Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

abiko 14:02, 17 paź 2016


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8413
Czyli obsypać i pryskać. No trudno.. Zacisznie to tam było, bo dokładnie do wysokości zmian był kompostownikDziękuję Mazan.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Agnieszkaa 20:02, 31 paź 2016

Dołączył: 31 paź 2016
Posty: 2
Witam. Pisze z zapytaniem o chorobe, ktora powoduje obumieranie moich tuj szmaragdow.
W ogrodku rosnie rzad 30 tuj, z ktorych co niektore (niekoniecznie rosnace obok siebie) kilka miesiecy po zasadzeniu obumieraja (zolkna i usychaja).
W ich miejsca sadzimy nowe i nastepuje powtorka z rozrywki. Dodam, ze bardzo regularnie nawozimy i pryskamy wszystkie preparatami grzybobojczymi.
Zrobilam zdjecia korzeni ostatnich wykopanych.
Jak z tym walczyc?




Mazan 14:28, 01 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agnieszkaa

Tak wygląda opieńkowa zgnilizna korzeni. Środków do jej zwalczania jako amatorka nie dostaniesz /Agrosteril/. Uprawa mechaniczna /orka, przekopywanie, kultywatorowanie/ powiększa tylko niebezpieczeństwo poprzez rozrywanie ryzomorfów podobnych do drobnych korzonków, które stają się materiałem infekcyjnym wielokrotnie liczniejszym niż przy zagrożeniu wyjściowym. Pozostaje likwidacja wszelkiej materii organicznej, gdyż nowe nasadzenia są infekowane i po ok. półrocznym rozwoju grzybni nasadzenia zaczynają chorować i wypadać.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 07:28, 03 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zastanów się czy nie były zbyt głęboko posadzone w mokrej gliniastej ziemi a zamiast oddychać maiły być może szmatę na korzeniach? To też przyczynia się do takiego stanu rzeczy.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agnieszkaa 22:30, 03 lis 2016

Dołączył: 31 paź 2016
Posty: 2
Mazan dziekuje Ci za odpowiedz. Czy to innymi slowy oznacza,ze w tym miejscu nie bede mogla miec juz nigdy tuj?
Ciekawi mnie tez, dlaczego choruja one w odstepach a nie jedna przy drugiej?
Pozdrawiam,
Agnieszka
kami 11:58, 04 lis 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 564
Co się mogło stać brabantowi 0,7m wysokości, ładnie ukorzenionemu, posadzony z doniczki w kwietniu 2016r.
Zaczął żółknieć, myślałam, ze mu sucho ale przy okazji przesadzania w inne miejsce okazało się, że z brabanta został niemal sam pień. Na resztkach korzeni są jakby twarde zdrewniałe jajka ale nic nie odpada. Opieńki nie rosną.
Zrobiłam zdjęcie telefonem ale mam słaby aparat i nic nie widać.
21:16, 09 lis 2016

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazanie kochany to znów ja, a mianowicie mam problem z jedną tują, ma jakieś robaki, zauważyłam też że zostawiają lepką ciecz jak mszyce.
Takie szare na gałązkach zdrewniałych. Przez nie obsychają biedne tuje, robią się brzydkie.

Czym to zniszczyć? Mospialan?


Mazan 21:16, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

MonikA

Wszystko wskazuje na misecznika tujowca, a szczególnie 1 fotka. Teraz zwalczanie możesz przeprowadzić dopiero na przedwiośniu stosując promanal lub emulpar. Nie spóźnij się tylko z zabiegiem. Ktoś tak zrobił i musiał roślinę ratować od promanalu. Pozatykało aparaty szparkowe.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Adela 22:54, 21 lis 2016


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dziś "wyczesywałam" swoje 5 letnie thuje Smaragd. Bałam się, czy brązowienie od środka nie jest spowodowane jakąś chorobą grzybową. Na szczęście wewnątrz wyglądają zdrowo. Jednakże sporadycznie od czasu do czasu wylatywały z nich małe kremowe motylki. Zaniepokoił mnie ten fakt. Czy z takiego lakonicznego opisu można określić szkodnika? I czy o tej porze wskazany byłby oprysk?
____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 12:49, 22 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Adela

Prawdopodobnie przegoniłaś sówkowate, które zamierzały przezimować. Jednak jest ich trochę i z tak lakonicznego opisu trudno wywnioskować co to za gatunek.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies