Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 11:58, 03 lis 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karol99

Często podobnie do opisu 'prezentuje się' szara pleśń. Najlepsze warunki do rozwoju ma w drugiej połowie roku - podobne objawy jesienią występują również na piwoniach. Przy obniżonych temperaturach, dużej wlgotności oraz mniejszej intensywności światła tworzy formy przetrwalnikowe - zarodniki tworzy wiosną do wczesnej jesieni. W odpowiednich warunkach /temp. powyżej zera/ rozwija się także zimą. Dlatego "w modzie" jest jesienne opryskiwanie podłoża, gdzie jako saprofit zimuje.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karol99 20:10, 03 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Dziękuję za odpowiedź.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
natalia 19:01, 06 lis 2015

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 8
Witam..dzisiaj zauważyłam że moje tuje szmaragd przybrały dziwny kolor miedziano-brązowy..całościowo drzewka wyglądają dobrze..sama nie wiem czy ja juz mam jakies omamy czy może to początek jakiegoś grzyba..kilka galazek uciekam ponieważ wygladaly na zwiędnięte..co tym sądzicie? Dodam ze drzewa sadzone byly w maju bez szmaty podsypane kora..niczym nie pryskane bez nawozu.
Mazan 21:59, 06 lis 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Natalia

Nie dopatruj się - proszę - złego. Najpewniej może to być objawem suszy, która "królowała" przez ok. pół roku i nadal to robi. Nie napisałaś jak z wilgotnością podłoża - to, co widać za ogrodzeniem nie świadczy o niczym. Teraz, w okresie mgieł, możliwy jest rozwój szarej pleśni, a jeśli temperatury przekraczają 16* C to również może istnieć inna możliwość, lecz tylko na żywych końcówkach pędów, czego na fotkach nie widać.
Profilaktycznie możesz zastosować octan wapnia 2x lub herbatkę tymiankową, a jeśli nie jesteś wyznawczynią eko to dla spokoju sumienia zastosuj dithane.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 08:45, 07 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przede wszystkim również podlewaj, bo to rośliny zimozielone i przyda im się woda w korzeniach przed zimą, bo nie pada.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 09:34, 07 lis 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Rowniez podlalam wszystkie zimozielone bo od dwoch miesiecy prawie nie pada.Bo deszcz ok2 litry na m2 to nie deszcz. Zreszta kopalal rowy pod rosliny i widzilam, ze nawet na glebokosci 80 cm sucho jak pieprz.
____________________
Zapraszam na kawe
natalia 15:38, 07 lis 2015

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 8
Witam..bardzo dziękuję za odpowiedź drzewka podlewam regularnie i staram się o nie dbać jak tylko potrafię lecz dopiero się uczę wiec stąd u mnie tyle niepewności dzięki waszym radą jestem spokojniejsza i na razie będę je obserwować..zauważyłam dopiero dzisiaj że tuje które znajdują się w cieniu i są osłonienie od wiatru nie maja takich przebarwień...więc wydaje mi się że to w dużej części wina tegorocznej pogody. Pozdrawiam.
Karol99 12:22, 11 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Proszę o poradę, czy to normalny objaw u tuji brabant?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mazan 18:47, 11 lis 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Karol99

Przebarwienia mogą być fizjologiczne /przymrozek/ lub spowodowane infekcją - co również jest możliwe. Sprawdź czy jest grzybnia - jeśli potwierdzisz odpowiedzi są powyżej.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karol99 20:55, 11 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Właśnie sprawdzałem i nie ma żadnej grzybni, zero objawów.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies