Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

LIDKA 23:11, 29 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
SaskiaFarkas napisał(a)
Natomiast mam dylemat co posadzić wzdłuż płotu.
Mam kilka pomysłów. Oto i one:
Może pomożecie z wyborem?
Ps. Zrezygnowałam wzdłuż ogrodzenia z cisa gdyż zabiera mi miejsce na inne rośliny. Szerokość rabaty to około 1,3m a długość prawie 12 metrów. Stanowisko południowe słoneczno-półcieniste

Koncepcja rabaty zazwyczaj składa się z hortensji, trawy mornning light, jeżówek,czosnków, trzmieliny na pniu i wiśni kolumnowej amonogawy lub ostrokrzewu/tuji kulki z hortensjami + byliny i czosnki. Dla przypomnienia wstawiam zdjęcie gdzie chciałam zasłonić wyjście na taras i myślałam tu jako o akcencie posadzić wiśnie amonogawe. Tylko jedna czy trzy a może bez wiśni?


Jadę do centrum ogrodniczego . Może tam koncepcja mi się jakaś urodzi do tej rabatki.


A tu trzcinniki oraz webena na mijankę posadzona przed tarasem. Myślałam żeby jeszcze przy lamelach posadzić powojnik, tylko taki do ścinania na jesień by móc przemalować lamele ewentualnie dodać jeszczejednego trzcinnika.


Na 12 m dałabym 3 wiśnie. Pień mógłby mieć z 1.80 do 2 m żeby gałązki nie przeszkadzały w chodzeniu.
Trawy i horty symetrycznie.
A bylinki poupychać przed i pomiędzy.
Jeśli chcesz tam kulki to danice nie. Rabatka jest niezbyt głęboka i rośliny bedą z czasem dotykać tuj i one wyłysieją. Cis bakata nadaje się do cięcia. A może stożki? Skoro kulki są po drugiej str ścieżki.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Rojodziejowa 23:12, 29 kwi 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8672
A robiłaś fotkę stojąc w rogu bliżej sąsiadów tak, żeby pokazać ścieżkę? Bo przeglądnęłam kilka stron do tyłu, a takiego ujęcia nie widzę…
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 23:31, 29 kwi 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8672
Ja dałabym wiśnie tam, gdzie przydałoby się osłonić od widoku. U mnie posadziłam Amanogawy co 1,8m.
Pozostałe rośliny tak, żeby nie powstał wyraźny rytm. Ja akurat symetrii nie lubię

Tutaj fajnie wygląda rozmieszczenie roślin
https://pin.it/1yWAlzeHK
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Anda 08:34, 30 kwi 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33593
Widzę to tak jak Asia. Amanagowy nie na pniu. Po paru latach Amanogawy osiągną 1m szerokości, może nawet trochę więcej. Co posadzisz pomiędzy wtedy wysadzisz, bo zrobi się za ciasno.
Symetria jest o tyle trudna, że zawsze musi wyglądać perfekcyjnie. Jeśli jakaś roślina wypadnie lub będzie odstawać wzrostem, wyglądem od innych, to będzie to wyraźnie widać i to będzie też razić w oczy
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
SaskiaFarkas 16:07, 30 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Marcin89 napisał(a)
A zapomniałem napisać: ja dałbym zdecydowanie 3 wiśnie i pomiędzy nimi po jednej (nie po dwie jak na rysunku) hortensji lub trawie. Ewentualnie jak trzeba rozstawić wiśnie szerzej to wtedy pomiędzy 3 hortki. Lepiej jest nieparzyście.

Z kolei przed pierwszą i za ostatnią wiśnia pojechał bym 3 sztukami trawy. To jednak w sezonie coś tam zasłoni i grupami wygląda lepiej. Modyfikacja: pomiędzy miskantami hortensje lekko wysunięte do przodu, tak by się wszystko pomieściło (taki zygzak na przemian trawa i hortensja).

Trzmieliny na pniu tam nie widzę, ona lepiej wygląda na ciemnym tle, a miskant pstry. A hortensja niekoniecznie dobra na tło. Za wąsko według mnie by dodać trzmielinę.

Szkielet masz rozpisany, przed wyższym rzędem tylko byliny - jeżówki, kocimiętki, szałwie. Mogą nawet na ścieżkę lekko wpadać.

To tylko uwagi według mojego gustu

Niestety nie mam czasu nic rysować.

Podoba mi się Twoja koncepcja Marcin ale brakuje mi coś zimozielonego, nie musi być nic wysokiego dlatego myślałam o tej trzmielinie na pniu. Kiedy będzie wszystko żóte i ponure myślałam że ona nada trochę koloru.
Dziś pojechałam do zaprzyjaźnionej szkółki lubiącej zatrzymywać klientów po godzinach i kupiłam 2 kolejne amanogawy
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 16:11, 30 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
LIDKA napisał(a)

To miałaś przygodę. Gdzie ta szkółki w środki lasu? U mnie też jest taka jedna niedaleko.

Dobrze że wyszłaś cało z opresji.
Ale to nie zwalnia z wstawienia fotki zakupków.

Co do rabaty to jak bedziesz mieć już wszystkie rośliny to poustawiasz doniczki i zobaczysz co Ci pasuje.

Ja bym sadziła trawy na mijankę z hortkami dość symetrycznoe żeby ten sąsiedzki dom troche zasłonić.

Szkółka jest w środku lasu. Ogólnie Katowice mają wiele obszarów leśnych i to ogromnych - można się zgubić

Myślę że hortensje na mijankę z trawami to bardzo dobra opcja. Dziś dokupiłam 6 hortensji. Zdjęcia niebawem
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Marcin89 16:22, 30 kwi 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2546
To samo się wyklarowało

Bez rysunku ciężko było, bo też nie chodziło mi o totalną symetrię tylko robienie grup 3 sztuki co kawałek. Potem coś pojedynczego itd. Najwyższe tam gdzie ten taras.

Ogólnie teraz sobie pomyślałem o trzmielinie puszczonej na ogrodzenie, była by tłem i ozdobą w zimie. Do tego zajęła by mało miejsca. No i nie było by pusto, gdy trawy i hortensje będą przycięte.

Drugi mógłby być bluszcz, ale Ty raczej go nie chciałaś. Albo mylę wątki
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
SaskiaFarkas 16:33, 30 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
LIDKA napisał(a)


Na powojnikach się nie znam. Mam jakiś marketowy. Żyje ale szału kwiatów nie miałam jeszcze. Posadziłam z różą licząć że kwiaty się przemieszają.
Montana też mi się podoba.

Róże pnącą jeśli zdecydujesz kupić to taką co ma certyfikat ADR i powtarza kwitnienie. Ja posadziłam Ozeanę i Giardinę na pergoli.
Prowadzę je na 4 pędy. I czekam na kwiatki. Ten powojnik rośnie na giardinie.
To zeszloroczne sadzonki.


Na szer 1 m dać można 1 różę. Jak trzeba będzie malować lamele to
Ją zetniesz. To będzie pewno raz na kilka lat a róże czasem się odmładza.

Ładny masz trawniczek.


Kupiłam dzisiaj róże pnącą niby jakaś premium i pachnąca ale nie widziałam na niej certyfikatu ADR
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 16:36, 30 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Marcin89 napisał(a)
To samo się wyklarowało

Bez rysunku ciężko było, bo też nie chodziło mi o totalną symetrię tylko robienie grup 3 sztuki co kawałek. Potem coś pojedynczego itd. Najwyższe tam gdzie ten taras.

Ogólnie teraz sobie pomyślałem o trzmielinie puszczonej na ogrodzenie, była by tłem i ozdobą w zimie. Do tego zajęła by mało miejsca. No i nie było by pusto, gdy trawy i hortensje będą przycięte.

Drugi mógłby być bluszcz, ale Ty raczej go nie chciałaś. Albo mylę wątki

Bluszczu w tej części ogrodu faktycznie nie chciałam a trzmieliny puszczoną na ogrodzenie to nie wiem czyby nie było pstrokato ale nie mówię nie
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 16:44, 30 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Rojodziejowa napisał(a)
A robiłaś fotkę stojąc w rogu bliżej sąsiadów tak, żeby pokazać ścieżkę? Bo przeglądnęłam kilka stron do tyłu, a takiego ujęcia nie widzę…

Tutaj fotki ścieżki.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies