Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń biały - Cornus alba

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń biały - Cornus alba

nika_w_a 01:44, 25 sty 2014

Dołączył: 25 sty 2014
Posty: 5
Witajcie,

Mam do Was pytanie odnośnie derenia Sybirica Variegata - a mianowicie chciałabym się dowiedzieć czym się różni ten krzew od odmiany Elegantissima?

Trzy lata temu zamówiłam w szkółce obie te odmiany - po jedym krzaczku. Niestety otrzymane krzewy dotarły w stanie bezlistnym i nie były podpisane. Po rozwinieciu liści wygladają identycznie - stąd moje pytanie, czy są jakieś charaktersytyczne różnice pomiędzy tymi dwiema odmianami? Moja znajoma ma Elegantissimę i listki na jej krzaku są praktycznie białe. Moje mają jedynie wąskie białe obwódki i bardzo duże przyrosty, nawet do 1,5 m. Nie wiem co o tym sadzić - czyżby przysłali mi 2 sztuki Sibirica Variegata?
Gardenarium 14:09, 25 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elegantissima jest mniej silnym krzewem, bardziej rozkłada łodygi na boki, jego gałązki są jaskrawoczerwone zimą, listki mają dużo białego.

To zdjęcie dałabym jako najrbardziej obrazowe

Natomiast odmiana 'Sibirica Variegata' ma jakby mniej białego, węższe obwódki jest silniejszym krzewem, bardziej wzniesionym, choć producenci podają podobną wysokość.

Tutaj zdjęcie

Karkowskim targiem polecam odmianę 'Ivory Halo', jest niższa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agakam 15:26, 14 lut 2014

Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 9
Witam,

W zeszłym roku posadziłam derenie 'Ivory Halo', czy tą niską odmianę też się przycina? jeżeli tak to czy już można?
Gardenarium 13:25, 15 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak samo się przycina i w zasadzie jeśli rabata obeschła i nogi się nie zapadają to tnij.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viola 17:47, 24 lut 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Witam,
Jesienią posadziłam kilka krzaczków dereni (chyba w październiku - miały jeszcze listki). Sibirica Variegata ma około 1,5 m , Elegantissima około 0,5 m. Teraz chciałabym je przesadzić w docelowe miejsce i również przyciąć. W jakiej kolejności powinnam wykonać te dwie czynności? Kiedy? U mnie jeszcz bardzo mokro i pewnie nie szybko wyschnie bo miejsce wilgotne.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Gardenarium 17:51, 24 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kolejnośc dowolna, ale najpierw bym przesadziła i zaraz przycięła i podlała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viola 17:58, 24 lut 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
A czy kwiecień jak nie będzie mrozów to dobry termin na przesadzanie?
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Gardenarium 18:23, 24 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tym roku to nawet marzec lepszy bo w kwietniu to już będą liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
polinka 11:43, 01 mar 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Danusiu jaka trawa pasowałaby do brzozy doorenbos i derenia białego? Myślę o jakiś niższych carexach. Miejsce słoneczne.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Gardenarium 15:30, 01 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miskant Morning Light.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies