Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń biały - Cornus alba

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń biały - Cornus alba

kachat 15:47, 26 lis 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Kupiłam w tym roku dość kiepskie derenie, dzień później znalazłam minimalnie droższe a 5 razy ładniejsze w innym miejscu, ale już było za późno

Popatrzcie, co mam z nimi zrobić? Argenteomarginata (w kółeczku) były w ogóle nie przycinane, wyciągnęły się pojedynczym kijkiem w górę i następnie zostały ścięte tej wiosny. Został taki badyl gruby i kilka młodych bocznych przyrostów. Będzie coś z tego? Powinnam przyciąć ten badyl przy samej ziemi, czy już zostawić jak jest?

____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Karol99 17:58, 26 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeśli dobrze widze to z tego grubego badyla troche niżej wypuścily dwie nowe gałązki. W takim razie obetnij go do tego miejsca skad ida nowe pedy, ale to juz wiosna i pozostaje czekac az sie wzmocni.
Pamiętaj, żeby od wiosny często je podlewać, derenie bardzo to lubią.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
kachat 18:21, 26 lis 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
No właśnie jak zetnę tylko ten kawałek do bocznych gałązek, to będzie taki krzaczek na jednej nóżce - 40cm badyla i dopiero nad nim rozgałęzienia. Kusi mnie, aby ściąć wiosną na wysokości 5cm nad ziemią, ale się zastanawiam, czy to dobry pomysł...
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Karol99 18:48, 27 lis 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Nie jestem do końca przekonany czy odbije jak tak krótko przytniesz, biorąc pod uwagę jeszcze to ze są młode. Derenie się same ładnie zagęszczaja wiec ja bym nie ciał tak krótko. Jak juz się przyjmą wypuszcza od korzenia masę nowych pędów, wtedy możesz nawet ten wyciąć całkowicie.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 20:33, 27 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Derenie powinny być co roku ścinane, nawet do ziemi. Wtedy wypuszczają całą masę nowych gałązek, te gałązki mają jaskrawy kolor i jest ich coraz więcej. Pozostawiony nie cięty będzie się starzał, wyrastał coraz wyżej i środek krzewu będzie bez koloru.


Dlatego zaleca się także radykalne odmładzanie, starych, zaniedbanych krzewów.

Powinnaś je ściąć wszystkie, prawie przy ziemi, Pokazuję to tutaj





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:36, 27 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten na dole po mocnym cięciu ma las gałązek

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:44, 27 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Znalazłam jeszcze inne ujęcia





Z jednego krzewu masz tyle gałązek












____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:45, 27 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dzięki corocznemu cięciu gałązki mają intensywny kolor i widać je z daleka. Kontrastują z krzewami o żółtym zabarwieniu.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kachat 23:28, 27 lis 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Danusiu, baaaardzo ci dziękuję za pomoc To w takim razie wiosną idę na całość i ścinam bez litości wszystkie gałązki nisko nad ziemią

Te derenie co teraz posadziłam to docelowo mają być dość duże - jak je pielęgnować w następnych latach, aby były ładne i gęste i jednocześnie wysokie na przynajmniej 1,8 metra? Ścinać je co roku coraz wyżej, czy część gałązek wyżej, część niżej..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
chelll 21:55, 05 sty 2016


Dołączył: 27 lut 2015
Posty: 930


Gardenarium napisał(a)
Znalazłam jeszcze inne ujęcia





Danusiu, proszę o informację, jakie trawy rosną przy tym dereniu? POsadziłabym podobne wokół moich krzewów. Mają dwa lata, porosły na 1,5 metra, ale zgodnie z instrukcjami ogolę je na wiosnę tak 20-30 centymetrów nad ziemią. Tak będzie dobrze? Z góry dziękuję i pozdrawiam!







____________________
Handmade by Elka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies