Przyglądając się fotkom mogę stwierdzić, że Psiamama pokazała bakteryjną plamistość liści, odpowiedzią Madżenki był skrótowy opis antraknozy. TeresaSz pokazując system korzeniowy w "podtekście" pokazała jak nie należy sadzić. Bryła korzeniowa zbita stanowi doskonałe siedlisko dla beztlenowców, czyli patogenów glebowych, co zresztą pokazuje ta sama fotka na nasadzie pnia. Jeśli to roślina młoda to może być zgorzel zgnilakowa, u starszych jest to fytoftoroza. Jest też wyjaśnienie /skrótowe/ zasady ataku grzybów Phytophtora spp. chyba przez Toszkę. Jest także foto korzenia z łuszczącą się korą, a pod korą czerwono-brązowe drewno. Efekt taki daje fytoftoroza. Do czasu ukorzenienia się roślin podłoże powinno być luźne lecz wilgotne, korzenie muszą mieć dostęp powietrza, gdyż oddychają nie asymilują, a do oddychania niezbędny jest tlen.
Winę można już z tego ustalić?



Pozdrawiam


No tak rozumiem, że ta wina jest moja. Pytanie jednak jak sadzić, gdyż nie ukrywam, że wszystkie moje drzewa sadziłam w ten sam sposób. Doniczka namoczona przez ok 20 min. Wykopany większy dół, zasilony kompostem i drzewo wsadzane do dołu i obsypywane kompostem lub lepszą ziemią. Wszystkie inne drzewa są OK. Poza tym korzenie ambrowca były bardzo delikatne i bałam się je poluźnić, aby ich nie porozrywać. I drugie pytanie czy tak powinny wyglądać korzenie zdrowego drzewa, bo te wydawały mi się cienkie i poucinane?
____________________
Ogród ze skarpą
Mazan 08:12, 15 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dorota71

Roztworem jodowym czy octanem wapnia, ale oddzielnie (!) jak najbardziej.



TeresaSz

Na 10 str o chorobach klonów Waldek727 zamieścił wpis dotyczący nie tylko klonów. Te zasady dotyczą wszystkich roślin. Jeżeli zastosujesz się do nich nie powinnaś mieć żadnych kłopotów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Dorota71 09:01, 15 lip 2016

Dołączył: 16 paź 2015
Posty: 30
Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Idę poczytać.
mstrzes 08:13, 21 lip 2016


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
Prośba o pomoc. Ambrowiec posadzony w kwietniu. Od pewnego czasu coś się dzieje z liśćmi. Nie ma na nich żadnych mszyc, ani nic takiego. Co z tym robić. Z góry dziękuję za pomoc.
____________________
Pozdrawiam Magda
Mazan 07:22, 24 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mstrzes

Sprawdź odczyn. Zbyt wysoki daje objawy chlorozy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mstrzes 13:35, 25 lip 2016


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314

Mazan napisał(a)
Mstrzes

Sprawdź odczyn. Zbyt wysoki daje objawy chlorozy.



Pozdrawiam

Bardzo dziękuję, sprawdzę
____________________
Pozdrawiam Magda
Pszczelarnia 13:43, 25 lip 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Po 4 latach rośnięcia w moim ogrodzie padł ambrowiec. Na jakiegoś grzyba. Gałązki w przekroju suche, martwe, bez soków. Jeszcze nawet nie wykopałam - wczoraj zauważyłam.

Dziwi mnie o tyle, że nigdy na nic nie chorował a 3 tygodnie temu zauważyłam tylko, że liście na brzegach są brązowe. I tak szybko padł.

Na pewno pomogła mu zeszłoroczna ogromna susza. Na wiosnę późno wypuścił liście.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:53, 25 lip 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
TeresaSz napisał(a)





Tak właśnie wygląda mój padły ambrowiec.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:01, 25 lip 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dorota71 napisał(a)
Może deszcz pomógł. Ja go sporo lałam ale i tak listki uschły. Bardziej podejrzewam szok przez wsadzsnie do ziemi. Ważne, że teraz się odradza i jest ok.



Tutaj była na pewno taka sytuacja, jaka mi się kilka razy przytrafiła, jak sadziłam drzewa u rodziny i znajomych. Posadzony poprawnie a jedno zaniedbanie podlewania, może słaby system korzeniowy w doniczce, może jednak zbyt słabe rozluźnienie korzeni do sadzenia - i mimo "jakiegoś tam" podlewania drzewo świeżo posadzone (zwłaszcza w czerwcu-lipcu-sierpniu) nie jest w stanie pobrać wody i daje takie oznaki jak zrzucanie liści, po prostu gotuje się.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies