Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

Adela 22:01, 18 mar 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Wiolka5_7 napisał(a)
Paskudy jedne,wrr.Dlatego nie mam rozchodników .

Są obrzydliwe, to fakt.
Wielu - a masz rododendrony, azalie, cisy, irgi, żurawki, truskawki i nie wiem co jeszcze?
____________________
Ela - Moja ostoja
Wiolka5_7 22:21, 18 mar 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Adela napisał(a)

Są obrzydliwe, to fakt.
Wielu - a masz rododendrony, azalie, cisy, irgi, żurawki, truskawki i nie wiem co jeszcze?


Mam różaneczniki i żrą mi liście,a w korzenie nie zaglądam,póki co żyją
Cisy i irgę też mam.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Adela 23:42, 18 mar 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Te paskudy to moja zmora
____________________
Ela - Moja ostoja
Martka 12:40, 19 mar 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Obrzydliwe, niestety u mnie też ich jest sporo, w zeszłym roku zajrzałam za szpaler świerków serbskich i na rosnących za nimi ostach było ich zatrzęsienie. Takie, że brzydziłam się tam wejść... przyznaję się. Liczę na ptactwo, w poprzednich latach miałam ich sporo na domu (z donic przywleczone ze szkółki, odkąd zaczęłam kupować rośliny to je również), a teraz przeniosły się chyba wgłąb działki. Zamierzam robić w tym roku oprysk gleby nicieniami. Nawet w trawniku znajdowałam larwy kopiąc w zeszłym roku.
Adela 21:23, 22 mar 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Martka napisał(a)
Obrzydliwe, niestety u mnie też ich jest sporo, w zeszłym roku zajrzałam za szpaler świerków serbskich i na rosnących za nimi ostach było ich zatrzęsienie. Takie, że brzydziłam się tam wejść... przyznaję się. Liczę na ptactwo, w poprzednich latach miałam ich sporo na domu (z donic przywleczone ze szkółki, odkąd zaczęłam kupować rośliny to je również), a teraz przeniosły się chyba wgłąb działki. Zamierzam robić w tym roku oprysk gleby nicieniami. Nawet w trawniku znajdowałam larwy kopiąc w zeszłym roku.


Martuś - nie zlekceważ tego problemu. Będzie o wiele trudniej, jak rozniosą się po całym ogrodzie i nie zapanujesz nad nimi.
Jeśli mogę coś doradzić - nie używaj w ogrodzie nawozu końskiego. Wyczytałam, że rozwijają się w nim pędraki i opuchlaki. Aby pozbyć się ew. przywleczonych ze szkółki nieproszonych ze szkółki gości, zanurz donicę do wody z preparatem owadobójczym np. Mospilanem o stężeniu jak do oprysku, na ok 1h.
Trudno jest pozbyć ich całkowicie, można jedynie zmniejszyć populację.
____________________
Ela - Moja ostoja
aciaz1000 13:58, 25 mar 2022

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Cześć, moje cisy na 90% zaatakowały opuchlaki, czy mogę teraz użyc mospilan aby je podlać?
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
bettka 23:33, 03 lip 2023

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Dziś zauważyłam, że opuchlaki żerują na moich dereniach (!) Obok rosną cisy, czy oprysk i podlewanie odpowiednim środkiem zrobić na obu gatunkach? Jaki preparat do oprysku i podlewania polecacie?
17:38, 29 lip 2023
Witam. Mój pierwszy post i pytanie. Czy to opuchlak (bo nie znalazłem nigdzie podobnego) a jeśli tak, to jaki?
Iwona81 00:35, 06 paź 2023

Dołączył: 22 wrz 2023
Posty: 5
Witam. Moje tuje brabant zaatakowały najprawdopodobniej opuchlaki. Czym najlepiej o tej porze roku je popryskać?
Adela 21:43, 06 paź 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Pablito napisał(a)
Witam. Mój pierwszy post i pytanie. Czy to opuchlak (bo nie znalazłem nigdzie podobnego) a jeśli tak, to jaki?


Z pewnością to nie jest opuchlak. Czy nie jest to ten chrząszcz?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Harpalus_%28Pseudoophonus%29

____________________
Ela - Moja ostoja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies