Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kraina spełnionych marzeń

Pokaż wątki Pokaż posty

Kraina spełnionych marzeń

MagdaLenka 16:04, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Zapomniałam wspomnieć o tym, że nasze poletko to glina. Miejscami również margiel (na szczęście jest go niewiele). Stąd pomysł na głęboszowanie i poplon.

Dodam, że przed wysianiem poplonu rozrzuciłam kompost w miejscu planowanych rabat. Już na tym etapie można było zaobserwować jaką różnicę daje wprowadzenie materii organicznej. Poplon był bardziej bujny tam, gdzie był kompost. Niestety co do samego kompostu mam zastrzeżenia, bo był nieco zaśmiecony. Znajdowałam w nim kawałki folii, drutu i szkła. Dlatego zachęcam do kupowania małych ilości kompostu na próbę. Ja brałam z ogłoszenia na popularnym portalu ogłoszeń na "o".

Ciąg dalszy prac nad glebą to wykoszenie poplonu, przeoranie go i pozostawienie na kilka tygodni do przepracowania. Następnie miał być trawnik. Jednak z obawy przed upałami temat trawnika został odłożony na koniec lata. Z jednej strony niepotrzebnie, bo lipiec okazał się wystarczająco deszczowy, aby trawnik wykiełkował bez podlewania. Z drugiej strony dobrze się stało, bo wysialiśmy kolejny poplon, aby ziemia nie leżała odłogiem. Tym razem padło na grykę i to był strzał w 10, bo - jak podpowiedział internet - gryka dusi perz. Nie mam zdjęć z tego okresu, ale poletko gryki zachwyciło mnie jeszcze bardziej, niż łubin z grochem, a to dlatego, że sprowadziło mi na działkę miliony pszczół i innych zapylaczy. Żałowałam, że nie umówiłam się z żadnym pszczelarzem na wstawienie pasieki wędrownej. Po skoszeniu i przeoraniu gryki znowu mięliśmy kilka tygodni przerwy w pracach.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 16:05, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Agatorek napisał(a)
Hej Magdalenka

Bardzo ładna okolica!


Witam i dziękuję.

Sielski klimat również był wśród kryteriów wyboru działki.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 16:14, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Ostatni etap wzbogacania gleby to obornik pieczarkowy. Walory zapachowe nie do przecenienia.
Po rozrzuceniu obornika działka została zbronowana i wyrównana.









Pod ścianą domu czekają zakupione rośliny (nie mogłam się doczekać i hasałam po szkółce w międzyczasie) Wprawne oko dostrzeże również pierwsze nasadzenie - mój ukochany dąb. Ale dąb to jest temat na osobną historię...
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 16:26, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Na koniec wstępu podsumowanie dla osób, które wahają się między rozwiązaniem szybkim - sadzeniem roślin od razu, a rozwiązaniem dobrym - poświęceniem jednego sezonu na przygotowanie gleby. Zdecydowanie dajcie glebie czas. U nas nie wszędzie dało się wjechać ciężkim sprzętem (ciągnikiem). Od frontu mamy oczyszczalnię i tam prace były przeprowadzane ręcznie. Nie było głęboszowania, nie było przeorania. Gleba jest wzbogacona tylko powierzchownie (tyle ile dało się zrobić glebogryzarką). Różnica jest kolosalna. Prace w przedogródku to była droga przez mękę. Odchwaszczanie, czy przekopywanie idzie dużo ciężej niż w pozostałej części ogrodu. Szpadel ledwie dało się wbić w tą glinę. Za to na pozostałej części działki jest wspaniałe podłoże, na którym aż chce się pracować. Chwasty wychodzą bez proszenia, gleba jest dużo bardziej "puszysta" i zwyczajnie łatwiejsza w uprawie. Dlatego z całego serca polecam wszelkie zabiegi poprawiające strukturę podłoża, bo to (dosłownie) wyjdzie ogrodowi i ogrodnikowi na zdrowie.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
sylwia_slomc... 16:45, 08 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81974
witaj Ciekawa jestem dalszych etapów, budowa poszła Wam sprawnie, a za wbogacenie gleby rośliny się odwdzięczą bujnym wzrostem Mieszkacie już w domku czy dojeżdżacie by zakładać ogród? Ładne tło jest niezastąpione, ale lepiej się trwale nie przywiązywać bo to w życiu różnie bywa
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
MagdaLenka 17:01, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
sylwia_slomczewska napisał(a)
witaj Ciekawa jestem dalszych etapów, budowa poszła Wam sprawnie, a za wbogacenie gleby rośliny się odwdzięczą bujnym wzrostem Mieszkacie już w domku czy dojeżdżacie by zakładać ogród? Ładne tło jest niezastąpione, ale lepiej się trwale nie przywiązywać bo to w życiu różnie bywa


Witaj Sylwio. Mieszkamy już ponad 2 lata. Budowa poszła bardzo sprawnie. Od wbicia pierwszej łopaty na placu budowy do naszsj przeprowadzki minął dokładnie rok. Także ogród mamy na miejscu.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 17:26, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Podczas budowy, gdy tylko brukarze zrobili nam donice przy ganku, od razu wsadziłam bratki, bluszczyk i hosty.



Po miesiącu wyglądało to tak:

____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 17:34, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Mieliśmy też problem z odprowadzeniem wody opadowej z podjazdu.

____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 17:37, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
W związku z tym chodnik przed domem został podniesiony do poziomu pierwszego schodka, a poza tym zrobiliśmy najprostsze możliwe odwodnienie metodą chałupniczą. Wykopaliśmy wzdłuż podjazdu i chodnika rynienki, wyłożyliśmy je włókniną drogową i zasypaliśmy żwirkiem. Działa.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 17:40, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 801
Na dzień dzisiejszy przedogródek wygląda tak:



To właśnie ten fragment był powodem zwątpienia i sprawił, że zaczęłam zadawać sobie pytanie, czy ja aby na pewno chcę być ogrodnikiem...
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies