Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Grzebiuszka ziemna

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzebiuszka ziemna

pestka56 21:00, 25 mar 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Ciesz się, taka masa dżdżownic, to błogosławieństwo dla gleby Po dobrym deszczu przestaną być te dziurki widoczne
____________________
Kasia
Kordina 22:23, 25 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4748
Moje drogie - niedoliski i skrzat dziękują, kupiłam go na Aliexpres za 2 zł na konto syna.
Nie usuwaj Aniu zdjęć, myślę, że to rosówki - takie grube dżdżownice i niesłychanie szybkie. Kiedyś wyszłam z czołówką w nocy i zdziwiłam się bardzo, bo na światło reagowały szybką ucieczką, że chwila trwała zanim się zorientowałam co to za ruch? Błyskawiczne są, nawet nie przypuszczałam, że aż tak zwłaszcza w porównaniu z tymi zwykłymi dżdżownicami. Świat Natury zadziwia nieustannie.
Lisie nory, które obserwuję ciągle się powiększają
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Basieksp 22:36, 25 mar 2024


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10269
No nie 2 zł muszę podpytać córkę czy coś nie będzie zamawiała, uśmiechnę się do niej przy okazji
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Ewa777 14:38, 26 mar 2024


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18484
U mnie też są takie dziurki z wykopaną ziemią na trawniku i tez podejrzewam dżdżownice.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
pestka56 19:18, 26 mar 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
anpi napisał(a)
U mnie trawnik cały podziurkowany. W niektórych miejscach wygląda jak sito. Zastanawiałam się czy to ptaki tak go zdziobały? Ale to są malutkie kopczyki z dziurką, czyli to pewnie to robactwo wylazło do księżyca w pełni, tylko czy wlazło z powrotem, czy rano trochę ptaszki ograniczyły ich populację? Ciekawe ? Czy rozlazły się po całym ogrodzie?
Fotki usunąć?



Troszkę poszukałam informacji

To są koprolity dżdżownic, skarb w naszych trawnikach. Jest to mieszanka ziemi, odchodów, enzymów trawiennych i sklejających je śluzów. W warunkach hodowlanych powstaje z tego naturalny biohumus.
Duża ilość dżdżownic w glebie świadczy o jej urodzajności, natomiast pojawiające się na jej powierzchni koprolity sygnalizują braki powietrza. Woda wypycha powietrze z gleby i dżdżownice czasowo pojawiają się na powierzchni trawnika pozostawiając koprolity.
Na ogół dzieje się tak po obfitym nawodnieniu trawnika lub po długotrwałych opadach deszczu. Dżdżownice czasowo przebywają wtedy tuż pod wierzchnią warstwą ziemi pobierając tlen z powietrza atmosferycznego.
Koprolity to nic innego jak wermikulit z tym, że powstały ze szczątków organicznych znalezionych w ziemi. Kontrolowany wermikulit wytwarza (Eisenia fetida) dżdżownica kalifornijska która całe swoje życie spędza wyłącznie w kompoście.
Wermikulit wytworzony z bioróżnorodnego materiału jest najcenniejszą i najbogatszą substancją na świecie służącą do odżywiania roślin.


____________________
Kasia
Patrycja_KG_Lu 19:43, 26 mar 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2714
Bożenko czy testowałaś u siebie „elektroculture gardening”? Ta metoda z miedzią?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 19:52, 26 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4748
Patrysiu, nie, ale cały czas chodzi mi to po głowie, już miałam nawet wrzuconą do koszyka wstążkę samoprzylepną miedzianą, ale okazało się, ze z Chin i koszt przesyłki znacznie przekroczył cenę wstążki.
Czy komuś udało się zaobserwować te błyskawiczne rosówki jak mnie?
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Kordina 21:49, 27 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4748
Odebrałam właśnie z inpostu moje truskawki wijące jutro przy dziennym świetle obejrzę :



szklarenka okienna działa i funkcjonuje, dokupiłam drugi komplet doświetlenia, przymocowałam i jest zdecydowanie lepiej, poprzednio był 1 komplet na środku i boki niedoświetlone:



Braciszki zakupione czekają na posadzenie i 2 skalnice Arendsa:



i jeszcze taka niespodzianka z dnia dzisiejszego w ogrodzie jakaś późna odmiana krokusików



Kasiu dzięki za naukowe wyjaśnienia co do rosówek i innych dżdżownic te mają całkowitą zgodę na działalność w ogrodzie.
U mnie duży spadek formy i znowu uczę się pokory, czekam aż wszystko minie, bylebym jakoś święta ogarnęła
Aha, okna nie umyte, żółtej ściereczki brak podobnie jak i kondycji.



____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
GorAna 22:12, 27 mar 2024


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Bożenko, jak ja Cię rozumiem
Bo my za dużo sobie na głowę wkładamy, zapominając o peselu.
Najważniejsze, to zdrowym i młodym być.....jeszcze trochę to z tego zdania pozostanie tylko....i
Buziaki
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Magara 00:02, 28 mar 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6713
Szklarenka okienna - cudna
Aż Małżonka przywołałam, żeby mu unaocznić, na co inni Małżonkowie się godzą i nie marudzą
Białe krokusy i u mnie dopiero zaczynają, co cieszy I pasiaste fioletowo-białe też Co cieszy jeszcze bardziej Sezon krokusowy o dobry tydzień przedłużony
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies