Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Gardenarium 15:32, 27 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odpisałam w drugim wątku, nie wklejaj do kilku naraz

http://www.ogrodowisko.pl/watek/524-przesadzanie-starszych-drzew?page=6#
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cleo 10:51, 02 mar 2014


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Witam.
Poradzcie proszę, co zrobić z tą choinką?
Dostaliśmy ja od sąsiada ze dwa lata temu, ladnie urosła, ale od góry się ogołociła i w takim stanie trwa już dość dlugo. Pomyślałam, ze dam jej szansę z nadzieją, ze odbije, ale gałazki wydają się martwe. Są suche, łamliwe. Ponadto od strony ogrodzenia jest rzadsza, gałazki są krótsze. Od strony dzialki i jednoczeslnie słońca bardziej bujna. Posadzona jest daleko od ogrodzenia, więc nie ma ciasno.
Co powinnam z nią zrobić, zeby poprawić jej wygląd? Już straciłam nadzieję, ze te suche gałązki pokryją się iglami.
Uformować z niej formę na pniu?



____________________
Marzenia do spełnienia
Gardenarium 11:01, 02 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerk na martwego nie wygląda.

Jeśli był choinką ze świąt, to mógł mieć za małe korzenie i dlatego tak bidulek bieduje.

Ja bym zrobiła tak:

- ucięła martwe gałązki bo już i tak nie odbiją (suche)
- wycięła wokół spore kółko, co najmniej metr średnicy i wyrwała chwasty i trawę
- wyściółkowała przekompostowaną korą
- podlała dobrze i pilnowała dalej podlewania
- jak zacznie okazywać że zyje, opryskać ją dolistnie Pinivitem (nie za mocnym)
- podlała Pinivitem jednocześnie

Potem zastanowisz się, czy go formować w cokolwiek, a może wypuści przewodnik i będzie jeszcze ładnym drzewkiem?

Lub formować topiar jakiś, ale to wyjdzie w jaki.

Druga opcja - wyrzucić jednym zgrabnym ruchem i za 15 zł posadzić nową zdrową "choinkę" i zapomnieć o niepowodzeniu.


Jednak należy:

Wyciągnąć wnioski i przeanalizować sytuację - dlaczego tak rośnie, co było przyczyną i nie dopuścić do tego w przyszłości

Moim zdaniem:

- miałą kiepskie korzenie
- miała za mało wody
- była zarośnięta chwastami które jej zabierały wodę i składniki pokarmowe
- nie miała składników pokarmowych w glebie i po prostu ona jest rachityczna

a nawet być może (choć nie podejrzewam że tak było) miała za dużo nawozu z trawnika, jeśli był nawożony?

Warunkiem zdrowego wyglądu roślin jest właściwa pielęgnacja i brak błędów w sadzeniu oraz zdrowy materiał.
Rośliny wymagają naszej troski i uwagi oraz reagowania, gdy nam pokazują że coś z nimi nie tak. A ona pokazywała.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cleo 11:15, 02 mar 2014


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Nie pamiętam właśnie wyglądu korzeni, chyba nawet ich nie widzialam. Wykopywał sąsiad, wkopywał maż. Na pewno nie byla choinką swiąteczną, Podlewana raczej też nie, bo sąsiedzi u siebie rzadko kiedy to robią. U nas latem podlewana byla codziennie, bo tak podlewam wszystkie rośliny.
Trawnik nie był nawożony, ale na pewno podstawowym błedem jest to , że w ogóle w nim rośnie.
Po pobycie na Ogrodowisku już wiem, ze tak się nie robi.

Dam jej szansę, nie mam sercajej wyrzucić.
Obetnę suche gałazki, przesadzę na rabatę, zasypię korą, żeby nie miala konkurencji w postaci trawnika.
Dam jej nawóz i wtedy zobaczymy czy wypusci.

Czy obciać jej tylko suche pojedyncze gałazki boczne czy przewodnik też ciachnać od góry?

Dziekuję Danusiu.
____________________
Marzenia do spełnienia
Gardenarium 11:18, 02 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może sąsiad jak wykopywał, to nie chciało mu się tarabanić z dużą bryłą?
Jeśli chcesz ratować to obetnij suche gałązki, przewodnik też jest suchy. Potem boczne mają szanse stać się przewodnikiem.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cleo 11:27, 02 mar 2014


Dołączył: 01 sie 2013
Posty: 789
Być może tak było. Przeszkadzała, więc nie zadbał o prawidłowe wykopanie.
My wtedy jeszcze na poczatku przygody z ogrodem, cieszyliśmy się z każdego podarowanego czy kupionego drzewka. Byla u nas jako jedna z pierwszych i mam do niej sentyment.

Przytnę ja, te zdrowe, które okażą się za dlugie, wystające poza szereg też trochę przytnę i pokażę co mi wyszlo.
Może nawet dziś mi się uda.

Planuję przyciąć świerka srebrnego, więc przy okazji zajmę se tez bidulka.
____________________
Marzenia do spełnienia
Gardenarium 11:33, 02 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To fajnie, zadbaj na nowo, a roślina się odwdzięczy. Na pewno przełomem powinno być opryskanie igieł Pinivitem, najwyżej nie podlewaj, bo jak korzenie słabe to nie pobierze i tak. A igłami pobierze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolina84 14:48, 03 mar 2014


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 89
Czy można już przycinać iglaki?
____________________
Gardenarium 14:53, 03 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można oprócz sosen, bo sosny w fazie "ołówka".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolina84 17:49, 03 mar 2014


Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 89
A co z kosodrzewinami?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies