Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

finka 09:19, 17 lip 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
no to już wszystko wiesz Agnieszko, wczoraj tu trafiłam ...
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
Pszczelarnia 11:16, 18 lip 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy krety zjadają larwy opuchlaków?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 11:21, 19 lip 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256


Było takie zdjęcie na forum, że to niby opuchlak. Mam odpowiedź od entomologa
"Chrząszcz z fotki to Łanocha pobrzęcz (Oxythyrea funesta)."

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
agniecha973 11:26, 19 lip 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Dzięki Ewo za utwierdzenie. Na poprzednie stronie udało mi się zidentyfikować łobuza, tylko teraz nie wiem jaka jest jego szkodliwość dla mojego ogrodu, bo mało informacji znalazłam. Sposób rozmnażania i odżywiania podobny jak u opuchlaka, ale tak mają chyba wszystkie chrząszcze. I co - wszystkie trzeba by zniszczyć? Bez sensu.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Pszczelarnia 11:40, 19 lip 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Namawiam mojego znajomego entomologa na artykuł o chrząszczach i innych owadach. Żebyśmy umieli rozróżniać i wiedzieli, co robią.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
badara 12:42, 19 lip 2012


Dołączył: 04 lut 2011
Posty: 1347
agniecha973 napisał(a)
Dzięki Ewo za utwierdzenie. Na poprzednie stronie udało mi się zidentyfikować łobuza, tylko teraz nie wiem jaka jest jego szkodliwość dla mojego ogrodu, bo mało informacji znalazłam. Sposób rozmnażania i odżywiania podobny jak u opuchlaka, ale tak mają chyba wszystkie chrząszcze. I co - wszystkie trzeba by zniszczyć? Bez sensu.


Agnieszko, Łanocha pobrzęcz żywi się nektarem kwiatotów, nie ma sensu go niszczyć, u mnie jest go dużo, na wszystkich kwiatach można go znależć.
____________________
Cały rok w ogrodzie zapraszam http://www.zkwiatkanakwiatek.blogspot.com/
dajana 12:42, 19 lip 2012


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
Pszczelarnia napisał(a)
Czy krety zjadają larwy opuchlaków?


Krety zjadają larwy wszystkich chrzaszczy ale zjadają je równiez szpaki .Moja kolezanka Akanta napisała kiedys że spacerujac po swoim ogrodzie nagle zaczęła ruszac sie ziemia Nie wiedziała co sie dzieje bo to dziwne zjawisko miało miejsce tuz pod jej nogami .W pewnej chwili ziemia sie ugieła i wyfruneła tak ogromna ilośc chrząszczy że opędzic sie nie mogła. Chwila ta trwała krótko ,, szpaki nadleciały równiez gromadą i załatwiły sprawę w mgnieniu oka .Wracając do kretów to one są tam gdzie mają co jeśc,, szkody moze i robią ale wiecej z nich pożytku Nie walczcie z nimi ,, kiedy oczyszczą wasze ogrody z larw,, przechodzą w inne miejsca aby zrobic to samo .Cóz tam kopczyki w porównaniu z tymi żerujacymi chrząszczami które niszczą nasze rosliny Kofane szpaczki ,kofane kreciki
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Pszczelarnia 13:06, 19 lip 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dajano, z kretami mam utrapienie, ponieważ mój ogród jest wyrobiony na oborniku i kompoście. Mam ich bardzo dużo, one chodzą sobie po wierzchu czasami. I jestem zdruzgotana, ponieważ dokładnie podryły wszystko pod młodymi bukszpanami w zielniku (60 szt.) a to oznacza dużą stratę. Zabrały się za szpaler z buków czerwonych, poszły w hortensje, trawy omijają. Więc ja je muszę utemperować nieco.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
agniecha973 14:50, 19 lip 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
badara napisał(a)

Dzięki Ewo za utwierdzenie. Na poprzednie stronie udało mi się zidentyfikować łobuza, tylko teraz nie wiem jaka jest jego szkodliwość dla mojego ogrodu, bo mało informacji znalazłam. Sposób rozmnażania i odżywiania podobny jak u opuchlaka, ale tak mają chyba wszystkie chrząszcze. I co - wszystkie trzeba by zniszczyć? Bez sensu.


Agnieszko, Łanocha pobrzęcz żywi się nektarem kwiatotów, nie ma sensu go niszczyć, u mnie jest go dużo, na wszystkich kwiatach można go znależć.


Ale na wiosnę zniszczyły mi kwiaty rh. Siedziały w kielichach i powygryzały dziury! Pięć na wiosnę dostało wyrok, ale w takim razie reszta ocaleje. Dzięki serdeczne.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
kaisog1 15:58, 02 paź 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Słuchajcie mam larwy opuchlaka na balkonie.... Myśłałam, że liście poniszczyła mi gąsiennica motylka, która u nas zamieszkała ale to jednak nie ona. Dzisiaj przy wycinaniu suchych liści pociągnełam a żurawka wylazła mi razem z .... korzeniami, to trochę trudno nazwac korzeniami.... i kupa małych białych paskudnych glizd mi sie ukazała. Wiem na pewno, że to opuchlak bo juz czytałam na ten temat. Czytałam też o stosowaniu Larvanu.... ale on kosztuje 100! Nie ma czegoś tańszego????
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies