Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 17:31, 14 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No, pogubiłeś się, bo we wszystkichg wątkach powklejałeś różne puytania na ten sam temat i wszędzie są odpowiedzi.

Jakbyś nie umiał znaleźć, to jest wyszukiwarka m.in. Twoich postów. Oto one

http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=kamil23&search_in=posts&commit=Szukaj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:34, 14 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Reasumująć:

- jutro sadzisz
- namaczasz korzenie na godzinę przed sadzeniem, teraz są przykryte, zabezpieczone przed wysychaniem zakładam
- kopiesz rabatę usuwając chwasty i trawnik
- kopiesz dołki, zaprawiasz ziemią ogrodową zmieszaną z torfem odkwaszonym
- sadzisz nie za głęboko co 1,5 m
- podlewasz
- ściółkujesz przekompostowaną korą, którą posiadasz
- pokazujesz zdjęcia, że ładnie posadzone/
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamil23 21:27, 14 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
wszystko odbedzie sie według wskazówek wklejałem pytania w różnych watkach bo takie tez dostawałem wytyczne mam nadzieje ze nikt nie bedzie miał mi tego za złe.
KasiaWB 11:41, 06 lis 2016


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Jeden z moich świerków ma dwa przewodniki. Czy powinnam jeden usunąć i który? czy zostawić jak jest? Z góry dziękuję za odpowiedź.
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Anabell 12:59, 06 lis 2016


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Kasiu - powinno się usuwać w czasie wzrostu i prowadzić na jednym przewodniku.
Dawno temu tak czytałam i zawsze starałam się zostawić najsilniejszy.
Po usunięciu jednego z czasem dojdzie do normalności.
Miałam ze świerkami podobnie i 3 jodełki szlachetne rosły w złym miejscu, każda wybijała po dwa przewodniki, myślałam że je usunę, wyglądały okropnie, nie miały równych przyrostów, zasychające. Przesadziłam w inne miejsce bo jodełki lubią dobre podłoże. Teraz nabrały równości, ale co rok koryguje ich kształt.

W Twoim przypadku bez obawy obcinaj.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
ZbigniewG 16:43, 06 lis 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903

nie zapomnij na końcu przewodnika zostawić tylko jeden młody silny przyrost a na odcinku około 30 -40cm w dół wytnij wszystkie silniejsze bo będą chciały konkurować
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Joanna___ 22:05, 06 lis 2016

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Zbyszek,a jak będzie wyglądał ten świerk jak się nie przeprowadzi korekty? Z czasem zrobi się nieregularny?
____________________
KasiaWB 22:18, 06 lis 2016


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Haniu i Zbyszku bardzo Wam dziękuję za szybką odpowiedź
wcześniej nie wycięłam bo... różne powody myślałam, że może jeden wygra tą walkę a drugi się odchyli?! tak czasem było w przypadku innych egzemplarzy. A czas mijał...
Obetnę przewodnik jak zaznaczył Zbyszek. Poczekam lepiej do wiosny, bo teraz chyba nie jest to wskazane ze względu na możliwe choroby. Moje serby mają już z 5 metrów albo lepiej więc muszę się do tego godnie przygotować )
Zbyszku - jeszcze dla pewności: Wycinam ten z lewej na gładko. Zostaje ten z prawej i na jego końcu (czubku) zostawiam "tylko jeden młody silny przyrost" czyli łysy czubek bez rozgałęzień? a wszystko w dół na odcinku około 30 -40cm wycinam na gładko? czy tak?
Czy tą ranę po wycięciu lewego przewodnika mam czymś posmarować czy zostawić w spokoju?
Jak będę przeprowadzać tą akcję to zrobię fotki

Jeszcze raz wielkie dzięki! Pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
ZbigniewG 09:07, 07 lis 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Kasia: wiosną , nie smarować,
"na odcinku około 30 -40cm w dół wytnij wszystkie silniejsze"
silniejsze (dłuższe) będą się ścigać z przewodnikiem i zrobi się miotła, czubek szybko się zagęści, krótsze mogą zostać
tniemy na gładko przy pniu bo skracanie = miotła
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Karol99 10:26, 07 lis 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Joanna___ napisał(a)
Zbyszek,a jak będzie wyglądał ten świerk jak się nie przeprowadzi korekty? Z czasem zrobi się nieregularny?


Będzie rosnąć w dwoch pniach i po podkrzesaniu będzie to wyglądało nieciekawie.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies