Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Rubia 14:52, 22 wrz 2016

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
neverland napisał(a)
Witajcie, interesuje mnie żywopłot z świerka serbskiego czy mógłby ktoś wrzucić troche zdjęć już takiego podrośnietego nie na etapie sadzenie. Wygooglować nie nie mogę.


My mamy taki zywopłot (tzn chcemy zeby byl zywopłotem ) Posadzone malutkie drzewka w 2009.
Teraz wygladaja tak: (nie ciete jeszcze za bardzo)








P.S. Danusiu, na wiosne to ciac gore czy boki? Raz byly przycinane rok temu na wiosne i teraz jest sporo podwojnych przewodnikow

Pozdrawiam
Magda
Gardenarium 07:35, 27 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Są posadzone zbyt rzadko jak na cięty w zamysle żywopłot. Tylko wierzchołki równać. Miejsce jest, nie musisz go szlifować ze wszystkich stron.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamil23 07:39, 12 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
Witam wszystkich, jestem nowym, poczatkujacym "ogrodnikiem". Mam dosc spora działke na ktorej wzdłuż ogrodzenia chce posadzic świerk serbski, to juz postanowione i zamówione. Chcialbym zrobic z niego " żywopłot" ale nie taki typowy jak ściana np z tui ale zeby z czasem sie zagescił z delikatnym przeswitem a też wygladał okazale, nawet jako pojedyńcze drzewo. Moje pytanie, w jakiej odleglosci od siebie je posadzic oraz od ogrodzenia?
Kamil23 14:02, 12 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
Drugie pytanie, to jaka podsypke zastosowac do tych sadzonek? zwykla ziemie czy jakis torf itp?
Gardenarium 17:24, 12 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trudne pytanie, bo zależy od naturalnej siły wzrostu poszczególnych egz. czy mają tendencję do szerszego "rośnięcia" czy wąskiego, czy były cięte w szkółce i czy są zagęszczone. A jak będą rosły w przyszłości? nikt nie jest w stanie tego wiedzieć.

Ja mam różne świerki wąskie, szerokie, cięte,. nie cięte i na bóg nie wiem co doradzić, co 2 metry, napiszesz za 5 lat, że źle doradziłam, jak napiszę że co 3 metry tez może być źle. Takich pytań nie zadawaj.

Posadź jakkolwiek patrząc jak wyglądają teraz, postaw je obok siebie i zostaw nieco przestrzeni, a jak będą wrastały w siebie zbyt mocno i zbyt szczelnie - to im po prostu utnij przewodniki na piętrach.

Co podsypać?

pH obojetne, kompost z torfem odkwaszonym na ten przykład.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamil23 20:00, 12 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
myslalem zeby posadzic je od siebie co 1,5 metra, moze bylaby to optymalna odleglosc, a powiedz mi, bo czytałem tu na forum watek ze serby lubia odkwaszona ziemie, patrzylem ziemie ogrodowa ph 5.5-6.5 i tak samo z torfem. A ten kompost o ktorym piszesz to cos konkretnego?
Kamil23 07:48, 14 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
hej wszystkim, czy sadzonki swierka serbskiego przed sadzeniem włożyć w wode na jakiś czas? lepsza bedzie ziemia ogrodowa czy torf odkwaszony?
dodam ze mam raczej teren piaszczysty, około 20-30 cm w głąb zaczyna sie piasek
Gardenarium 08:27, 14 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kompost to coś konkretnego - kompost - podłoże organiczne produkowane z odpadów zielonych. Przerzucane.

takie coś

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu

Jeśli tego nie masz, bo nie masz, to kup "ukorzeniacz" czyli takie podłoże, które nie jest wyłącznie z torfu a z jakiejkolwiek materii organicznej zmieszane. Albo kup kompost w najbliszej kompostowni. Torf jest jałowy więc nie daje świerkowi nic do "jedzenia".

Czy sadzonki włożyć do wody, ale jak wyglądają "sadzonki", czy siewki, czy mają korzenie, jak są zabezpieczone teraz czy są suche?

Pokaż coś więcej. Pytanie zawiera zbyt mało informacji, aby na nie dobrze i sensownie odpowiedzieć.

Masz coś, ale my nie wiemy jak wygląda.

Zakładam, że świerki mają korzenie i są przechowywane w folii.

Namocz je na chwilę w wodzie przed sadzeniem. rabatę odchwaść, wytnij trawnik, żeby była czysta, przekop z kompostem, albo do dołka daj zyzną ziemię, przekop dobrze z wiemią rodzimą, dołek o średnicy co najmniej pół metra i sadź. Po sadzeniu podlej i wyściółkuj 3 cm korą przekompostowaną, nie świeżą. Nie z lasu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamil23 10:31, 14 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13


kurcze, bo juz sie pogubiłem czy mam kupic ziemie ogrodowa, czy torf odkwaszony czy moze kompost w worku? moja ziemia jest czysta, cala działa zrobiona od podstaw, nie mam żadnego "naturalnego" kompostu. Zdjecie nie najlepszej jakosci ale jest. Mysle ze to troche pomoze w opowiedzi tez co do odleglosci
Kamil23 17:07, 14 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
Jesli to w czyms pomoze, to kiedys moja ziemia była ziemia orna, w zasadzie ok1,5 roku temu. Był nawożona itp, mam dosc sporo przekompostwanej kory sosnowej. Jak to wykorzystać ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies