Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek

aciaz1000 13:45, 02 lip 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Dzień dobry,

Od dłuższego czasu przyglądam się Waszym przepięknym ogrodom i szukam inspiracji jak z mojego łysego pola stworzyć przytulny zakątek. Ponieważ jestem początkującym ogrodnikiem (to za dużo powiedziane) liczę na Waszą pomoc i mam nadzieję że za kilka lat będę mogła się pochwalić pięknym ogrodem

Przesyłam kilka zdjęć obecnego stanu.

Ale zacznijmy od początku, zupełnie niespodziewanie kupiliśmy dom z działką 1200 metrów, w pierwszej kolejności chciałam się osłonić od ulicy i sąsiadów ponieważ mamy zero prywatności na naszym podwórku. Posadziliśmy na szybko tuje - bo tanio i szybko. Mimo grubej warstwy kory, perz i inne chwasty z ugoru za siatką zaczęły przerastać nasze tuje, wyrywałam na bieżąco całymi dniami ale niestety bez skutku. Wobec czego wyłożyliśmy tuje "szmatą" i przykryliśmy kamieniem.. wiem że to nie jest dobre dla roślin ale niestety póki nie znajdziemy funduszy na nowe ogrodzenie musi tak zostać.



Przy drugiej siatce rośnie 8 sztuk tuj i jest istny bałagan, pozwoliłam dzieciom wsadzić pomiędzy nasionka słonecznika i niespodziewanie odbiła paulownia zadeptana wcześniej przez psa. Cala południowa strona jest do przeorganizowania w następnym etapie


To na czym chciałabym się aktualnie skupić to ogrodzenie od frontu które ma ok 30 metrów. Posadziłam tam 6 klonów globosum, a pomiędzy klonami miskanty gracilimus.Od ulicy powsadzałam korzenie miskantów zebrinus (również zadeptane przez psa) i zaczęły rosnąć. Chciałabym żeby ogrodzenie od frontu prezentowało się schludnie i jednocześnie tworzyło przesłonę przed przechodniami. Nie zależy mi na całkowitym odgrodzeniu się od świata i żywopłocie na 3 metry. Proszę o rady co mogę posadzić od strony ulicy, zastanawiałam się nad berberysami lub trawami o pokroju kolumnowym (tylko króte wcześnie zaczynają wegetację?).
Kilka moich pomysłów:
Od ulicy:
1.berberysy
2. miskanty zebrinusy
3. cisy
4.trzcinniki
5.laurowiśnia
6.graby

od podwórka:
1.miskanty gracilimus
2.hortensje
3.byliny/krzewy?
4.mix traw

Zapomniałam dodać że ogrodzenie jest wystawione na wschód, słońce świeci aż do ok 18stej gdy dom sąsiada rzuca cień na ogrodzenie. Z czasem klony trochę zacienią ogrodzenie.

Będę wdzięczna za każdą propozycję




Mój plan w etapach:
1. Obsadzenie frontowego ogrodzenia
2. Trójkąty na wejściu do domu
3. Porządek z tujami/słonecznikami itp.
4. posadzenie drzew dających cień
5. drzewa owocowe
6. rabaty
7. roślinność wokół altanki
8. warzywnik
9. tył domu
10. jeszcze nie wiem ale etapów będzie coraz więcej
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Kasya 14:10, 02 lip 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41813
Tam jest bardzo wąsko chyba ? To za wiele nie posadzisz
Od ulicy juz cos rosnie ?
Moimzdaniem tylko trawy się zmieszczą
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
aciaz1000 14:17, 02 lip 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Zmierzyłam jest ok.55cm.
Wsadziłam tam miskanty zebrinusy (to co z nich zostało), nie widzę problemu żeby je przesadzić.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
iwka 14:50, 02 lip 2021


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Za wąska rabata nie chciałaś szerzej? wydaje się, że miejsce jest
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
aciaz1000 14:55, 02 lip 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Nie miałam nic do gadania - kupiłam dom po budowie
A te krawężniki od ulicy to były chyba jeszcze wcześniej bo u każdego sąsiada są identyczne. Z tego co widzę u sąsiadów - posadzili tam tuje i cisy.

Na zdjęciu wygląda na bardzo wąski pasek, ale płot jest długi i zdjęcie przekłamuje trochę.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Jagodaa 15:21, 02 lip 2021


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Witaj, na pewno z czasem stworzysz piękny ogród . Ważne, żeby właśnie zacząć od tego, co masz na liście - żywopłoty i większe drzewa, a wokół tego już rabaty będzie łatwiej ułożyć.

Wg mnie nie ma chyba problemu z poszerzeniem rabaty przy ogrodzeniu. Nawet jeśli te krawężniki są zabetonowane, to przed można zrobić rabatę i rośliny z czasem je zakryja. 55cm to za mało, żeby coś prócz żywopłotu/zaslony trawiastej tu stworzyć ja wciąż, poszerzam swoje rabaty
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
aciaz1000 15:41, 02 lip 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Dziękuję za miłe słowa
Oczywiście od wewnętrznej strony będę w przyszłości poszerzać
Na ten moment chce zacząć od osłonięcia się od ulicy. Po zewnętrznej stronie jest 55cm a wewnętrznej ok 65cm.

Najgorsza to za zewnętrzna strona od ulicy, macie jakieś pomysły ?
Jeśli trawy to jakie ? Najlepiej strzeliste i szybko startujące.
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Kasya 16:20, 02 lip 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41813
Trzcinniki ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
aciaz1000 20:42, 03 lip 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
Pojechałam do szkółki, na zewnątrz nic nie wybrałam ale od wewnętrznej strony ogrodzenia pani doradziła Cisy. Teraz pomiędzy klonami i gracilimusami mam po 2 Cisy. Ciekawe co z tego wyrośnie i jak się będzie prezentowało jak podrośnie
____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
aciaz1000 11:56, 28 paź 2021

Dołączył: 02 lip 2021
Posty: 222
No dobra, długo mnie nnie było ale nie ma za czym tęsknić - nic specjalnego u mnie nie ma

Pokażę jak wygląda ogrodzenie - misz masz cisy+klony+miskanty, może wywalić te miskanty i same cisy zasadzić?

Napisałam też posta w wątku o żywopłotach cisowych z prośbą o pomoc.

____________________
Aga Jak z niczego stworzyć przytulny zakątek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies